Zamiast kupna kolejny przetarg. MON wybiera samoloty dla VIP-ów

30.05.2013 08:16
Samolot rządowy Jak-40

Samolot rządowy Jak-40 (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił w środę przetarg na czarter samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie. Oferenci mają czas do 1 lipca.
Ogłoszenie dotyczy czterech samolotów: dwóch turboodrzutowych, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km, oraz dwóch samolotów dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r. Usługa ma być świadczona od 1 stycznia 2014 do końca roku 2017.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził najważniejsze osoby w państwie, w gestii wojska pozostaje transport VIP-ów śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Obecna umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł.

Rozpisanie przetargu na czarter czterech samolotów zapowiedział w połowie kwietnia wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej mówił wtedy, że Biuro pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP, zakładającym zakup samolotów.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 80 razy 64

  Wystarczyły by te dwa mniejsze jeden dla prezydenta drugi dla premiera a posły niech siedzą w sejmie i do roboty się wezmą zamiast wycieczki sobie robić a jak chcą zwiedzać to za swoje prywatne pieniądze

 • rzewuski1

  Oceniono 77 razy 63

  TU 154 miał kapitalny remont i mógł latac jeszcze bardzo długo, nie było żadnej awarii samolotu tylko błędy polskiej załogi i fatalna decyzja o lądowaniu w w warunkach nie nadających się do tego.

 • fakiba

  Oceniono 53 razy 43

  Czy nie wystarczy jak nasi posłowie robią z siebie błaznów w kraju jeszcze tą małpiarnię po świecie obwozić no chyba że bilety na występy Pawłowicz , Macierewicza albo innego Pięty będą sprzedawać i na tym zarobią

 • folwark_polski

  Oceniono 37 razy 27

  może przypomnicie kto zrezygnował z zakupu samolotów przed katastrofą?

 • jaklucz

  Oceniono 29 razy 21

  Po co im samoloty? Z góry gorzej widać. Niech pojeżdżą pociągami na trasie Warszawa - Łódź. Albo samochodem po rozkopanej od 5 lat Gierkówce. Może wtedy zaczną robić coś, za co biorą pieniądze.

 • 1234qwerty

  Oceniono 25 razy 19

  Kupcie im B-52 i po kłopocie. Przynajmniej mały plusik u sojuszników a jaki prestiż mocarstwowy.

 • poljack

  Oceniono 19 razy 17

  Wystarczy kilka awionetek i niech sami załatwią sobie uprawnienia lotnicze tanio i ekonomicznie a jak który zginie to będzie niewielka strata

 • jamj

  Oceniono 16 razy 12

  Wyczarterowanie 2 samolotów na 3 lata kosztuje 150 milionów PLN. Ile one odbyły lotów i ile kosztował poszczególny lot? Ile kosztuje samolot? Jak to się dzieje, że i tak VIP- y nadal latają samolotami rejsowymi?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 25 razy 11

  Państwo stać na wszystko - premie, dodatki, pensje dla zarządów niezliczonych spółek, mistrzostwa w kopanej, ponoć również na igrzyska, a na samoloty nie? To może balon? Albo łódź podwodną - byłaby to pierwsza podwodna łódź państwowa dla oficjeli w historii. Wszystkie media by pisały - PR-owo świetny pomysł :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje