Projekt PO: podwyżka maksymalnej kwoty za pobyt w izbie wytrzeźwień

30.05.2013 11:22
Poznańska izba wytrzeźwień przy ul. Podolańskiej

Poznańska izba wytrzeźwień przy ul. Podolańskiej (Fot. Tomasz Kaminski / AG)

Podwyżkę z 250 do 300 zł maksymalnej opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień oraz dostosowanie do wymogów konstytucyjnych zasad stosowania przymusu w tych placówkach zakłada złożony w Sejmie przez klub PO projekt noweli Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
Poselski projekt ma wypełnić lukę powstałą po tym, jak Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy dotyczące zasad postępowania z osobami przebywającymi w izbach wytrzeźwień. Braki w prawie próbował załatać Senat, ale uchwaloną z jego inicjatywy ustawę prezydent Bronisław Komorowski w połowie stycznia skierował do TK, który jego wniosku jeszcze nie rozpoznał. Teraz nowelizację Ustawy o wychowaniu w trzeźwości do laski marszałkowskiej złożyła grupa posłów PO.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem osoby nietrzeźwe, które "dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu, albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób" mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień. Wobec tych osób może być zastosowany przymus bezpośredni.

Nowy projekt to odpowiedź na postulaty organizacji społecznych

Według jego autorów projekt czyni zadość postulatom zgłaszanym przez organizacje społeczne - w tym Helsińską Fundację Praw Człowieka - oraz sejmowe i senackie biura legislacyjne m.in. w ten sposób, że zamiast otwartego katalogu wyszczególniono w nim urządzenia, za pomocą których można unieruchomić pacjenta z użyciem przymusu bezpośredniego, a także zrezygnowano ze stosowanej w Ustawie o ochronie zdrowia psychicznego kolejności stosowania tych środków. Zapisano też ustawową gwarancję, że monitoring pomieszczeń izb wytrzeźwień ma się odbywać z poszanowaniem godności i intymności osadzonych.

Będzie "przymusowe podanie produktu leczniczego"

Autorzy projektu noweli proponują, aby obok "przytrzymania" (krótkotrwałe unieruchomienie osoby z użyciem siły fizycznej) oraz "unieruchomienia" (dłużej trwające obezwładnienie osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa) przymus bezpośredni mógł polegać również na "przymusowym podaniu produktu leczniczego" (w przypadku zagrożenia jej życia lub zdrowia) oraz "izolacji", czyli umieszczeniu osoby pojedynczo w zamkniętym pomieszczeniu.

"Podanie określonego leku jest niezbędne dla ratowania życia, a niejednokrotnie i zdrowia osoby znajdującej się w izbie wytrzeźwień. Jednakże ze względu na stan nietrzeźwości osoby te nie są w stanie w pełni świadomie podjąć decyzji i wyrazić zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego, jakim jest podanie leku" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W myśl projektu decyzję o zastosowaniu przymusu wobec osoby do tego się kwalifikującej w izbach wytrzeźwień podejmowałby lekarz lub felczer - i nadzorowałby ich wykonanie, a w izbach policyjnych o wszystkim decydowaliby funkcjonariusze. Przed zastosowaniem przymusu mieliby obowiązek uprzedzić, że mogą zastosować ten przymus, jeśli osoba nie podporządkuje się wydawanym jej poleceniom.

Podwyżka za pobyt w izbie wytrzeźwień

Podobnie jak projekt senacki, dokument poselski przewiduje też podniesienie z 250 do 300 zł maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Nakłada też na ustanawiających opłatę (wojewodów dla izb policyjnych, samorządy lokalne dla pozostałych) obowiązek corocznej waloryzacji tej kwoty. "Zwiększenie wysokości kwoty maksymalnej wynika z analizy kosztów funkcjonowania izb wytrzeźwień. Koszty te w 27 miastach wyniosły średnio 263,24 zł w przeliczeniu na jedną osobę. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku aż 6 miast średni koszt funkcjonowania izb wytrzeźwień był wyższy niż 350 zł (363,20 zł - 490,26 zł) na osobę" - głosi uzasadnienie projektu.

Zobacz także
 • Izba wytrzeźwień Luka prawna: izba wytrzeźwień w Warszawie nadal płatna
Komentarze (53)
Projekt PO: podwyżka maksymalnej kwoty za pobyt w izbie wytrzeźwień
Zaloguj się
 • leon.bzykacz

  0

  jamj

  W ramach podnoszenia standardu powinno się zatrudnić księdza, najlepiej głódziopodobnego. <

  A dlaczego tylko księdza,a nie też na ten przykład,rabina?

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  pOSLY to chyba maja ten hotelik za darmoszke, wiec ceny im wisza ... Zreszta zawsze mozna wezwac radiowoz przez telefon, oczywiscie jesli zrozumieja belkot ... Ale w sumie od czego oni sa ....

 • koniu800

  0

  qu...kie złodzieje z peło potrafią tylko maksymalnie podwyższać i kraść żadne inne rozwiązanie nie wchodzą w grę

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  No to Rostowski zabrał się do likwidacji jednobilionowego długu.
  www.dlugpubliczny.org.pl/pl
  Tylko pamiętajcie Rostowski aby do izby wytrzeźwień nie trafiali bezrobotni którzy i tak nic nie zapłacą a będzie trzeba po nich zmienić pościel.

  ......W Europie (poza krajami postkomunistycznymi, gdzie pobyt w izbach jest przymusowy) izby wytrzeźwień działają wyłącznie w Niemczech i krajach skandynawskich. Mają formę zakładów leczniczych i funkcjonują jako oddziały przyszpitalne, za pobyt w których pobierana jest opłata.

  Przymusowego umieszczania ludzi w izbach wytrzeźwień zabrania artykuł 5. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który traktuje je jako bezprawne zatrzymanie i naruszenie prawa do wolności. Potwierdził to precedensowy wyrok strasburskiego Trybunału Praw Człowieka, który zasądził na rzecz pewnego Polaka 8 tys. zł odszkodowania od polskiego rządu za przetrzymywanie w izbie wbrew jego woli.....

  Cały tekst: trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,6160556,Pijany__nie__do_Izby.html#ixzz2UmJtb1p4

  Proponuję też stworzyć odpłatne "izby detoksykacji" dla osób będących pod wpływem ziół, grzybków halucynogennych i innych wynalazków.

 • siqora

  Oceniono 1 raz 1

  "Autorzy projektu noweli proponują, aby obok "przytrzymania" (krótkotrwałe unieruchomienie osoby z użyciem siły fizycznej) oraz "unieruchomienia" (dłużej trwające obezwładnienie osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa..."

  człowiek się napił i od razu kaftan bezpieczeństwa, dobrze zaprawieni nie są w stanie ruszyć ni ręką ni nogą, więc co najwyżej takiemu przyda się długi sen - jak wstanie to będzie miał niespodziankę, dowie się że za 24-godzinne (może krócej) wspaniałe lokum (prycza za kratami) będzie musiał zapłacić 300 zyla
  taniej by mu wyszło wynajęcie pokoju hotelowego na dobę, tylko problemem mogłaby być "rozmowa" z recepcjonistką, która pewnie nie znałaby języka obcego "bełbotanie w stanie nieważkości"
  Większość osób "pod wpływem", zwyczajnie mnie śmieszy, bo plotą coś trzy po trzy i takiego typka bierze się z przymrużeniem oka -ot nabimbał się i coś tam plecie, chociaż zdarzają się agresywni - i to chyba tylko takich trzeba by było przetransportować do izby wytrzeźwień

 • anthrax_2

  Oceniono 1 raz 1

  A ja z utęsknieniem czekam na artykuł który będzie zatytułowany;
  Projekt PO: obniżka ........

 • plenik

  Oceniono 4 razy -2

  Powinno być więcej, znacznie wiecej 1000-10000. Oczywiście z szybką egzekucją na majątku w razie nieopłacenia w terminie. Może się bydło nauczy, że się nie chleje publicznie. Mniej będzie prostaków chlejących piwsko w autobusach i tramwajach.

 • zanimmnieznowzbanuja

  0

  Co tam sie maja rozdrabniac proponuje odrazu 1000 zyla a co tam ................ zwlaszcza ze jest to oplata "fikcyjna" bo na izbe trafiaja w 90% bezrobotni i bezdomni ................ czyli tacy ktorym komornik moze skoczyc tam gdzie pan moze pana majstra w d.upe pocalowac.

 • ob172

  Oceniono 2 razy 0

  Ato łajza z tego Donalda
  Ostatnią przyjemność chce mi odeprać !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje