Ławrow: To przez opozycję konflikt w Syrii trwa. Żądanie odejścia Asada jest nierealistyczne

30.05.2013 11:39
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

To opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa dąży do udaremnienia wysiłków na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii - oskarża szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Rosja wspiera syryjskiego przywódcę Baszara Asada, a walcząca z autorytarnym prezydentem opozycja jako warunek udziału w konferencji pokojowej w Genewie stawia jego odejście.
Siły opozycji robią "wszystko, co możliwe, by uniemożliwić rozpoczęcie procesu politycznego oraz doprowadzić do interwencji wojskowej". Przynajmniej według szefa rosyjskiego MSZ.

Rosja stoi na stanowisku, że ustąpienie Asada nie może być warunkiem znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Opozycja chce rozmów pokojowych, ale po odejściu Asada

Tymczasem opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa (SKN) zapowiedziała w Stambule, że weźmie udział w planowanych na czerwiec rozmowach pokojowych w Genewie, ale tylko pod warunkiem, iż określony zostanie nieprzekraczalny termin wprowadzenia gwarantowanego przez społeczność międzynarodową rozwiązania, którego podstawą będzie odejście prezydenta Asada. Konferencję w Genewie przygotowują Stany Zjednoczone - i właśnie Rosja.

Ławrow: Warunek odejścia Asada jest niewykonalny

- Syryjska Koalicja Narodowa nie jest gotowa na udział w konferencji bez warunków wstępnych. Te warunki są niewykonalne. Poza tym nikt nie powinien szastać ultimatum - podkreślił Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach z kubańskim ministrem spraw zagranicznych Bruno Rodriguezem Parrillą. Według niego Koalicja "nie posiada konstruktywnej platformy".

- Jedyne, co łączy jej członków, to żądanie natychmiastowego odejścia Baszara Asada. Ale wszyscy łącznie z partnerami z Zachodu rozumieją, że takie stanowisko jest nierealistyczne - uznał szef rosyjskiego MSZ.

Tymczasem gotowość udziału w genewskiej konferencji zgłosił rząd al-Asada. Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim powiedział w środę, że Damaszek nie stawia żadnych warunków wstępnych.

Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 r. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęły w nim co najmniej 94 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (106)
Ławrow: To przez opozycję konflikt w Syrii trwa. Żądanie odejścia Asada jest nierealistyczne
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  29.05.2013 , P.Pinheiro, inspektor ONZ do spraw Syrii :

  "It was said the rebels were angels, but there is only a minority of fighters with a democratic history who believe in the Syrian mosaic and want a state for all," he said.

  "The majority of rebels are very far from having democratic thoughts and have other aspirations."

  Prawda jest taka że ludzie używający przy każdym zdaniu "Allah al akbar" nie są najlepszą alternatywą dla Syrii. Ba, sami syryjczycy ich nie chcą i dlatego albo uciekają z kraju albo walczą po stronie Assada.

 • stanimager

  Oceniono 2 razy 0

  Polska tez w 1939 za dlugo sie bronila, tawariszcz Lawrow ?

 • blski

  Oceniono 7 razy 1

  Podczas gdy artykul jest obiektywny, to zalaczone zdjecie Ławrowa wydaje sie miec na celu wywolanie w stosunku do niego niecheci.
  Wiele komentarzy wskazuje na to, ze cokolwiek ktorykolwiek z Rosjan by nie powiedzial to nalezy odebrac to negatywnie.
  Nasza niechec w stosunku do Rosji, jak tez obawa przed tym mocarstwem jest uzasadniona, ale przechodzi w stan permanentnej paranoi.

 • wojtczakigor

  Oceniono 7 razy 1

  Członków Syryjskiej Koalicji Narodowej łączy nie tylko żądanie odejścia prezydenta Asada ale przede wszystkim represjonowanie syryjskich wschodnich chrześcijan (Maronici). Do tej pory rebelianci wypędzili z domów 140 000 chrześcijan na terenach, którymi zawładnęli. Także popierajmy wszelkie działania armii rządowej przeciwko rebeliantom - dla dobra naszych współbraci w wierze. Siergiej Ławrow ma rację i mam nadzieję, że Rosja nie dopuści by kolejny kraj arabski znalazł się pod panowaniem islamistów. A niektórym tępym Polaczkom już dziękujemy. Chcecie to zaciągnijcie się pod broń do SKN, tylko nie zapomnijcie dodać przy rekrutacji, że jesteście chrześcijanami - od razu wrócicie w worku.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy -1

  Przecież Assad to główny obrońca Izraela i tylko on jest w stanie powstrzymać armię syryjską przed odbiciem Wzgórz Golan!
  Wednesday, May 29, debkafile reported the landing at Latakia airport of a large Russian transport carrying 60 tons of unidentified freight. Labeled by Moscow “humanitarian aid,” it may in fact have contained the first S-300 delivery to which Assad referred.
  Continuing in the same vein, Assad said that not only would the Syrian army react to any further Israeli attacks, he “would not stand in the way of Syrian groups that want to fight for the liberation of the Golan.”
  www.debka.com/article/23002/Israeli-intelligence-denies-first-Russian-S-300s-arrive-in-Syria---contrary-to-Assad’s-claim-
  Gołębie pokoju przybyły do Latakii!

 • xxx195

  Oceniono 2 razy -2

  Coś ciekawszego.
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • doni72

  Oceniono 6 razy 4

  Mysle ze to nie opozycja sama w sobie jest przeszkoda w porozumieniu i rozsadnym kompromisie.Opozycja wielokrotnie w bestialstwie juz wprawiona jest tylko instrumentem i elementen tej gry.Winni sa ci co pociagaja za sznurki,maja w tym interes i sponsoruja "opozycje".

 • yarrrr

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby to NIEZALEŻNA opozycja składająca się z obywateli DANEGO KRAJU walczyła sobie u siebie z dyktatorem, byłbym sercem za nią.
  Ale tu niestety jest inaczej. To często przyjezdni, uzbrojeni przez państwa Zachodu, dla których Syria stała się areną rozgrywek. Chodzi o osłabienie sojusznika Iranu, wzmocnienie Izraela i syjonistycznej polityki amerykańsko-żydowskiej. Biorąc pod uwagę, ile zła chłameryka robi na świecie, tu należy poprzeć Assada, stety/ niestety.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 1

  Ufam że pokojowe nastawienie Izraela przyczyni się do pokoju w Syrii. W przyjacielskim geście przyjaźni Federacja Rosyjska rozmieściła gołębie pokoju S-300 aby strzegły wolnego nieba nad Izraelem do wysokości 27 kilometrów w promieniu 200 km od ich lokalizacji
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=511362
  Dobry ten rosyjski spiker, potrafi powstrzymać się od naśmiewania z Żydów, tylko oczy mu się śmieją, pie...u aryjczykowi. niebieskookiemu blondynowi. MON Szojgu jeszcze lepszy, bo przekonująco tłumaczy narodowości kupieckiej o konieczności dotrzymywania opłaconych kontraktów...

  Tylko nie rozumiem dlaczego Hezbolah wzywa zwolenników ataku na Syrię aby wiecowali tłumnie na wybrzeżu Morza Martwego, w depresji, a John Kerry, Sekretarz Stanu USA koniecznie chce przekazać Palestynie kibutz żydowskich weteranów Kalia na północnym wybrzeżu tego morza.
  www.debka.com/article/22999/Kerry-wants-major-Israeli-concessions-for-Palestinians-including-sovereign-northern-Dead-Sea-coast-
  Przecież to prastare tereny Izraela już od 1948 roku! Małe tego, Palestyńczycy nie chcą przyjąć tego daru, tylko opowiadają o jakiejś wielkiej zupie, co to już osolona tylko czeka na wkładkę mięsną....

  Tylko brzydki Assad wyłamuje się z tej koalicji poparcia i ochrony Izraela
  www.debka.com/article/23002/Assad-taunts-First-S-300s-are-here-more-coming-Green-light-for-Golan-fight-against-Israel
  Powiedział że jak Izrael będzie grzeczny to nie będzie powstrzymywał wojsk syryjskich przed odbiciem wzgórz Golan.

  Muszę przepytać zigzaura co do wiarygodności podanych przeze mnie źródeł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje