Biskupi na Boże Ciało politycznie: "Nie możemy być lemingami", "A ludzie w płynnym azocie"

30.05.2013 17:31
abp Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, bp Leszek Sławoj Głódź

abp Józef Michalik, kardynał Stanisław Dziwisz, bp Leszek Sławoj Głódź (Agencja Gazeta)

Homilie podczas uroczystości Bożego Ciała pełne były politycznych akcentów. Biskupi w ostrych słowach pomstowali na polityków, mówiąc o in vitro, związkach partnerskich, małżeństwach homoseksualnych i aborcji. - Nie możemy być, jak to się dzisiaj mówi, bezwolnymi "lemingami" - apelował bp Krzysztof Nitkiewicz. Zebraliśmy najostrzejsze wypowiedzi z dzisiejszych kazań duchownych.
Tradycyjnie podczas Bożego Ciała ulicami polskich miast przeszły procesje. Homilie, które wygłaszali biskupi poza odniesieniami do istoty wiary, pełne były politycznych akcentów. Hierarchowie krytykowali in vitro i związki partnerskie.

"Prawdziwy, nowoczesny patriotyzm"

- Nie chcemy jako ludzie wierzący przejmować władzy ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej. Nie możemy być jednocześnie biernymi obserwatorami. Nie możemy być, jak to się dzisiaj mówi, bezwolnymi "lemingami" - apelował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas procesji w Sandomierzu. - Dlatego mamy obowiązek zabierać głos i podejmować działania w celu obrony ludzkiego życia, wspierania małżeństwa rozumianego jako przymierze mężczyzny i kobiety, w celu zabezpieczenia praw rodziców w dziedzinie wychowania dzieci, czy zapewnienia sprawiedliwości społecznej - wskazywał hierarcha.

Biskup zastrzegał także, że sprzeciwianie się propagowaniu postaw sprzecznych z Bożym Prawem nie jest podważaniem porządku konstytucyjnego w kraju. - To nie jest podważanie porządku konstytucyjnego czy kwestionowanie kompetencji państwa, ale wyraz chrześcijańskiej miłości i poczucie odpowiedzialności za jego losy. To jest prawdziwy, nowoczesny patriotyzm - podkreślił bp K. Nitkiewicz.

"Polityczni przebierańcy budują swój świat"

- Polityczni przebierańcy budują swój świat na negowaniu takich wartości jak świętość życia, rodzina i małżeństwo mężczyzny i kobiety. Na wartości odwiecznej, niezbywalnej. W imię czego starają się to podważać, deprecjonować? Komu to potrzebne? - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który poprowadził w Gdańsku główne uroczystości Bożego Ciała. Na koniec odniósł się do tematu dotyczącego ograniczenia handlu w niedziele (kilka dni temu grupa posłów PiS, PO, PSL i SP złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie pracy). - Brońmy polskości i świętości niedzieli - mówi arcybiskup. - Choć do wprowadzenia w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę zapewne droga jeszcze daleka, ale my w tej obronie nie ustaniemy.

"Ludzie w płynnym azocie"

Metropolita przemyski abp Józef Michalik w homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała w Przemyślu powiedział, że eksperymenty in vitro są "związane z grzechem złamania prawa natury". - Nie można patrzyć obojętnie, jeśli dzisiaj czyni się eksperymenty, tzw. in vitro, czyli poczęcie człowieka w probówce, które jest związane z grzechem złamania prawa natury - powiedział hierarcha.

I kontynuował. - Nie można patrzeć spokojnie, przecież to woła o pomstę do nieba, że rosną dzisiaj dziesiątki, setki, tysiące zamrożonych istnień ludzkich. Ludzi w azocie płynnym i nie wiadomo, co z tym zrobić. To rośnie i to jest eksperyment, który woła o pomstę do nieba - mówił metropolita.

"Każdy zarodek jest ludzką istotą"

Z kolei metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas homilii, że "podstawą zdrowej rodziny, a więc i zdrowego narodu jest związek miłości mężczyzny i kobiety, związek trwały i otwarty na przekazywanie życia". - Przecież to jest fundament naszej cywilizacji i rękojmia naszej przyszłości, naszego jutra - podkreślił hierarcha.

Mówił też o metodzie in vitro. - Nikt nie lekceważy cierpienia par małżeńskich niemogących doczekać się dziecka. Nie można zapominać, że kosztem poczęcia jednego życia metodą in vitro uśmierca się albo zamraża ludzkie zarodki, a każdy z nich jest ludzką istotą - mówił.

"Aborcje za unijne pieniądze"

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, potępił edukację seksualną, związki partnerskie i ideologię gender . - W Europie co 26 sekund ginie dziecko, a 97 proc. aborcji w krajach afrykańskich jest przeprowadzanych ze środków Unii Europejskiej. W odpowiedzi na te zbrodnie trwa akcja zbierania podpisów pod inicjatywą "Jeden z nas", największa akcja pro-life na naszym kontynencie. Jej celem jest zablokowanie finansowania za pieniądze podatników prywatnych instytucji, które wykorzystują je do zabijania dzieci lub eksperymentów embrionalnych na komórkach macierzystych - mówił hierarcha.

"Bóg stworzył człowieka, by zaludniał ziemię"

- Bóg stworzył człowieka z miłości jako mężczyznę i kobietę, by zaludniali ziemię. To jest dzisiaj przesłanie, które należy odkryć - mówił abp Wacław Depo, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie. - "Ocalmy godność małżeństwa i rodziny, ojca, matki i dziecka, bo inaczej nie będziemy solą ziemi i będziemy podeptani przez tych, którzy proponują dzisiaj inne modele. Miłość nie raz po błocie chodzi i się jej ubliża".

Zobacz także
Komentarze (581)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 850 razy 756

  ...eksperymenty in vitro są "związane z grzechem złamania prawa natury".
  ========================================================
  Wszelkie leczenie jest też "związane z grzechem złamania prawa natury", a jakoś abp. Michalik i jemu podobni kieckowi na modlitwach o zdrówko nie polegają i leczą się w renomowanych lecznicach nie zważając na "prawo natury." Skoro wierzą w to co ględzą, to niech się kutafony nie leczą i polegają na "woli Pana".

 • majestique

  Oceniono 610 razy 528

  Grunt się im pod czarcimi kopytami pali. Im więcej piany toczą, tym bliższy ich koniec. Męczą już ludzi i tyle.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 448 razy 420

  90% wypowiedzi biskupów dotyczy doopy... aborcja, in vitro, wychowanie seksualne, zarodki żyjące w azocie, związki partnerskie... ani słowa o szacunku dla innego człowieka, o czynieniu dobra, o pomaganiu innym...
  to właściwie jest przerażające

 • y0rg

  Oceniono 433 razy 405

  Oni zatracili się w adoracji samych siebie i wydobywa sie z nich tylko jakiś bełkot - czy oni siebie słyszą, jakieś teorie, prawdy i hipokryzja. Obrzydzenie mnie ogarnia, żadnej skromności i skruchy, tylko arogancja i pycha.

 • window_licker

  Oceniono 387 razy 355

  Śmieszni przebierańcy pazerni niczym egipscy kapłani w Faraonie... rządni zaszczytów i pieniędzy, zmieniający swą naukę na przestrzeni wieków, zwykle kilkadziesiąt lat za odkryciami nauki...

 • fakiba

  Oceniono 366 razy 316

  Biskupi niech się zajmą tym na czym się podobno znają choć to bardzo wątpliwe a od rządzenia niech się odpiurkają

 • zozo00

  Oceniono 158 razy 144

  Jedno co klechom nie smierdzi to pieniadze z Unii

 • vontomke

  Oceniono 79 razy 69

  Kościół pedofilsko-ginekologiczny już od dawna nie ma nic do powiedzenia w kwestiach wiary czy Boga, za to są ekspertami od in-vitro, aborcji i seksualności, zgłębiając w teorii i praktyce zwłaszcza pedofilię. Niech kościół najpierw usunie belkę ze swojego oka zanim zacznie mówić o drzazgach w cudzych. Kościół jest tak zdeprawowany że gdyby się dało wprowadziłby Biblię na indeks ksiąg zakazanych (co już miało kiedyś miejsce).
  Należy wycofać religię ze szkół bo nie służy ona krzewieniu wiary czy dobrych wzorców, a tylko wbijaniu na pamięć modlitw, spytajcie wasze dzieci czego się uczą na religii. Największym kosztem religii w szkołach są nie miliardy które na to idą, tylko wyprane mózgi dzieci które będą w przyszłości zamiast nowoczesnej gospodarki będą budowały ciemnogród.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX