CBŚ wyprowadza się z Komendy Głównej Policji. Do siedziby za 60 mln zł

30.05.2013 08:57
CBŚ

CBŚ (Fot. policja.pl)

Zatrudniające około 2 tys. policjantów Centralne Biuro Śledcze wyprowadzi się z Komendy Głównej Policji. Nowa centrala CBŚ, której koszt szacuje się na około 60 mln zł, zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w 2015 roku.
Nowa siedziba Centralnego Biura Śledczego to dwa obiekty przy ulicy Podchorążych w Warszawie. W przeszłości stacjonowały tam Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW. Swoje siedziby mają tam dziś m.in. Biuro Ochrony Rządu i Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Trwają ekspertyzy budynków pod kątem wytrzymałości stropów. Jeżeli nie trzeba będzie ich przerabiać, to dokumentacja i remont pomieszczeń, do których przeprowadzi się CBŚ, zajmą mniej czasu.

- Mamy nadzieję, że w 2015 r. prace będą tam zakończone. Przy sprzyjających warunkach może być to nawet koniec roku 2014 - powiedział PAP komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Zwolnione przez CBŚ pomieszczenia w komendzie głównej mają zająć pracownicy biura logistyki policji. Obecnie pracują w dzierżawionych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych budynkach przy ulicy Domaniewskiej. - Te zmiany mogłyby przynieść 9 mln zł oszczędności rocznie - powiedział Działoszyński.

Zmiany w CBŚ - nowy szef, nowe zadania, nowa nazwa

W kwietniu stanowisko dyrektora CBŚ objął nadinsp. Igor Parfieniuk. Wtedy opublikowano też nowy regulamin Komendy Głównej Policji. Zadania CBŚ uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej (ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji).

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji). W KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy ok. 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Bilans CBŚ: 183 gangi rozbite w 2012 r.

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną.

Z najnowszego sprawozdania KGP z działalności CBŚ wynika, że w 2012 roku policjanci Biura rozbili 183 zorganizowane grupy przestępcze, które działały na terenie Polski. W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie o wartości ponad 248 mln zł. W ub.r. policjanci CBŚ skupili się m.in. na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 15 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz ponad 100 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W drugim przypadku to blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków (w 2011 r. - 922 kg). Najwięcej: marihuany (632 kg), amfetaminy (457 kg) i kokainy (200 kg).

CBŚ ma 13 lat

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 24 razy 18

  No ale serio, po o nam tyle służb? Ile ich już mamy? I pewnie każdy tam pracujący idzie na emeryturkę po 15 latach.

 • syngefco

  Oceniono 25 razy 15

  ... ulżyło mi, bo już myślałem, że kolejne kościoły powstaną za pieniądze podatników.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 17 razy 13

  "(...)za 60 mln zł" - no przeciez nas stac. Premier i cala Europa krzycza ze w Polsce kryzysu nie ma.
  (I nikomu nie przeszkadza ze ponad polowa obywateli zyje ponizej minimum socjalnego, ze nawet sztucznie zanizone bezrobocie jest niebotycznie wysokie, ze afery na najwyzszych szczeblach praktycznie codziennie, ze narod "wymiera" a ZUS bankrutuje)

 • swan_ganz

  Oceniono 26 razy 12

  koniecznie te służby musza mieć swoje siedziby w najbardziej prestiżowym i zarazem drogim miejscu Warszawy...
  Jakieś niecywilizowane dzikusy to by sprzedały te tereny po NJW kolo Łazienek Królewskich developerom i za polowe uzyskanej ze sprzedażny kwoty zbudowałyby nowe, wygodniejsze siedziby dla służb na obrzeżach miasta, przeznaczając druga cześć kasy do budżetu ale to nie u nas bo u nas rządzą cywilizowani ludzie dla których lansik i dansik stanowi istotę ich publicznego byt..

 • papaleone

  Oceniono 13 razy 7

  W dobie kryzysu, oszczędności wskazane. :)
  Tanie państwo, psia ich mać.

 • jamj

  Oceniono 14 razy 6

  2000 ludzi i rozbicie (?) 183 "zorganizowanych grup przestępczych" to faktycznie wyczyn nie lada. Pewnie jeszcze każda z tych "grup" to stary dziadek i małolat. Jakby dobrze policzyć, to jeden unieszkodliwiony przestępca w wydaniu CBŚ kosztuje wielokrotnie więcej niż szkody przez niego wyrządzone

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 3

  służb mamy od groma...
  a oprychy zwykłe i publiczne śmieją się temidzie w twarz.
  może by tak na jakość postawić w służbach?!

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Biurokracja się rozrasta
  A do roboty nie ma już nikogo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje