Hollande: "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić"

29.05.2013 22:40
Prezydent Francji Francois Hollande

Prezydent Francji Francois Hollande (Fot. CHARLES PLATIAU REUTERS)

Komisja Europejska zażądała dziś od Francji pilnego przeprowadzenia reform strukturalnych i uzdrowienia finansów publicznych. Prezydent François Hollande odpowiedział tego samego dnia, że "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić".
Komisja zażądała od Francji bardziej dynamicznego działania, które pozwoli uzdrowić finanse publiczne. Zarekomendowała też rozległe i pilne reformy strukturalne i fiskalne. Zaleciła również ograniczenie kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne oraz reformy rynku pracy.

- Jeśli chodzi o reformy strukturalne, zwłaszcza zaś reformę emerytalną, to do nas należy wybór właściwej drogi, aby osiągnąć ten cel - powiedział Hollande pod adresem KE.

Prezydent podkreślił też, że zaproponował już reformę systemu emerytalnego, lecz zostanie ona przeprowadzona w sposób "sprawiedliwy, odpowiedzialny i po naradach z partnerami społecznymi". Hollande powiedział ponadto, że priorytetem rządu jest nadal zapanowanie nad rosnącym bezrobociem do końca 2013 roku. Jednak według prognoz OECD w latach 2013-2014 bezrobocie ma we Francji jeszcze wzrosnąć.

"Przeprowadzimy reformy na swój sposób"

Bruksela domaga się tymczasem od Paryża gruntownej reformy rynku pracy, jednak bez tworzenia dodatkowych obciążeń dla pracodawców, uwolnienia niektórych zawodów (np. prawników i taksówkarzy), zmian w systemie podatkowym i zredukowania deficytu budżetowego.

KE skrytykowała też słabe wyniki francuskiego eksportu i wskazała na pilną potrzebę reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych, aby zachęcać ludzi do powrotu na rynek pracy.

Na rekomendacje Brukseli zareagował również premier Jean-Marc Ayrault, który powiedział, że Francja przeprowadzi reformy "na swój sposób", a minister finansów Pierre Moscovici powtórzył swą zwyczajową deklarację, zgodnie z którą Paryż jest "zdeterminowany, by kontynuować swą strategię uzdrawiania finansów, ale we właściwym tempie".

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 111 razy 81

  "Bruksela nie może dyktować Francji, co ma robić"

  Za to Polsce czy Węgrom i owszem. LOL!

 • remo29

  Oceniono 73 razy 61

  Czyżby Francuzi stracili dobrą okazję do milczenia?
  --
  parada karzełków

 • cowgirl_ride

  Oceniono 49 razy 39

  I, czemu mnie to śmieszy?

 • kamuta

  Oceniono 88 razy 34

  Tego dumnego lewego pajaca wybrali sobie sami Francuzi i sami za to zapłacą.

 • sselrats

  Oceniono 24 razy 22

  Francja nastepna do PIIGS.

 • wal.smialo

  Oceniono 19 razy 17

  Oczywiście, że nikt nie może pouczać Francji. Przecież sensem istnienia Francji jest to, żeby Francja pouczała innych. W drugą stronę to nie działa. Amen.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 7

  KE, to może Francji co najwyżej na ślimaka naskoczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje