Spłonął kościół w Oławie. Zawaliły się dach i wieża

30.05.2013 07:42
Strażacy dogaszają pożar

Strażacy dogaszają pożar (Fot. Mieczysław Michalak)

O godz. 5.24 straż pożarna otrzymała telefon, że pali się kościół św. Józefa w Oławie. Na miejsce wysłano 12 zastępów straży pożarnej, w tym dodatkowe z Wrocławia. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, nie udało się uratować budynku
Pożar rozpoczął się w czwartek rano na poddaszu domu przy ul. Janowskiego. Na poddaszu lokatorzy urządzali w nocy imprezę, która trwała do godz. 3 rano.

Pożar zauważył Stanisław Wojnarowski, mieszkaniec budynku, który wychodził do pracy po godz. 5. - To przypadek, był zaspany i zakapturzony, bo było zimno. Nagle pod nogi spadł mu kawałek spalonego drewna, dlatego podniósł głowę i zobaczył, że się pali. Szybko podjął decyzję, żeby biec do ludzi i ich ostrzec - opowiada jego mama Janina.

Mieszkańcy, choć obudził ich pan Stanisław, chwilę później zostali ewakuowani przez policję, dlatego nie mieli czasu ubrać się ani spakować. - Jestem jeszcze w piżamie, dom zostawiłam otwarty, nie wiem, co się dzieje w środku: czy jest zalany, czy się coś spaliło - mówi pani Ewa, która mieszka tam z mamą i córką. - Całe szczęście, że Stanisław zauważył ogień. Gdyby nie on, nie wiadomo, czy przeżylibyśmy. Pewnie spalibyśmy smacznie, niczego nieświadomi. To dzięki niemu nikomu nic się nie stało.

Straż nie pozwala ewakuowanym mieszkańcom wchodzić do budynku. Będą mogli wrócić dopiero, gdy minie zagrożenie, że coś się zawali.

Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, bo konstrukcje dachu domu i kościoła były drewniane. W czasie pożaru zawaliły się - w domu mieszkalnym tylko częściowo, ale dach kościoła spadł do wnętrza budynku i przez to zaczęło się palić w całej świątyni.

Pani Maria przechodziła tamtędy o godz. 6.15. - O tej godzinie już wiadomo było, że nic z kościoła się nie uratuje. Zobaczyłam płomienie buchające przez drzwi. Nie dało się zobaczyć, co jest w środku, tyle było ognia.

Strażacy polewali wodą budynki z zewnątrz. Dopiero, gdy nieco opanowali szalejący żywioł, weszli z sikawkami do środka.

Kościół św. Józefa został wybudowany w XIX w., ale nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jest świątynią pomocniczą parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia. Odbywały się w nim niedzielne msze, ale głównie służył ceremoniom pogrzebowym, bo niedaleko jest cmentarz.

W czwartek o godz. 8 ksiądz miał odprawić mszę. - To był piękny, stary kościół. Dla mnie to ogromna strata. Tym bardziej że jeszcze rok temu parafianie składali się na jego remont. Odnowiliśmy tę piękną wieżę, która spadła, naprawialiśmy dach. Przyszłam tu na mszę na ósmą i zastałam zgliszcza - mówi Pani Bożena.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (75)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 86 razy 64

  szkoda mieszkańców.
  odbudowa zrujnuje nie jeden domowy budżet a i kasa miejska porządnie ucierpi.

 • life.form

  Oceniono 111 razy 53

  To kara boska za atak na supermarkety ;)

 • papaleone

  Oceniono 100 razy 44

  Czy już uruchomiono konto na odbudowę świątyni? :)
  I czy Bóg tak właśnie chciał?

 • kniazwitold

  Oceniono 69 razy 39

  Nich płonie i radośnie skwierczy, nie można sprzeciwiać się wyrokom Stfórcy.

 • rezun-one

  Oceniono 44 razy 32

  To skandal że zmusza się strażaków do pracy nawet w święta kościelne.
  Ci ludzie zamiast iść do kościoła mogli stracić życie.
  W taki święta nie pracują nawet sprzedawcy w sklepach.
  Powinni zacząć gasić ulicę od piątku od godz 0:00. Byłoby po Bożemu.

 • zgr-edo

  Oceniono 41 razy 29

  GW napisała: " pożar kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Oławie "

  < kościół stał pewnie na ulicy Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy pomniku Błogosławionego Papieża Jana Pawła Drugiego.

 • starykawaler35

  Oceniono 18 razy 10

  bedzie powod by wydoic owieczki hle hle...i bog nie uchronio swej siedziby?pewnie wyjechal na dlugi weekend i nie mial glowy do pilnowania biznesu;)

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 51 razy 9

  płonie kościuł i szumią knieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje