"Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni". PAN: Prof. Jasiewicz odwołany

29.05.2013 19:58
Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Brama byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Profesor Krzysztof Jasiewicz, historyk z Polskiej Akademii Nauk, został odwołany - to reakcja na jego wypowiedź, że "Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni" - informuje "The Times of Israel". Po wywiadzie profesora dla magazynu "Focus Historia Ekstra" stołeczna prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie nawoływania do nienawiści m.in. na tle różnic narodowościowych i publicznego znieważania grupy ludności.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła dochodzenie w tej sprawie 13 maja - powiedział prok. Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Wywiad z historykiem i politologiem Jasiewiczem opublikował na początku kwietnia magazyn "Focus Historia Ekstra".

W rozmowie pt. "Żydzi byli sami sobie winni?" Jasiewicz powiedział m.in., że Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni. "Na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów, a nie Kościół katolicki" - mówił badacz. Podkreślił też, że "Żydów zaślepia ich nienawiść i chęć odwetu" oraz że "szkoda czasu na dialog z Żydami, bo do niczego nie prowadzi".

Zawiadomienie o możliwym przestępstwie złożyły stowarzyszenia "Towarzystwo Dziennikarskie" oraz "Otwarta Rzeczpospolita". Ich przedstawiciele zostali przesłuchani w postępowaniu sprawdzającym, które zakończyło się decyzją o wszczęciu dochodzenia.

Nawoływanie do nienawiści?

Zgodnie z zawiadomieniem wypowiedź Jasiewicza jest badana pod kątem nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej. Art. 256 i 257 Kodeksu karnego przewidują za to - odpowiednio - do 2 oraz do 3 lat więzienia.

Ślepokura dodał, że prokuratura planuje wezwać na przesłuchanie autora wypowiedzi - na podstawie art. 183 Kodeksu postępowania karnego. Stanowi on: "Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo".

W kwietniu Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN uznała, że wypowiedzi Jasiewicza obrażają pamięć ofiar Zagłady, umniejszają winę oprawców i przenoszą ją na zamordowanych. Jasiewicz kieruje Zakładem Analiz Problemów Wschodnich w tym Instytucie.

"Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN wyraża ubolewanie z powodu niedawnych wypowiedzi członka Rady i pracownika Instytutu prof. Krzysztofa Jasiewicza na temat Żydów, Holokaustu i stosunków polsko-żydowskich, zawartych w wywiadzie dla pisma 'Focus Historia'. Są one wyrazem jego osobistych poglądów, których Rada nie podziela. Słowa prof. Jasiewicza obrażają pamięć ofiar Zagłady, umniejszają winę oprawców i przenoszą ją na zamordowanych" - napisano w uchwale.

"Focus" się broni i przeprasza

Redaktor naczelny "Focus Historia" Michał Wójcik przyznał, że poglądy Jasiewicza są "skrajne i bulwersujące". "Postanowiliśmy jednak opublikować ten wywiad, ponieważ naszym zdaniem - jakkolwiek paradoksalnie by to nie zabrzmiało - pokazał coś bardzo ważnego" - napisał Wójcik. Przepraszając "wszystkich urażonych publikacją wywiadu", zaznaczył też, że nie należy utożsamiać stanowiska Jasiewicza z poglądami redakcji. "Pokazaliśmy, że antysemityzm także wśród ludzi nauki nie należy do przeszłości. I że nie można o tym nie pisać" - dodał Wójcik.

Zobacz także
Komentarze (827)
"Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni". PAN: Prof. Jasiewicz odwołany
Zaloguj się
 • john_lennon

  Oceniono 6 razy 0

  Po stosunku do Żydów widać poziom inteligencji i człowieczeństwa. Tępe bydło pluje się i rzyga nienawiścią do Żyda, i nie ma pojęcia, że to wynik wieloletniej propagandy Watykanu i kapitalistycznych łajdaków, którzy w ten sposób niszczyli konkurencję.
  - żydzi byli zawsze mniejszością - idealnym obiektem przemocy
  - żydzi byli dobrze wykształceni - co już jest powodem do unicestwienia - lepiej się rządzi głupkami
  - żydzi posiadali wiedzę na temat kłamstw panującej religii chrześcijańskiej - zdecydowanie do rozwałki, nawet kilka pokoleń po przejściu na chrześcijaństwo

  Ktoś kto nienawidzi żydów, nienawidzi wszystkich - gejów, lesbijki, inteligentów, cyklistów, masonów, ekologów, komunistów, socjal-demokratów, chłopów, robotników, artystów, pisarzy itp.

  I nie zapominajmy, że najbardziej zbrodniczą ideologią jest właśnie antysemityzm i antykomunizm.

  P.S. Wiem, że w chwili obecnej żydowska prawica dopuszcza się zbrodni na Palestyńczykach, ale to PRAWICA. Żaden naród nie jest wolny od tej zarazy.

 • john_lennon

  Oceniono 3 razy 1

  Tak, tak, ci pomordowani w Kielcach też sami są sobie winni, ba, sami się pomordowali, by rzucić jakże niesłuszne podejrzenie o antysemityzm na "prawdziwych" Polaków-Katolików.
  Prawicowe ścierwa nigdy nie przyznają się do swoich zbrodni, zawsze przerzucają je na ofiary, zostali sprowokowani biedactwa.

  Idzie sobie żyd / cyklista / mason / homoseksualista / lesbijka / komunista / ekolog / miłośnik zwierząt / bezdomny / inteligent / długowłosy / i jak tu go nie pobić na śmierć?

  prawica to genetyczni bandyci i mordercy, zwykłe ścierwa o IQ równym rozmiarowi buta.

 • shitwelive

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma się co dziwić czemu Ci ludzie(?) tak postepują...jak sie na własnych planetach doprowadza do niedowracalnej dewastacji środowiska naturalnego, to zaczyna sie nieskończona podróż i żerowanie na innych...i dlatego zostali nam przedstawieni jako Upadli.

  www.youtube.com/watch?v=hQPIJjuZKCg
  ...pytanie czy owoc(poszukiwacze prawdy?) juz dojżał?...czy może zgnił pod naporem hollywódzkiego entertainmentu zamieniając naukę w fikcję i najprostrze domysły w niedorzeczność?

 • mohe221

  Oceniono 5 razy 1

  O Żydach wolno mówić tylko dobrze, albo wcale. Oto poprawność polityczna. Polaków , a szczególnie katolików można lżyć, poniżać, opluwać - to mile widziane i też politycznie poprawne. Dzięki takim działaniom utwierdza się antysemityzm. Każdy ma prawo do swobodnego wypowiadania swoich poglądów, a właśnie próba zamykania ust wywołuje uczucia nienawiści i pogardy. Mimo, że nie podzielam Pana poglądów , brawo Panie Profesorze za odwagę! Niestety Polska nie jest krajem ani wolnym,ani demokratycznym, ani praworządnym!

 • qwww

  Oceniono 7 razy 1

  jednak ustawy norymberskie były prawidłowe... Żydzi powinni być odpowiednio oznaczeni i mieć zakaz pracy w zawodzie m.in. dziennikarza...

 • 1wxk

  Oceniono 7 razy 1

  masz obrzezany mózg pejsata szmato antypolska

 • prof-antoni

  Oceniono 7 razy 1

  endecja szczula na zydow

  kosciol nie robil nic by to ograniczyc

 • torelek

  Oceniono 6 razy 2

  Normalnie jestem w szoku, że jest możliwość dodawania komentarzy po takim artykułem... Chyba się ktoś w redakcji zagapił.

 • hristoforos

  Oceniono 1 raz 1

  www.youtube.com/watch?v=-PwvnDykxG0

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje