Zamiast kupna kolejny przetarg. MON wybiera samoloty dla VIP-ów

30.05.2013 08:16
Samolot rządowy Jak-40

Samolot rządowy Jak-40 (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił w środę przetarg na czarter samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie. Oferenci mają czas do 1 lipca.
Ogłoszenie dotyczy czterech samolotów: dwóch turboodrzutowych, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km, oraz dwóch samolotów dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r. Usługa ma być świadczona od 1 stycznia 2014 do końca roku 2017.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził najważniejsze osoby w państwie, w gestii wojska pozostaje transport VIP-ów śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Obecna umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł.

Rozpisanie przetargu na czarter czterech samolotów zapowiedział w połowie kwietnia wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej mówił wtedy, że Biuro pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP, zakładającym zakup samolotów.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zamiast kupna kolejny przetarg. MON wybiera samoloty dla VIP-ów
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Zasięg 5000 km?
  To gdzie chcecie uciekać?
  Na Madagaskar?

 • poalicja

  Oceniono 3 razy -1

  Przecież to jest takie proste że aż śmieszne.Likwidowanemu przez PO Państwu samolot,nie będzie potrzebny.
  Urzędujący na Zamku,Generalny Gubernator Nadwiślańskiego Landu,samolot dostanie z Berlina.
  Zdrajcy jak Wojtyła,Jaruzelski,obaj Kaczyńscy czy wreszcie Komoruski z tym co ma Tole znajdą się w każdym narodzie.Ale żeby mieli miliony swoich wyborców, tego jeszcze świat nie widział.Tak skundlony naród historia ogląda po raz pierwszy.

 • koniu800

  Oceniono 2 razy -2

  jaki ten świat jest niesprawiedliwy, uczciwi ludzie muszą tyrać za grosze do 67 lat a banda cwaniaków i złodziei będzie się rozbijać samolotami za setki milionów zł, no ale cóż goje zapłacą

 • prezio3

  Oceniono 2 razy -2

  Przetarg oczywiście będzie pod firmy nie dalej jak z rosji.

 • iremus

  Oceniono 1 raz -1

  A po ch. przetargi? Co, zegarków na wymianę nie ma?

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 0

  No i cenzura wstrzymala dalsze posty.

 • jjj1234

  Oceniono 1 raz -1

  Coś drogi ten czarter. Swoją drogą czemu cztery a nie dwa. Chyba dalej chcą robić za biuro podróży i organizować wycieczki do Smoleńska, Watykanu za podatników pieniądze.
  Niech spytają się o opinię super szpeca od lotnictwa debila Antoniego Maciarewicza

 • pimowski

  Oceniono 1 raz -1

  To chyba dobrze, że przetarg, a nie tak zwane "pozyskanie" ?

 • staryrys48

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy posłom na jedną lub dwie kadencje obniżyć diety o 2 tys. miesięcznie, nie dawać im premii to będą pieniądze na nowy samolot.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje