Ukraińskie media: "Kwaśniewski i Cox mają plan uwolnienia Tymoszenko"

30.05.2013 16:26
Protesty w sprawie Julii Tymoszenko

Protesty w sprawie Julii Tymoszenko (Fot. GLEB GARANICH REUTERS)

Zdaniem ukraińskich mediów i ekspertów wysłannicy PE, b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i b. przewodniczący PE Pat Cox, mieli opracować plan wypuszczenia z więzienia Julii Tymoszenko. Miałby on polegać na wywiezieniu byłej premier na leczenie za granicę.
O tym, że taki wariant jest rozpatrywany, świadczą ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz, które także skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu - powiedział politolog Wołodymyr Fesenko, szef kijowskiego centrum analitycznego "Penta".

Z kolei sam Kwaśniewski powiedział dziś, że razem z Coxem od roku szukają rozwiązania dla problemów, które stanowią przeszkodę dla podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Jak dodał, aby doszło do podpisania tej umowy, Ukraina musi spełnić trzy istotne warunki: przeprowadzić reformę systemu prawnego, reformę systemu wyborczego oraz rozwiązać problem Tymoszenko.

"Sukces misji zależy od naszej dyskrecji"

- Prowadzimy rozmowy z władzami (ukraińskimi), opozycją i Julią Tymoszenko, byliśmy z Patem Coxem w Charkowie u pani Tymoszenko, rozmawialiśmy z prezydentem, premierem, przedstawicielami administracji ukraińskiej. Różne projekty w trakcie takich rozmów są przedstawiane, ja nie mogę na ten temat mówić, bo sukces misji zależy także od naszej dyskrecji - powiedział Kwaśniewski.

Zapowiedział, że razem z Coxem wrócą na Ukrainę w połowie czerwca. - Zobaczymy, które z zaproponowanych przez nas propozycji okażą się realistyczne, a które nie - powiedział były prezydent.

Uwolnienie Tymoszenko znacząco poprawiłoby relacje między Kijowem a Brukselą przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Mówił o tym także unijny ambasador na Ukrainie, Jan Tombiński, w którego ocenie nie ma obecnie gwarancji, że umowa zostanie zawarta. - Wątpię w to, gdyż dla wielu państw (UE) kwestia Julii Tymoszenko znaczy bardzo wiele - oświadczył dyplomata, występując na forum eksperckim "Ukraina 2013".

"Nic tego kategorycznie nie wyklucza"

Według ukraińskich mediów propozycja przewiezienia byłej premier za granicę, do Niemiec, była omawiana przez Kwaśniewskiego i Coksa podczas ich spotkania z Tymoszenko w minioną niedzielę w szpitalu w Charkowie, gdzie jest ona leczona z powodu schorzenia kręgosłupa. We wtorek w rozmowie z ukraińskim wydaniem magazynu "Forbes" możliwość leczenia opozycjonistki za granicą potwierdził zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Rinat Kuzmin.

- Nie ma ustaw, które kategorycznie by taką możliwość wykluczały, ale nie jest to tak prosta sprawa, jak się może wydawać. Dla jej leczenia za granicą potrzebne są polityczne decyzje na szczeblu międzynarodowym i taka możliwość z pewnością istnieje - oświadczył Kuzmin znany z bardzo krytycznego stosunku do Julii Tymoszenko.

Wyjazd Tymoszenko pod kilkoma warunkami

Zdaniem Fesenki Kuzmin jednoznacznie potwierdził tym samym, że temat wywiezienia Tymoszenko z Ukrainy jest omawiany. - Rozmawia się o tym na różnych szczeblach i na razie nieoficjalnie, ale realizacja takiego zadania byłaby bardzo skomplikowana. Chodzi m.in. o to, kto i w jaki sposób ma zagwarantować za granicą utrzymanie statusu Tymoszenko jako osoby skazanej przez sąd na wyrok więzienia? - powiedział.

Kolejnym problemem są postulaty władz Ukrainy, które chcą - jak twierdzą media - gwarancji, że za granicą Tymoszenko nie będzie zajmowała się działalnością polityczną. - Mówi się, że Tymoszenko nie chce się na to zgodzić - podkreślił politolog.

Następna kwestia to brak zgody samej b. premier na opuszczenie kraju. Jej współpracownicy twierdzą, że Tymoszenko mogłaby wyjechać na leczenie do Niemiec tylko pod warunkiem, że zostałaby całkowicie oczyszczona z zarzutów, za które skazano ją na siedem lat więzienia oraz umorzone zostałyby dodatkowe śledztwa, które przeciwko niej się toczą.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • total_recall

  Oceniono 72 razy 62

  Przepraszam a czy czasem pani Tymoszenko nie jest winna? Zreszta czy to ma jakies znaczenie? Kohl, Chirac, Bersusconi, Nixon, Sobotka nie poszli do wiezienia. Do wiezienia moze isc najwyzej jakis szeregowy peczak.

 • wojtusz

  Oceniono 66 razy 58

  Mam nadzieję, że Julia T. zawsze dziewica, odsiedzi wyrok do ostatniego dnia.

 • smiki48

  Oceniono 51 razy 43

  Cbrana para najuczciwszych z uczciwych. Cox chroniący wielką korupcję UE - to najwyżsi urzednicy UE tolerują wielkie przekręty przy wydawaniu pieniędzy unijnych, nie wierzę , że bezinteresownie. Jeżeli ktoś wyprowadza miliardy euro, to wątpie aby ci co zatwierdzaja te wydatki nie wzięli odpowiedniego prpcenta. A Kontakty Kulczyka z Kwaśniewskim też były bezinteresowne zwłaszcza umowy na których Kulczyk zarobił miliardy.

 • grande.toscano

  Oceniono 61 razy 41

  A Olek zaszczepiony na "filipinkę" czy jest ryzyko bolącego golenia.

 • tomasz20

  Oceniono 38 razy 36

  Muszą ratować swoich...bo jak kiedyś nowa władzę będzie chcała ich rozliczyć i wsadzić do pierdla to kto wtedy im pomoże.Od ponad 20 lat nikt w Polsce za nic nie odpowiada.Za biedę,bezrobocie,kradzież i rozwalenie większośći zakładów pracy.Nie ma winnych.Tylko przyznają sobie nawzajem nagrody i wmawiają ludziom jak to za komuny było źle.Lecz ktoś kiedyś to rozliczy.I kto wtedy zapłacą odszkodowanie tym co stracili pracę i miaszkania na skutek przemian po 1989r.Kwaśniewski,Wałęsa,Balcerowicz,Romaszewski...Tusk i cała reszta cwaniaków.

 • tusektoparowa

  Oceniono 40 razy 26

  A GW nie poinformowała ukraińskich przyjaciół, że Kwaśniewski nie jest już autorytetem, bo zbratał się z Palikotem?

 • anthrax_2

  Oceniono 27 razy 23

  W historii było wiele książek,filmów i artykułów prasowych o planach uwolnienia Rudolfa Hessa ze Spandau

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 25 razy 19

  Opowiem Wam historie pewnego Polaka.W 1990 roku dokonal przestepstwo w Polsce.Kradziez z wlamaniem.A ze wczesniej byl karany byl wiec recydywista.Jakos dwa lata pozniej opuscil Polske.Dodm ze skazano go w Polsce na 2 i pol roku lub 3 lata.W 2005 wydano(15 lat pozniej) wniosek o ekstradycje.Facet w tym czasie sie ozenil,mial dwojke dzieci.Obecnie czeka na ....ekstradycje.23 lata po przestepstwie w sumie niegroznym bo obliczonym w euro na niecale 34 euro.

 • xxx195

  Oceniono 33 razy 13

  Komunistyczny aparatczyk bojownikiem o demokrację? A to dobre!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje