Ukraińskie media: "Kwaśniewski i Cox mają plan uwolnienia Tymoszenko"

30.05.2013 16:26
Protesty w sprawie Julii Tymoszenko

Protesty w sprawie Julii Tymoszenko (Fot. GLEB GARANICH REUTERS)

Zdaniem ukraińskich mediów i ekspertów wysłannicy PE, b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i b. przewodniczący PE Pat Cox, mieli opracować plan wypuszczenia z więzienia Julii Tymoszenko. Miałby on polegać na wywiezieniu byłej premier na leczenie za granicę.
O tym, że taki wariant jest rozpatrywany, świadczą ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz, które także skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu - powiedział politolog Wołodymyr Fesenko, szef kijowskiego centrum analitycznego "Penta".

Z kolei sam Kwaśniewski powiedział dziś, że razem z Coxem od roku szukają rozwiązania dla problemów, które stanowią przeszkodę dla podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Jak dodał, aby doszło do podpisania tej umowy, Ukraina musi spełnić trzy istotne warunki: przeprowadzić reformę systemu prawnego, reformę systemu wyborczego oraz rozwiązać problem Tymoszenko.

"Sukces misji zależy od naszej dyskrecji"

- Prowadzimy rozmowy z władzami (ukraińskimi), opozycją i Julią Tymoszenko, byliśmy z Patem Coxem w Charkowie u pani Tymoszenko, rozmawialiśmy z prezydentem, premierem, przedstawicielami administracji ukraińskiej. Różne projekty w trakcie takich rozmów są przedstawiane, ja nie mogę na ten temat mówić, bo sukces misji zależy także od naszej dyskrecji - powiedział Kwaśniewski.

Zapowiedział, że razem z Coxem wrócą na Ukrainę w połowie czerwca. - Zobaczymy, które z zaproponowanych przez nas propozycji okażą się realistyczne, a które nie - powiedział były prezydent.

Uwolnienie Tymoszenko znacząco poprawiłoby relacje między Kijowem a Brukselą przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Mówił o tym także unijny ambasador na Ukrainie, Jan Tombiński, w którego ocenie nie ma obecnie gwarancji, że umowa zostanie zawarta. - Wątpię w to, gdyż dla wielu państw (UE) kwestia Julii Tymoszenko znaczy bardzo wiele - oświadczył dyplomata, występując na forum eksperckim "Ukraina 2013".

"Nic tego kategorycznie nie wyklucza"

Według ukraińskich mediów propozycja przewiezienia byłej premier za granicę, do Niemiec, była omawiana przez Kwaśniewskiego i Coksa podczas ich spotkania z Tymoszenko w minioną niedzielę w szpitalu w Charkowie, gdzie jest ona leczona z powodu schorzenia kręgosłupa. We wtorek w rozmowie z ukraińskim wydaniem magazynu "Forbes" możliwość leczenia opozycjonistki za granicą potwierdził zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Rinat Kuzmin.

- Nie ma ustaw, które kategorycznie by taką możliwość wykluczały, ale nie jest to tak prosta sprawa, jak się może wydawać. Dla jej leczenia za granicą potrzebne są polityczne decyzje na szczeblu międzynarodowym i taka możliwość z pewnością istnieje - oświadczył Kuzmin znany z bardzo krytycznego stosunku do Julii Tymoszenko.

Wyjazd Tymoszenko pod kilkoma warunkami

Zdaniem Fesenki Kuzmin jednoznacznie potwierdził tym samym, że temat wywiezienia Tymoszenko z Ukrainy jest omawiany. - Rozmawia się o tym na różnych szczeblach i na razie nieoficjalnie, ale realizacja takiego zadania byłaby bardzo skomplikowana. Chodzi m.in. o to, kto i w jaki sposób ma zagwarantować za granicą utrzymanie statusu Tymoszenko jako osoby skazanej przez sąd na wyrok więzienia? - powiedział.

Kolejnym problemem są postulaty władz Ukrainy, które chcą - jak twierdzą media - gwarancji, że za granicą Tymoszenko nie będzie zajmowała się działalnością polityczną. - Mówi się, że Tymoszenko nie chce się na to zgodzić - podkreślił politolog.

Następna kwestia to brak zgody samej b. premier na opuszczenie kraju. Jej współpracownicy twierdzą, że Tymoszenko mogłaby wyjechać na leczenie do Niemiec tylko pod warunkiem, że zostałaby całkowicie oczyszczona z zarzutów, za które skazano ją na siedem lat więzienia oraz umorzone zostałyby dodatkowe śledztwa, które przeciwko niej się toczą.

Zobacz także
Komentarze (72)
Ukraińskie media: "Kwaśniewski i Cox mają plan uwolnienia Tymoszenko"
Zaloguj się
 • 111doradca

  Oceniono 1 raz 1

  A po co ją uwalniać. Została osądzona i skazana za sprawy łapówkarsko-gospodarcze. Jak odsiedzi będzie wolna.Tylko u nas toleruje się przekręty gospodarcze polityków i ich pociotków..

 • pianistka32

  Oceniono 1 raz 1

  NIE ROBCIE Z NIEJ OFIARY UCISNIONIEJ , SKAZANA ZOSTAŁA ZA SWOJE WIEC NIECH ODSIEDZI ZWYKŁEMU KOWALSKIEMU NIKT BY PALCEM NIE RUSZYŁ ABY GO Z PIERDLA WYCIAGAC

 • m.arco

  0

  Plan Kwaśniewskiego:
  Wchodzimy w biały dzień na bezczelnego, przystawiamy pistolety do głów...

 • siemaniek

  Oceniono 3 razy 3

  Panie kwachu ,jeszcze pana nie rozliczyli , a juz pan chce rozliczac innych.

 • michalpopiel

  Oceniono 2 razy 2

  Kwachu zapije straznikow na smierc! Oto caly plan.

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 4

  i jak tu nie wierzyć Kaczmarkowi, ze Kwach robi przekręty ?
  Ale skoro robi je z szefami UE to jest bezkarny

  Dlaczego nie pomogą byłemu premierowi Ukrainy, byłemu szefowi Julki złodziejki, który siedzi w pierdlu w Kalifornii?
  Czyżby dlatego ze Amerykanie odebrali mu kasę z przekrętów i nie ma czym się opłacać ?

 • ben-oni

  Oceniono 4 razy 4

  Pan Kwaśniewski chce złamać ukraińskie prawo i wywieźć bandytkę z Ukrainy pod pozorem leczenia?? Ten wiecznie pijany demokrata chce złamać zasady demokracji o niezawisłości sądów ukraińskich i chce podważyć wyrok ukraińskiego sądu??
  Ciekawe co by ten alkoholik powiedział, gdyby do Polski przyjechał jakis pajac z Ukrainy albo Rosji i domagał się wypuszczenia polskiego więźnia na leczenie w Moskwie??

 • drozd215

  Oceniono 5 razy 5

  Chcą zorganizować ucieczkę Julii z więzienia?

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy 7

  Dla czerwonej arystokracji brukselskiej jest nie do pomyslenia ze poiltyk z ich systemu moze trafic za kratki. To jest prawdziwy powod o wolke o "wolnosc" dla Timoszenki.

  Opcja ze polityk moze byc pociagany karnie do odpowiedzialnosci nie wchodzi w gre dla brokselskiej arystokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje