Hollande: "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić"

29.05.2013 22:40
Prezydent Francji Francois Hollande

Prezydent Francji Francois Hollande (Fot. CHARLES PLATIAU REUTERS)

Komisja Europejska zażądała dziś od Francji pilnego przeprowadzenia reform strukturalnych i uzdrowienia finansów publicznych. Prezydent François Hollande odpowiedział tego samego dnia, że "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić".
Komisja zażądała od Francji bardziej dynamicznego działania, które pozwoli uzdrowić finanse publiczne. Zarekomendowała też rozległe i pilne reformy strukturalne i fiskalne. Zaleciła również ograniczenie kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne oraz reformy rynku pracy.

- Jeśli chodzi o reformy strukturalne, zwłaszcza zaś reformę emerytalną, to do nas należy wybór właściwej drogi, aby osiągnąć ten cel - powiedział Hollande pod adresem KE.

Prezydent podkreślił też, że zaproponował już reformę systemu emerytalnego, lecz zostanie ona przeprowadzona w sposób "sprawiedliwy, odpowiedzialny i po naradach z partnerami społecznymi". Hollande powiedział ponadto, że priorytetem rządu jest nadal zapanowanie nad rosnącym bezrobociem do końca 2013 roku. Jednak według prognoz OECD w latach 2013-2014 bezrobocie ma we Francji jeszcze wzrosnąć.

"Przeprowadzimy reformy na swój sposób"

Bruksela domaga się tymczasem od Paryża gruntownej reformy rynku pracy, jednak bez tworzenia dodatkowych obciążeń dla pracodawców, uwolnienia niektórych zawodów (np. prawników i taksówkarzy), zmian w systemie podatkowym i zredukowania deficytu budżetowego.

KE skrytykowała też słabe wyniki francuskiego eksportu i wskazała na pilną potrzebę reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych, aby zachęcać ludzi do powrotu na rynek pracy.

Na rekomendacje Brukseli zareagował również premier Jean-Marc Ayrault, który powiedział, że Francja przeprowadzi reformy "na swój sposób", a minister finansów Pierre Moscovici powtórzył swą zwyczajową deklarację, zgodnie z którą Paryż jest "zdeterminowany, by kontynuować swą strategię uzdrawiania finansów, ale we właściwym tempie".

Zobacz także
Komentarze (49)
Hollande: "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić"
Zaloguj się
 • bambosz0

  Oceniono 3 razy 1

  Unia juz paru krajom podyktowała,jak "pomóc" pracownikom, aby broń Boże pracodawcy nie ponieśli żadnych kosztów i mogli swobodnie bardzo sie bogacić, bo robol nie musi mieć dużo,wystarczy że z głodu od razu nie umrze. Jak bardz obecny Prez .i Rząd jest solą w oku wielkiej finansjery która ma również tu sługusów, to widać po ilości negatywnych wpisów,jak na zawołanie,

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 3

  Francuzi żyją ponad stan, na kredyt. Bez końca tak się nie da. Do tego ci islamiści w kraju...

  Ale UE, oparta na pięknej idei współpracy i pokoju, staje się przyczółkiem tzw. Nowego Porządku Świata, systemu zbrodniczego, totalitarnego, gdzie zwykli ludzie mają być zachipowani; oczywiście po pozbyciu się większości, gdyż mniejszością łatwiej da się kierować. Takie plany ISTNIEJĄ w pewnych, mocno chorych, głowach. Być może teraz jeszcze politycy z Brukseli tego nie widzą, a może już tak. Kto wie.
  Nie możemy do tego dopuścić. Tylko system oparty o bezwzględną wolność jednostki ma rację bytu.

 • niezalezny30

  Oceniono 1 raz 1

  UE idzie na dno!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • cree-is-me

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli w Paryżu bez zmian.
  Za chwilę usłyszymy, że Bruksela straciła okazję, żeby siedzieć cicho... ;)

 • annaprus

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widać kontrola Brukseli jest także potrzebna i we Francji www.photo-travels.org/pl/foto/167/1160/ , urzędy administracji państwowej to jak hydra, której kiedy odetniesz jeden łeb odrastają dwa nowe ....a Francja nie jest od tego wolna.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 0

  Obrazuje to jakie stosunki panują w Unii i czym ta Unia jest, kolonializm inaczej nazwany.

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 13 razy 5

  Wszyscy, którzy wołają, że Bruksela powinna się odwalić od Francji, powinni wiedzieć, że zaledwie w ciągu roku jego genialnych rządów, elektorat tego socjalistycznego bałwana stopniał z 60 proc. do 24 proc. Gwoli informacji - to najszybszy spadek poparcia dla prezydenta Francji od czasów drugiej wojny światowej. To, że ten człowiek niezdolny jest do poradzenia sobie z kryzysem - a wręcz spowoduje jego pogłębienie i zbliżenie Francji do Grecji i Hiszpanii wiedział każdy, kto potrafi opanować swój własny domowy budżet. Reszta niestety została oślepiona mrzonkami bez żadnych logicznych podstaw.

 • antua43

  Oceniono 12 razy 2

  Francja to nie POlska która na wszystko co Angela psiknie się zgadza.

 • wal.smialo

  Oceniono 19 razy 17

  Oczywiście, że nikt nie może pouczać Francji. Przecież sensem istnienia Francji jest to, żeby Francja pouczała innych. W drugą stronę to nie działa. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje