Zamiast kupna kolejny przetarg. MON wybiera samoloty dla VIP-ów

30.05.2013 08:16
Samolot rządowy Jak-40

Samolot rządowy Jak-40 (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił w środę przetarg na czarter samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie. Oferenci mają czas do 1 lipca.
Ogłoszenie dotyczy czterech samolotów: dwóch turboodrzutowych, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km, oraz dwóch samolotów dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r. Usługa ma być świadczona od 1 stycznia 2014 do końca roku 2017.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził najważniejsze osoby w państwie, w gestii wojska pozostaje transport VIP-ów śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Obecna umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł.

Rozpisanie przetargu na czarter czterech samolotów zapowiedział w połowie kwietnia wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej mówił wtedy, że Biuro pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP, zakładającym zakup samolotów.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 80 razy 64

  Wystarczyły by te dwa mniejsze jeden dla prezydenta drugi dla premiera a posły niech siedzą w sejmie i do roboty się wezmą zamiast wycieczki sobie robić a jak chcą zwiedzać to za swoje prywatne pieniądze

 • rzewuski1

  Oceniono 77 razy 63

  TU 154 miał kapitalny remont i mógł latac jeszcze bardzo długo, nie było żadnej awarii samolotu tylko błędy polskiej załogi i fatalna decyzja o lądowaniu w w warunkach nie nadających się do tego.

 • fakiba

  Oceniono 53 razy 43

  Czy nie wystarczy jak nasi posłowie robią z siebie błaznów w kraju jeszcze tą małpiarnię po świecie obwozić no chyba że bilety na występy Pawłowicz , Macierewicza albo innego Pięty będą sprzedawać i na tym zarobią

 • folwark_polski

  Oceniono 37 razy 27

  może przypomnicie kto zrezygnował z zakupu samolotów przed katastrofą?

 • jaklucz

  Oceniono 29 razy 21

  Po co im samoloty? Z góry gorzej widać. Niech pojeżdżą pociągami na trasie Warszawa - Łódź. Albo samochodem po rozkopanej od 5 lat Gierkówce. Może wtedy zaczną robić coś, za co biorą pieniądze.

 • 1234qwerty

  Oceniono 25 razy 19

  Kupcie im B-52 i po kłopocie. Przynajmniej mały plusik u sojuszników a jaki prestiż mocarstwowy.

 • poljack

  Oceniono 19 razy 17

  Wystarczy kilka awionetek i niech sami załatwią sobie uprawnienia lotnicze tanio i ekonomicznie a jak który zginie to będzie niewielka strata

 • jamj

  Oceniono 16 razy 12

  Wyczarterowanie 2 samolotów na 3 lata kosztuje 150 milionów PLN. Ile one odbyły lotów i ile kosztował poszczególny lot? Ile kosztuje samolot? Jak to się dzieje, że i tak VIP- y nadal latają samolotami rejsowymi?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 25 razy 11

  Państwo stać na wszystko - premie, dodatki, pensje dla zarządów niezliczonych spółek, mistrzostwa w kopanej, ponoć również na igrzyska, a na samoloty nie? To może balon? Albo łódź podwodną - byłaby to pierwsza podwodna łódź państwowa dla oficjeli w historii. Wszystkie media by pisały - PR-owo świetny pomysł :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX