Biskupi na Boże Ciało politycznie: "Nie możemy być lemingami", "A ludzie w płynnym azocie"

30.05.2013 17:31
abp Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, bp Leszek Sławoj Głódź

abp Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, bp Leszek Sławoj Głódź (Agencja Gazeta)

Homilie podczas uroczystości Bożego Ciała pełne były politycznych akcentów. Biskupi w ostrych słowach pomstowali na polityków, mówiąc o in vitro, związkach partnerskich, małżeństwach homoseksualnych i aborcji. - Nie możemy być, jak to się dzisiaj mówi, bezwolnymi "lemingami" - apelował bp Krzysztof Nitkiewicz. Zebraliśmy najostrzejsze wypowiedzi z dzisiejszych kazań duchownych.
Tradycyjnie podczas Bożego Ciała ulicami polskich miast przeszły procesje. Homilie, które wygłaszali biskupi poza odniesieniami do istoty wiary, pełne były politycznych akcentów. Hierarchowie krytykowali in vitro i związki partnerskie.

"Prawdziwy, nowoczesny patriotyzm"

- Nie chcemy jako ludzie wierzący przejmować władzy ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej. Nie możemy być jednocześnie biernymi obserwatorami. Nie możemy być, jak to się dzisiaj mówi, bezwolnymi "lemingami" - apelował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas procesji w Sandomierzu. - Dlatego mamy obowiązek zabierać głos i podejmować działania w celu obrony ludzkiego życia, wspierania małżeństwa rozumianego jako przymierze mężczyzny i kobiety, w celu zabezpieczenia praw rodziców w dziedzinie wychowania dzieci, czy zapewnienia sprawiedliwości społecznej - wskazywał hierarcha.

Biskup zastrzegał także, że sprzeciwianie się propagowaniu postaw sprzecznych z Bożym Prawem nie jest podważaniem porządku konstytucyjnego w kraju. - To nie jest podważanie porządku konstytucyjnego czy kwestionowanie kompetencji państwa, ale wyraz chrześcijańskiej miłości i poczucie odpowiedzialności za jego losy. To jest prawdziwy, nowoczesny patriotyzm - podkreślił bp K. Nitkiewicz.

"Polityczni przebierańcy budują swój świat"

- Polityczni przebierańcy budują swój świat na negowaniu takich wartości jak świętość życia, rodzina i małżeństwo mężczyzny i kobiety. Na wartości odwiecznej, niezbywalnej. W imię czego starają się to podważać, deprecjonować? Komu to potrzebne? - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który poprowadził w Gdańsku główne uroczystości Bożego Ciała. Na koniec odniósł się do tematu dotyczącego ograniczenia handlu w niedziele (kilka dni temu grupa posłów PiS, PO, PSL i SP złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie pracy). - Brońmy polskości i świętości niedzieli - mówi arcybiskup. - Choć do wprowadzenia w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę zapewne droga jeszcze daleka, ale my w tej obronie nie ustaniemy.

"Ludzie w płynnym azocie"

Metropolita przemyski abp Józef Michalik w homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała w Przemyślu powiedział, że eksperymenty in vitro są "związane z grzechem złamania prawa natury". - Nie można patrzyć obojętnie, jeśli dzisiaj czyni się eksperymenty, tzw. in vitro, czyli poczęcie człowieka w probówce, które jest związane z grzechem złamania prawa natury - powiedział hierarcha.

I kontynuował. - Nie można patrzeć spokojnie, przecież to woła o pomstę do nieba, że rosną dzisiaj dziesiątki, setki, tysiące zamrożonych istnień ludzkich. Ludzi w azocie płynnym i nie wiadomo, co z tym zrobić. To rośnie i to jest eksperyment, który woła o pomstę do nieba - mówił metropolita.

"Każdy zarodek jest ludzką istotą"

Z kolei metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas homilii, że "podstawą zdrowej rodziny, a więc i zdrowego narodu jest związek miłości mężczyzny i kobiety, związek trwały i otwarty na przekazywanie życia". - Przecież to jest fundament naszej cywilizacji i rękojmia naszej przyszłości, naszego jutra - podkreślił hierarcha.

Mówił też o metodzie in vitro. - Nikt nie lekceważy cierpienia par małżeńskich niemogących doczekać się dziecka. Nie można zapominać, że kosztem poczęcia jednego życia metodą in vitro uśmierca się albo zamraża ludzkie zarodki, a każdy z nich jest ludzką istotą - mówił.

"Aborcje za unijne pieniądze"

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, potępił edukację seksualną, związki partnerskie i ideologię gender . - W Europie co 26 sekund ginie dziecko, a 97 proc. aborcji w krajach afrykańskich jest przeprowadzanych ze środków Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te zbrodnie trwa akcja zbierania podpisów pod inicjatywą "Jeden z nas", największa akcja pro-life na naszym kontynencie. Jej celem jest zablokowanie finansowania za pieniądze podatników prywatnych instytucji, które wykorzystują je do zabijania dzieci lub eksperymentów embrionalnych na komórkach macierzystych - mówił hierarcha.

"Bóg stworzył człowieka, by zaludniał ziemię"

- Bóg stworzył człowieka z miłości jako mężczyznę i kobietę, by zaludniali ziemię. To jest dzisiaj przesłanie, które należy odkryć - mówił abp Wacław Depo, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie. - "Ocalmy godność małżeństwa i rodziny, ojca, matki i dziecka, bo inaczej nie będziemy solą ziemi i będziemy podeptani przez tych, którzy proponują dzisiaj inne modele. Miłość nie raz po błocie chodzi i się jej ubliża".

Zobacz także
Komentarze (581)
Biskupi na Boże Ciało politycznie: "Nie możemy być lemingami", "A ludzie w płynnym azocie"
Zaloguj się
 • 0

  jak widze tych panow abp na zdjeciach " natchnionych na umysle " w swej nieomylnej wierze z rodzaju wierze w prawdy gloszone i nieomylne..... to odechciewa mnie sie wszystkiego, czlowiek jest "homo sapiens", wystarczy troche pomyslec -linearnie na prawdami objawionymi i niewiadomymi a odpowiedz sama sie czlowiekowi "objawi"... ale trzeba troche wysilku intelektualnego....

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Dziadziuś, specjalista od płaskiej ziemi chrzani dokładnie, pewnie od ogłupiania ludzi zlasowały mu się szare komórki.

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Losiu Blastula here:

  Ja mam wiecej komorek
  niz ten wymoczek Morula,
  juz prawie widac moja cytopyge.
  :-)

  OK fine, nie widac mozdzka
  ale kto bedzie o niego pytal
  przy spowiedzi, nie?

  Z komunia nigdy nie mialem
  problemow, tak jak z glosowaniem
  na prezesa

  e, lewaki walcie sie

  :-)

 • gralp

  Oceniono 2 razy 2

  nasilająca się (czy tylko coraz bardziej nagłaśniana) ofensywa kościelna "w obronie wartości chrześcijańskich" lub wręcz nie ma tak na prawdę z nimi nic wspólnego poza wspólnym nazewnictwem. te ustanowione przez hierarchów "prawa boskie", są jedynie pretekstem do walki o dominację w państwie, o ustanowienie prymatu prawa kościelnego nad państwowym, o wymuszenie deklaracji poddaństwa ze strony władz świeckich.

  dlatego jakiekolwiek ustępstwa w kategoriach podnoszonych przez KK, czy to związków partnerskich, czy swobody dysponowania niedzielą, czy dostepu do in vitro, aborcji, czy też kształtowania światopoglądowego w szkołach, i wielu innych, powinny być traktowane jak zamach na suwerenność państwa. KK to nie jakaś grupka niegroźnych świrów których słowa można olewać. ci ludzie mają posłuch większości w tym kraju, a zgodnie z regułami demokracji większość, choćby nawet nieznaczna, może przeforsować swoje prawo i wziąć resztę społeczeństwa za pysk. dodajmy, że w naszym przypadku będzie to prawo stworzone przez całkowicie niedemokratycznie ustanowionych przywódców KK. właśnie dlatego są tacy niebezpieczni.

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .

  Losiu Morula here:

  Calkowicie popieram mojego
  imiennika Losia Zygote

  Jak juz mam te pare
  komorek to jestem
  obywatel pelna geba,
  no to co ze nie mam PESLA

  E, gnoje w ostatnich wyborach
  glosowalem na prezesa

  biedne lewaki,
  szkoda gadac

  :-)

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Losiu Zygota here:

  oficjalnie protestuje przeciw
  pomniejszaniu moich uprawnien
  jako pelnoprawnego obywatela PL

  to nie prawda ze zygota
  nie moze miec konta w banku

  to nie prawda ze zygota nie moze
  byc aresztowana, - pan wladza
  nie mial klopotow z zalozeniem
  kajdanek...

  to nie prawda ze zygocie nie da
  sie zalozyc kaftana....

  to nie prawda ze zygota nie
  moze miec lobotomii

  to nie prawda ze zygota nie
  moze sie wyspowiadac
  i przyjac komunii

  to nie prawda ze zygota nie
  moze give head dobrodziejowi
  w zakrystii

  to wszystko bezczelna
  propaganda lewakow

  :-)

 • vertigo13

  0

  .
  Od shamana australopitheca,
  do homo nie calkiem sapiens,
  czary i obietnica zycia po
  smierci bez szkorbutu,
  zmarszczek, w sloneczku,
  termostat zaspawany na 20° C,
  pelne health & dental,
  za „co laska” teraz.

  Takie futures contrakt na zycie
  jak w Chicago na pork bellies,
  adanced payment tyle ze bez
  zadnych gwarancji dotrzymania
  umowy

  1.2 bilion uwierzylo,
  sapiens ? yah right,
  czasem sie za-sapia robiac
  loda przewielebnemu,
  to tyle z „sapiens” component

  :-)

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko w Polsce klechy moga takie pierdy sadzic bo to drugi Iran .

 • bog43

  Oceniono 3 razy 3

  Szajka zakonspirowanych , współczesnych grabieżców - jak robić kasę nie wzbudzając podejrzeń . Tak jak
  w/wymienieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje