CBŚ wyprowadza się z Komendy Głównej Policji. Do siedziby za 60 mln zł

30.05.2013 08:57
CBŚ

CBŚ (Fot. policja.pl)

Zatrudniające około 2 tys. policjantów Centralne Biuro Śledcze wyprowadzi się z Komendy Głównej Policji. Nowa centrala CBŚ, której koszt szacuje się na około 60 mln zł, zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w 2015 roku.
Nowa siedziba Centralnego Biura Śledczego to dwa obiekty przy ulicy Podchorążych w Warszawie. W przeszłości stacjonowały tam Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW. Swoje siedziby mają tam dziś m.in. Biuro Ochrony Rządu i Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Trwają ekspertyzy budynków pod kątem wytrzymałości stropów. Jeżeli nie trzeba będzie ich przerabiać, to dokumentacja i remont pomieszczeń, do których przeprowadzi się CBŚ, zajmą mniej czasu.

- Mamy nadzieję, że w 2015 r. prace będą tam zakończone. Przy sprzyjających warunkach może być to nawet koniec roku 2014 - powiedział PAP komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Zwolnione przez CBŚ pomieszczenia w komendzie głównej mają zająć pracownicy biura logistyki policji. Obecnie pracują w dzierżawionych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych budynkach przy ulicy Domaniewskiej. - Te zmiany mogłyby przynieść 9 mln zł oszczędności rocznie - powiedział Działoszyński.

Zmiany w CBŚ - nowy szef, nowe zadania, nowa nazwa

W kwietniu stanowisko dyrektora CBŚ objął nadinsp. Igor Parfieniuk. Wtedy opublikowano też nowy regulamin Komendy Głównej Policji. Zadania CBŚ uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej (ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji).

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji). W KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy ok. 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

Bilans CBŚ: 183 gangi rozbite w 2012 r.

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną.

Z najnowszego sprawozdania KGP z działalności CBŚ wynika, że w 2012 roku policjanci Biura rozbili 183 zorganizowane grupy przestępcze, które działały na terenie Polski. W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie o wartości ponad 248 mln zł. W ub.r. policjanci CBŚ skupili się m.in. na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 15 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz ponad 100 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W drugim przypadku to blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków (w 2011 r. - 922 kg). Najwięcej: marihuany (632 kg), amfetaminy (457 kg) i kokainy (200 kg).

CBŚ ma 13 lat

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (48)
CBŚ wyprowadza się z Komendy Głównej Policji. Do siedziby za 60 mln zł
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Biurokracja się rozrasta
  A do roboty nie ma już nikogo.

 • xxx195

  0

  A wy nic o tym nie wiecie?!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • koniu800

  0

  władza rządzących złodziei raczej na autorytecie się nie opiera więc musi na służbach

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  szkoda że nie poza Warszawę, oni powinni być gdzieś w Centrum Polski, w utajnionych obiektach, jak najdalej od Działoszyńskiego lub jakiegokolwiek następcy tego człowieka [jak tam kuzyni i kiedy rozliczenie za emeryturę i nie tylko Marca],

  jeżeli to ma być samodzielne to i fundusze powinny być wydzielone - określona część budżetu, do wyłącznej dyspozycji, co najwyżej obsługa tego budżetu może należeć do Komendy Głównej a jeszcze lepiej ministra spraw wewnętrznych,

  jakżeż denerwujący są księgowi w mundurach i ze stopniami generałów i pułkowników - wysyłani na emeryturki policyjne po ciężkiej i niebezpiecznej służbie.

 • andaraos

  0

  Wg danych ZUS i GUS:
  1855.39 zł. - średnia emerytura wypłacana w styczniu 2013 roku przez ZUS.
  16 lat - średnia przewidywana długość życia 67 letnich kobiet i mężczyzn.

  Wyszło mi, że te 60 mln. zł. wystarczyło by na emerytury do końca życia dla 168.4 emerytów.
  Dlaczego co 4-ty Polak obawia się, że Państwa nie będzie stać na wypłacanie im emerytur?
  W budżecie jest od cholery kasy!
  Problem w tym, by szukać oszczędności w wydatkach urzędników państwowych (co jest obecnie niewykonalne), a nie skubiąc emerytów.

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  samodzielność, bez samodzielności finansowej - nie jest żadną samodzielnością

 • pasjonatx

  Oceniono 2 razy 0

  Zabrakło tylko jednej ważnej informacji - nikłe efekty w odbieraniu majątku wyrosłego na przestępstwach,gdy idzie o gang z Pruszkowa.

 • wojtusz

  Oceniono 2 razy 0

  Dbają o wygodę własne doopy.

 • jogibaboo

  Oceniono 2 razy 0

  Bogata ta firma: nowe siedziby dla CBŚ, nowe logo, zmarnotrawienie 17 mln złotych przez Centrum Usług Logistycznych KGP (www.rp.pl/artykul/182403,1014419-Prokurator-wchodzi-do-Centrum-Uslug-Logistycznych.html).
  Polska policja tonie i tego procesu się nie zatrzyma, pomimo uśmiechów Pana Premiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje