Sienkiewicz: Powstanie rządowy komitet ds. bezpieczeństwa państwa

29.05.2013 16:09
Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Chcemy utworzyć Komitet Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa państwa, który będzie wewnątrzrządowym ciałem koordynującym działania służb specjalnych w sposób ciągły - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Kolegium ds. Służb Specjalnych przyjęło założenia reformy tych służb.
Jak poinformował Sienkiewicz na konferencji prasowej, zmiany mają m.in. dotyczyć koordynacji działalności służb. W skład mającego powstać komitetu - jak dodał - wejdą ministrowie: spraw wewnętrznych, obrony, spraw zagranicznych, finansów i szef kancelarii premiera. - To pozwoli w naszym przekonaniu lepiej zadaniować służby i lepiej sprawować bieżącą kontrolę w zakresie przepływu informacji - wskazał minister.

Sienkiewicz ocenił, że proponowany mechanizm będzie skuteczniejszy niż wcześniej stosowane rozwiązanie koordynatora służb specjalnych. - Dwie służby o szczególnym statusie - Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne - pozostają w nadzorze Prezesa Rady Ministrów. Wydaje się to dość oczywistym rozwiązaniem, gdyż obydwie te służby spełniają funkcję ponadresortową i wykraczają poza pion MSW czy MON - dodał Sienkiewicz. Wyjaśnił, że AW spełnia funkcję rozpoznawczą dla całego państwa, zaś w zainteresowaniu CBA są wszystkie urzędy centralne.

6-osobowy apolityczny organ kontrolowałby operacje służb

Sienkiewicz zapowiedział także powstanie 6-osobowego, wybieranego na 6 lat przez Sejm m.in. spośród sędziów, apolitycznego organu, który ma kontrolować operacje tajnych służb.

Kolegium ds. Służb Specjalnych przyjęło pomysł powołania niezależnego ciała kontrolującego - jak powiedział premier Donald Tusk - operacje wymierzone w obywateli. Na konferencji prasowej Sienkiewicz sprecyzował, że dwie zmiany miałyby "rewolucyjny" charakter. Zapowiadany organ kontrolny miałby prawo wglądu w czynności operacyjno-rozpoznawcze służb specjalnych na wniosek najwyższych organów państwa - marszałków Sejmu i Senatu, premiera, sejmowej komisji ds. służb. Minister dodał, że organ taki byłby umocowany jako niezależny i niepodległy władzy wykonawczej, a rekrutowany z sędziów i osób mających doświadczenia w kontroli wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa państwa.

- Uważamy, że ten organ jest w stanie zapobiec tej patologii, z którą mieliśmy do tej pory do czynienia, np. którą mogliśmy obserwować w ostatnich wyrokach sądowych dotyczących operacji CBA za czasów Mariusza Kamińskiego - oświadczył Sienkiewicz.

Drugą rewolucyjną zmianę ma przynieść ustawa, którą - jak powiedział minister - umownie nazwano "przeciw Wielkiemu Bratu". Dodał, że miałaby ona ograniczyć wiedzę o obywatelu, zbieraną przez firmy telekomunikacyjne, służby specjalne, a także ograniczyć i ucywilizować cały obszar tzw. monitoringu.

Według Sienkiewicza Polska jest dziś w tej dziedzinie "dzikimi polami", bo każdy może wystawić kamerę, co jest "ewidentnym naruszeniem wolności obywatelskich". Minister dodał, że chodzi o stworzenie systemu, w którym byłoby to poddane nadzorowi, łącznie z karaniem instytucji i osób, które nagrywałyby lub rejestrowałyby nielegalnie obywateli.

Policja i CBŚ na przestępczość zorganizowaną

Zgodnie z nowymi planami to nie ABW, lecz policja i CBŚ ma być wiodącą służbą w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej i narkotykowej, a w zwalczaniu korupcji wiodącą rolę ma odgrywać CBA.

Sienkiewicz zapowiedział, że chce uchwalenia osobnych ustaw dla ABW i dla Agencji Wywiadu (obecnie obie te służby mają wspólną ustawę). W ocenie ministra specyfika działań tych służb jest tak różna, że powinny one mieć osobne akty prawne. Ponadto szef MSW chce, aby budżetowy status ABW sformułować w podobny sposób jak w służbach wojskowych - gdzie budżet Służby

Kontrwywiadu Wojskowego podlega szefowi MON. W podobny sposób miałoby to wyglądać z ABW. - ABW zostałaby budżetowo podporządkowana MSW, tak jak podporządkowana jest policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna i BOR - wyjaśnił.

Według Sienkiewicza takie przesunięcie priorytetów między policją, ABW, CBA i CBŚ oraz wzmocnienie pionu informacyjnego w ABW zajmującego się "wczesnym rozpoznawaniem zagrożeń" wywoła też skutki kadrowe.

Minister ujawnił, że zmiany spowodują, iż w ABW liczba prowadzonych tam śledztw zostanie zredukowana z 237 do około 60, a "zasoby ludzkie" z ABW, których zadaniem było zwalczanie przestępczości zorganizowanej i narkotykowej po reformie znajdą się częściowo w policji i CBŚ, a w pozostałej części zasilą pion informacyjny w ABW. "Większość z około 180 śledztw ABW dotyczących przestępczości zorganizowanej i narkotykowej powinno trafić do CBŚ" - powiedział Sienkiewicz.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 33 razy 15

  A potem powstanie organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował tajne służby.
  A potem potem powstanie organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował tajne służby.
  A potem potem powstanie organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował organ, który będzie kontrolował tajne służby.
  Tusk i jego przydupasiarnia już dawno stracili resztki zdrowego rozsądku.

 • reali-sta1

  Oceniono 14 razy 10

  A to ciało wewnątrz rządowe - kto będzie kontrolował, przepraszam koordynował?

 • g_7

  Oceniono 15 razy 9

  Najlepszy organ to -

  powstający organ

  niepowstający nawet do d...y się nie nadaje

 • andcal

  Oceniono 12 razy 8

  Zadaniować to możesz siebie. A ode mnie odpier.ol się. Skąd ten Tusk wynajduje takich palantów?

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 9 razy 7

  A może by tak powołać Ogólnopolską Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem? Nasz wielki rodak Dzierżyński kłania się i czeka na pochówek na Wawelu!

 • queserasera

  Oceniono 11 razy 7

  Mamy:
  - Policję
  - BOR
  - ABW
  - CBŚ
  - CBA
  - AW
  - Kolegium ds. Służb Specjalnych

  To za mało, więc powstanie "rządowy komitet ds. bezpieczeństwa państwa".
  I jak tu nie być zachwyconym tym tępieniem brzytwy Ockhama, co stawia Polskę w awangardzie zidiocenia?!

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 6

  "Chcemy utworzyć Komitet Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa państwa"

  Tylko jeden, ds. bezpieczeństwa państwa? A co z bezpieczeństwem województw, powiatów i gmin?
  W czasach, gdy największe niebezpieczeństwo polega na tym, że pogłowie trzody chlewnej wzrasta w błyskawicznym tempie, a koryt nie chce przybywać.

 • cillian1

  Oceniono 10 razy 6

  pajace, zmieńcie prawo - inaczej to i miliard możecie zatrudniać, a i tak oni będą robić swoje.

  znaczy nadużywać.
  nie ma kar - nie ma strachu!

  Ciekawe ile to będzie kosztować tych pracujących w niedziele!

 • swoj189

  Oceniono 13 razy 5

  Wartość długu publicznego cały czas rośnie, niezależnie od tego czy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, czy Platforma Obywatelska. Zmienia się tylko relacja do PKB. Jednak za rządów PO widać wyraźny wzrost zadłużenia. Warto się zastanowić, gdzie giną te pieniądze, przecież rząd Tuska podniósł podatki, zabrał pieniądze z OFE, bierze pieniądze z Unii, a zadłużenie rośnie jeszcze szybciej? Niezależni ekonomiści twierdzą wręcz, że za rządów Tusk dług publiczny przekroczył 2 biliony zł. Tylko, że kreatywny księgowy skutecznie zamiótł go pod dywan.
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje