Człowiek Motyl: "W kryzysie. Chrzciny, śluby za darmo"

sasza
30.05.2013 12:11
Łódź. Paweł Hajncel podczas procesji Bożego Ciała

Łódź. Paweł Hajncel podczas procesji Bożego Ciała (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

W kryzysie należy się jednoczyć, wszyscy powinniśmy ponosić jego skutki - mówi Paweł Hajncel, łódzki artysta. Kolejny już raz, podczas obchodów święta Bożego Ciała, zorganizował happening. Tym razem nawoływał Kościół do solidarności w trudnych gospodarczo czasach.
Kościół w kryzysie razem z Wiernymi. Msze, chrzciny, pogrzeby, śluby ZA DARMO! - takiej treści transparent mijali wierni podczas procesji Bożego Ciała. Materiał z napisem z jednej strony był przymocowany do sygnalizatora przy przejściu dla pieszych, z drugiej strony trzymał go łódzki artysta Paweł Hajncel przebrany za księdza. Pod sutanną miał luźne spodnie w kratę, a na stopach sandały.

Nie sposób było nie zauważyć transparentu, Hajncel rozwiesił go na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej z Tymienieckiego, mijał go każdy z idących w procesji. Wiele osób uśmiechało się po przeczytaniu hasła, niektórzy krzywili, a jedna pani popukała się w głowę.

- Bardzo dobrze - komentowali jedni. Inni zastanawiali się, czy ksiądz z transparentem jest prawdziwy? - To prowokacja. Poprzednio ten pan przebrał się za motyla i szedł w procesji - mówiła jedna z wiernych. Hajncel przebierał się też w Boże Ciało za białego niedźwiedzia, takiego samego, jakiego można spotkać na Krupówkach.

- To jednoczący transparent. Namawiam do jedności w czasie kryzysu, Kościół też powinien ponosić jego skutki - mówi artysta.

Komentarze (154)
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 488 razy 398

  Człowiek-motyl chce zniszczyć kościół katolicki.
  Udzielanie sakramentów za darmo? To burzy cały sens istnienia kościoła.

 • antikrishti

  Oceniono 297 razy 249

  1. Nie kryzys a spowolnienie gospodarcze
  2. Kościół zawsze był i jest solidarny z pieniędzmi wiernych i niewiernych - nie śmierdzą im pieniądze z budżetu na który łożą znienawidzeni we wszystkich innych aspektach żydzi, islamiści, ateiści, lesbijki, geje i cykliści :)))

 • face42

  Oceniono 247 razy 183

  Motylu, jesteś Wielki!

 • calli

  Oceniono 209 razy 165

  Brawo Człowiek-Motyl, koncepcja ze wszech miar słuszna i sprawiedliwa - oficjalnie włączam Pana do panteonu polskich superbohaterów walczących ze Złem :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 161 razy 135

  Kościół jest w kryzysie od wieków i ciągle prosi o wsparcie :)

 • krysztofiak1963

  Oceniono 115 razy 85

  Już myślałem,że człowieka motyla zamknieto prewencyjnie na czas procesji. dedykuję Człowiekowi Motylowi swój felieton
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/672412,boze-cialo-apoteoza-kanibalizmu-2103---happeningi-polityczne-z-policja-wojskiem-i-straza-pozarna.html
  Bez wątpienia, udział sił specjalnych (policji, wojska oraz straży pożarnej) w obchodach Bożego Ciała stanowić ma przekaz symboliczny dla społeczeństwa. Kapłani katoliccy z Episkopatem dają sygnał, iż w Polsce ma miejsce pożar, że aparat przemocy państwowej zostanie zaangażowany w praktykach „picia krwi bożej i spożywania mięsa Chrystusa”. Symbol pałki policyjnej i karabinu żołnierskiego posiada swoje semantyczne odniesienie do śmierci i aktów zabijania. Boże Ciało również odwołuje się, jako artefakt kulturowy, do przestrzeni zbrodni sakralnej i ofiarniczej. Jest jej wręcz apoteozą – radosnym dziękczynieniem za akt kanibalizmu.

  Oczywiście, jestem za tym, aby Człowiek Motyl został europejskim paralmentarzystą

 • monoekann

  Oceniono 87 razy 61

  darmowe pogrzeby i sluby... ludzie sie pukaja w czolo... a czy jak policja spisuje zeznania po napadzie to tez bierze do koszyczka 'co laska ale nie mnie niz xxx.xx zl'?
  i na to i na to leci kasa z naszych wspolnych podatkow, to czemu dodatkowe oplaty?
  nigdy po dostaniu mandatu za picie w miejscu publicznym (ach, czasy mlodosci), nie dostalem osobno rachunku za mila obsluge (chyba ze wliczone w cene mandatu bylo)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje