Kard. Dziwisz: Kościół ma strzec ładu moralnego opartego na Dekalogu

30.05.2013 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Kard. Stanisław Dziwisz mówił w święto Bożego Ciała, że Kościół powinien strzec ładu moralnego opierającego się na Dekalogu. Podczas homilii metropolita krakowski wskazywał m.in., że "podstawą zdrowej rodziny, a więc i zdrowego narodu, jest związek miłości mężczyzny i kobiety, związek trwały i otwarty na przekazywanie życia".
- W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie - powiedział metropolita krakowski podczas uroczystości na krakowskim Rynku Głównym.

Jak mówił, Kościół przypomina człowiekowi o jego godności i powołaniu, o wartości życia, o nadrzędności prawa Bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje. - Kościół nigdy nie zrezygnuje z tej misji, bo inaczej sprzeniewierzyłby się swojemu założycielowi - Jezusowi Chrystusowi. Może to czasem wywoływać, i wywołuje, napięcia, a nawet otwartą krytykę i sprzeciw wobec Kościoła - podkreślił hierarcha.

"Poszanowanie dla życia jest miarą naszej cywilizacji"

Według niego dzięki postawie Kościoła w naszych czasach wzrósł w polskim społeczeństwie szacunek dla życia, także dla życia nienarodzonych.

- Wzrosła świadomość świętości tego życia, jego nienaruszalności. Trzeba nadal budzić świadomość i wrażliwość w tym zakresie, bo nie jest to tylko sprawa wiary i religii, ale sprawa człowieczeństwa, sprawa fundamentów naszej kultury i organizacji życia społecznego. Poszanowanie dla życia jest miarą naszej cywilizacji - zaznaczył kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski, odnosząc się do metody zapłodnienia in vitro, ocenił, że "nie można dochodzić do celu, nawet szlachetnego, na drodze niemoralnej". - Nikt nie lekceważy cierpienia par małżeńskich niemogących doczekać się dziecka. Nie można zapominać, że kosztem poczęcia jednego życia metodą in vitro uśmierca się albo zamraża ludzkie zarodki, a każdy z nich jest ludzką istotą - mówił.

Podkreślił, że sprzeciw Kościoła wobec tej metody nie oznacza braku szacunku dla dzieci narodzonych na tej drodze. - Kościół przyjmuje te dzieci z największą miłością, bo przysługuje im taka sama godność jak wszystkim innym - zaznaczył kard. Dziwisz.

Pseudomałżeństwa kontra zdrowa rodzina

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski zapewniał o poparciu dla wszystkich konkretnych inicjatyw, również ustawodawczych, wychodzących naprzeciw potrzebom polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych.

Jak zaznaczył, "z troską o zdrową rodzinę kłócą się próby wprowadzania do polskiego prawa legalizacji tak zwanych związków partnerskich czy homoseksualnych". Według niego "taki model pseudomałżeństwa" jest niezgodny z prawem naturalnym i zdrowym rozsądkiem.

- Podstawą zdrowej rodziny, a więc i zdrowego narodu, jest związek miłości mężczyzny i kobiety, związek trwały i otwarty na przekazywanie życia. Przecież to jest fundament naszej cywilizacji i rękojmia naszej przyszłości, naszego jutra - podkreślił hierarcha.

"Szalone próby wychowywania dzieci według z gruntu obcych nam programów"

W kazaniu apelował do rodziców, żeby nie pozwolili, by polska szkoła "deprawowała młode pokolenie Polek i Polaków". Dziwisz mówił o podejmowaniu "szalonych prób wychowania naszych dzieci i naszej młodzieży według z gruntu obcych nam programów, wywodzących się z pomieszania pojęć dotyczących człowieka, jego fundamentalnej tożsamości jako mężczyzny i kobiety".

- Rodzice i tylko rodzice mają prawo decydować o kształcie wychowania swoich dzieci. Wszyscy inni, wszystkie instytucje, powinni wspierać tę misję rodziców - zaznaczył.

Procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się mszą sprawowaną na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym przeszła Drogą Królewską na Rynek, zatrzymując się przy czterech ołtarzach zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. Tam odprawiona została msza.

Zobacz także
Komentarze (450)
Zaloguj się
 • raul_duke

  Oceniono 1073 razy 947

  W kazaniu apelował do rodziców, żeby nie pozwolili, by polska szkoła "deprawowała młode pokolenie Polek i Polaków". Też popieram wycofanie religii ze szkół.

 • lol76

  Oceniono 555 razy 507

  W deprawacji dzieciakow przez szkoly kardynal widzi powazny problem; nie widzi go jednak w pedofilskiej patologii jaka nekany jest kosciol katolicki... szkola ma nie deprawowac, a co do ksiezy pedofili to owszem...- ich sie zwyczajnie 'za kare' przenosi do innej parafii... tutaj problemu deprawacji juz nie ma...

 • ociectadeusz

  Oceniono 509 razy 443

  A Głódź dzisiaj mówił o "komunistycznym zniewoleniu" . Panie Głódź, dzięki temu zniewoleniu skończyłem studia, dostałem pracę i stworzyłem dom. I mogłem żyć uczciwie. Nie to , co w RP Złodziejskiej.
  W tej RP można z szeregowca zostać generałem, a po 13 latach "służby" dostać pełną emeryturę wojskową !
  Panie Głódź, pan wie o kim mówię ?
  I wg funkcjonariuszy watykańskich nie jest to żadne złodziejstwo ani wyłudzenie !

 • kadykianus

  Oceniono 408 razy 346

  Kiepsko widzę przyszłość tej organizacji, jeśli ma takich jak Dziwisz za nauczycieli.

  Gałgan przemawia językiem Ratzingera i Wojtyły. Wytyka ludzi paluchem. Marzy, że jego głupia mowa padnie na podatny grunt ciemnoty i analfabetyzmu - jak to od wieków w Polsce bywało. Skansen pełną gębą.

  A co do tej głupiej mowy. Panie Dziwisz! Kościół nie jest od tego, by mówić ludziom co jest moralne.
  Mają sumienie. Sami ocenią. Ty, faryzeuszu, dbasz tylko o własne interesy.

 • obmierzly

  Oceniono 341 razy 301

  "Rodzice i tylko rodzice mają prawo decydować o kształcie wychowania swoich dzieci." Jak mniemam pan Dziwisz mówił to jako rodzic albo jako osoba, która z prób wychowywania cudzych dzieci rezygnuje.

  No i mój ulubiony fragment: "Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. [...] Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić [...]" Szkoda, że tłum z przyzwyczajania nie odkrzyknął "Wiesław, Wiesław, Wiesław..."

  obmierzly.cba.pl

 • fakiba

  Oceniono 312 razy 276

  Ma rację że apeluje do rodziców żeby nie pozwolili na deprawowanie młodego pokolenia wobec tego zalecenia należy jak najszybciej zabronić dzieciom kontaktu z niektórymi klechami a że sam kościół przyznaje że nie wie którzy są niebezpiecznymi pedofilami bo go to nie interesuje to ze wszystkimi a zacząć od wywalenia religii ze szkół

 • bryt.bryt

  Oceniono 317 razy 271

  Niezly belkot, panie Dziwisz.

 • vonhubson

  Oceniono 186 razy 168

  Ja nie deprawuje swoich dzieci: nie chrzcze i nie posylam na religie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje