Pacjent po przeszczepie twarzy opuścił OIOM

29.05.2013 19:51
Konferencja w gliwickim Centrum Onkologii po pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy i pierwszym na świecie przeprowadzonym dla uratowania życia choremu

Konferencja w gliwickim Centrum Onkologii po pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy i pierwszym na świecie przeprowadzonym dla uratowania życia choremu (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Pacjentowi, któremu przeszczepiono twarz w Centrum Onkologii w Gliwicach, zdjęto większość szwów. Opuścił także oddział intensywnej terapii, nadal jednak przebywa w sterylnych warunkach - poinformował dr Maciej Grajek z zespołu rekonstrukcyjnego.
33-letni pan Grzegorz coraz więcej też mówi i uczy się prawidłowo połykać. Obie te czynności to - obok ćwiczeń - elementy rehabilitacji. Jak zaznaczył dr Grajek, lekarze powoli obniżają też dawki leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu.

- Wygląd pacjenta po zdjęciu szwów i w miarę ustępowania obrzęku na pewno będzie się poprawiać. Jest pełen zapału do rehabilitacji, choć po tym, co przeszedł, jest ona dla niego dużym wysiłkiem. Dbamy o to, żeby się wzmocnił. Na jego postępy na pewno ma wpływ to, że przed wypadkiem był osobą młodą i zdrową. Cieszy nas bardzo ta chęć życia i chęć współpracy - powiedział dr Grajek.

Według niego na uzyskanie mimiki twarzy trzeba będzie poczekać ok. pół roku. - To długa droga, podczas operacji spełniliśmy jednak wszystkie warunki, aby była - zaznaczył.

Pacjent przebywa obecnie na oddziale transplantacji szpiku i onkohematologii. Wyposażona m.in. w filtry przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze izolatka zapewnia mu maksymalne bezpieczeństwo. Poważnym problemem są głębokie odleżyny, których nabawił się, leżąc w szpitalu po wypadku.

230 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia

Gliwiccy lekarze, którzy jako pierwsi w Polsce przeprowadzili przeszczep twarzy, są gotowi na kolejne takie operacje. Czeka na nią np. mężczyzna, który doznał poważnych oparzeń. Problemem pozostają pieniądze. Na pierwszy przeszczep placówka otrzymała z Ministerstwa Zdrowia 230 tys. zł, kwestia finansowania kolejnych zabiegów nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Według dr. Grajka w Polsce może ich potrzebować ok. 100 osób.

Przeszczep przeprowadzony w Gliwicach 15 maja przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego był jednocześnie pierwszym tego typu zabiegiem na świecie ze wskazań życiowych. Obrażenia pacjenta były bowiem tak rozległe, że w dłuższej perspektywie nie miał szans na przeżycie. Pan Grzegorz miał poważny wypadek w pracy - 23 kwietnia maszyna do cięcia kamieni amputowała mu większą część twarzy.

Rzeczniczka Centrum Onkologii w Gliwicach Anna Uryga poinformowała w środę w związku z publikowaniem w mediach materiałów poświęconych rodzinie dawcy, że żaden z pracowników tego szpitala nie ujawnił mediom jakichkolwiek danych teleadresowych dawcy, biorcy ani ich rodzin.

Zobacz także
 • Chirurdzy przeszczepili skórę wraz z innymi tkankami oraz szkielet górnej i środkowej części twarzy. Twarz - szansa na życie. Pierwszy taki przeszczep w Polsce
 • Pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy przeprowadzono z sukcesem w Centrum Onkologii w Gliwicach Przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy
Komentarze (26)
Pacjent po przeszczepie twarzy opuścił OIOM
Zaloguj się
 • 3.praktyk

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, że to nie czasy PiSu, już ktoś by beknął za przyjęcie zegarka albo koniaku

 • ooii

  Oceniono 5 razy -3

  ile to kosztowalo?

  dlaczego karetki nie majo na paliwo.

  no halo...

  pokazowka :P a 100 osob poszlo do piasku tak?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko błagam! Nie pokazujcie tego człowieka,tak często,bo jak juz dojdzie do siebie,to pozwie Was do Sądu o odsdzkodowanie za naruszenie dóbr osobistych!

 • kwiecien45

  Oceniono 5 razy 1

  TVN przegina. Ktoś w KRRiT powinien się nimi zająć.
  Wysoka kara by się przydała.
  Przekroczyli granice wszystkie.

 • iremus

  Oceniono 7 razy -3

  Teraz patrzeć jak zabiorą Centrum Onkologicznemu w Gliwicach kolejne 75 milionów zł. No bo po co im pieniądze skoro mają sławę. Pieniądze potrzebne są niegospodarnym szpitalom w warszawce gdzie muszą się leczyć VIPy .
  katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,12299364,Dlaczego_w_milczeniu_placimy_Warszawie_haracz_.html

 • john2010

  Oceniono 23 razy -7

  Tak tak szanowni szydzący z KK i Katolikow... dawcą był Katolik i to jego mama, prosta kobieta z małej wsi z Podlasia zadecydowała by oddać jego narządy: serce, płuca, rogówke, nerki i .. twarz.... . Katoliczka... ale lepiej napisac o spedalonym księżulu z USA, któremu nagle biblia zaczęła przeszkadzać....

 • halinnka.beauty

  Oceniono 38 razy 0

  hieny z TVN-u nie potrafiły uszanować żałoby i prywatności matki dawcy

 • iffa4

  Oceniono 39 razy 27

  Pacjent od razu trafil na intensywna terapie. Mial materac p/odlezynowy (bo taki jest standard IT). Byl chorym priorytetowym.
  A jednak ma odlezyny.

  Dedykuje to wszystkim geniuszom, ktorzy wieszaja psy na pracownikach ochrony zdrowia, bo 80-letnia kuzynka po udarze i miesiecznym pobycie na neurologii ma odlezyny.
  Jak widac nie tylko w materacach i pielegnacji problem ...

  PS. przepraszam, nie mam polskich liter w klawiszach.

 • bezlitosny.453

  Oceniono 96 razy 92

  Serce rośnie patrząc na tego człowieka i ludzi którzy go uratowali , strach pomyśleć bo mój dobry kolega a bez przesady przyjaciel miał pracować w podobnej firmie i na takimże samym stanowisku ,strach pomyśleć jakby podobny dramat miał go spotkać . Niech Bóg błogosławi lekarzom i temu człowiekowi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje