Zakonnice wciąż chcą ponad milion złotych. Za rurę pod ich działką

Siostry urszulanki odrzucają propozycję ugody w sprawie rury ciepłowniczej biegnącej pod ich szkołą, która znajduje się w centrum Poznania. - Ta propozycja jest nie do przyjęcia - wyjaśnia prawnik sióstr.
Siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej prowadzą w Poznaniu niepubliczne gimnazjum i liceum. Odebraną w latach 50. nieruchomość siostry odzyskały dopiero po upadku PRL. Odkryły wtedy, że w połowie lat 70., w betonowym tunelu pod ziemią, położono magistralę ciepłowniczą.

Urszulanki skarżyły się, że ciepłociąg przechodzi przez ogród i boisko szkolne, zimą śnieg jest ciągle roztopiony, stoi woda. I że nie miały wpływu na decyzję o budowie ciepłociągu.

Siostry chciały porozumieć się z firmą Dalkia, która jest następcą miejskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Oczekiwały zapłaty za korzystanie z magistrali, podkreślając, że służy ona "przesyłaniu ciepła w celach komercyjnych". Ale negocjacje skończyły się fiaskiem - trwa proces sądowy.

Bo dzieci wpadną do włazu

Na dzisiejszej rozprawie Dalkia zaproponowała siostrom ugodę. - To propozycja, delikatnie mówiąc, nie do przyjęcia. Obejmuje 5 proc. naszego żądania. Trudno to nazwać rozsądną ugodą, jestem troszeczkę wzburzony - mówił Tadeusz Kieliszewski, radca prawny urszulanek.

Siostry domagają się zapłaty ponad 1,2 mln zł. Na tyle wyliczają straty z powodu spadku wartości nieruchomości i bezumownego korzystania z ciepłociągu w ostatnich 15 latach.

Siostra Beata Grygier, przełożona zgromadzenia, także nie kryła wzburzenia: - Jesteście największym prywatnym operatorem sieci ciepłowniczej w Polsce. Nieuregulowanie tej sprawy jest przejawem braku profesjonalizmu.

Opowiadała też o uciążliwych awariach ciepłociągu: - Gdy raz pękła rura, słup pary wodnej był wyższy niż budynek szkoły. Pracownicy Dalkii wchodzą na nasz teren bez zapowiedzi, pytania o zgodę. A to teren prywatny.

Stefania Przychodna, prawniczka Dalkii: - Pracownicy wchodzą tylko do włazów. To żadna uciążliwość.

Mecenas Kieliszewski: - Ale dzieci nie mogą wyjść na przerwę. Bo w dziurę wpadną.

Bogaci mają płacić więcej?

Sławomir Jurczyński, członek zarządu Dalkii, podkreślał, że w latach 70. ciepłociąg był budowany legalnie, na nieruchomości należącej do skarbu państwa: - Przebywaliśmy tam w dobrej wierze. Zgromadzenie sióstr nie protestowało.

Kieliszewski: - W księgach wieczystych figurowało wtedy zgromadzenie sióstr.

- No tak, firma prywatna, bogata, to niech płaci, bo co to jest za tyle lat? Nie zgadzam się. Gdy podzielimy żądanie sióstr, wyjdzie nam stawka 110 zł za metr zajętej ziemi rocznie. Miastu płacimy 15 zł rocznie. Gdybyśmy mieli płacić tyle, ile chcą siostry, to kosztowałoby to nas 50 mln zł rocznie. To pokazuje, jak wyolbrzymione są te roszczenia. Nie ma tu mowy o nieprofesjonalizmie - mówił Jurczyński.

Wyjaśniał też, że Dalkia mogłaby się zgodzić na żądania sióstr, ale odbyłoby się to kosztem klientów. - Trzeba by podnieść im opłaty. Tyle że tego robić nie chcemy - tłumaczył Jurczyński. Dodawał też, że był bliski porozumienia z poprzednią przełożoną zgromadzenia: - Dogadaliśmy się, a potem dostałem pismo od prawnika sióstr z zupełnie innymi liczbami.

- I zapomniałbym: przecież ciepłociąg służy też siostrom - stwierdził Jurczyński.

Kieliszewski: - To prawda, ale odpłatnie.

Sąd nie zakończył w środę procesu, który toczy się już od siedmiu lat. Zdecydował natomiast, że trzeba powołać kolejnego biegłego, by wyliczył, jaka zapłata należy się urszulankom. Wyliczenia poprzedniego biegłego - zbliżone do roszczeń sióstr - zakwestionowała bowiem Dalkia.

Urszulanki twierdzą, że pieniądze są im potrzebne, by remontować szkolne budynki.

Komentarze (255)
Zakonnice wciąż chcą ponad milion złotych. Za rurę pod ich działką
Zaloguj się
 • polaczek0

  0

  przed wiekami weszli do naszego kraju ogniem , mieczem i podstępem wprowadzając swoje zasady (tak mamy szczęście w Ameryce wymordowali połowę populacji Indian).Czy długo jeszcze będziemy pozwalać na okupację tej czarnej zarazy?.Dosyć oszustw, złodziejstwa, kpienia z prawa.

 • stanimager

  0

  Potrzebuje pieniadze wiec niech placa, i tak mi dopomoz Bog.

 • funkenschlag

  Oceniono 3 razy 3

  Niech najpierw zaczną płacić podatki, a potem można zacząć dyskusję.

 • obronakonieczna

  Oceniono 4 razy 4

  jak Im nie jest wstyd!

 • cztery44442

  Oceniono 4 razy 2

  CO W POLSCE NIE JEST JESZCZE WŁASNOŚCIĄ WATYKAŃSKIEGO KOŚCIOŁA ???

 • erg_samowzbudnik

  Oceniono 6 razy 2

  Pazerność urszulanek jest już legendarna.

 • wawiak57

  Oceniono 7 razy 5

  Proponuję po prostu zabrać z powrotem nieruchomość siostrzyczkom. I niech będą ubogie zgodnie z nauczaniem Jezusa.

 • poprawna_polszczyzna

  Oceniono 5 razy 3

  to może niech miasto wystawi tzw.siostrom rachunek za używanie powietrza do oddychania.
  Piszę tzw.siostry bo jakby nie patrzył obecny kościół powinien nazywać się antykościołem .

  To co robi kler nie ma nic wspólnego z Dekalogiem .

  A Dalkia , cóż zapewne magistrala jest pierścieniowa , odciąć tzw.siostry, za ponowne przyłączenie zażądać 1,2 mln i sprawa zamknięta.

  Obawiam się że niedługo Polska stanie się terytorium zależnym od Watykanu , inaczej mówiąc kolonią , PIS mówi o zależności od Rosji, Niemiec ale czy nikt nie widzi tego że my stajemy się zależni od mafijnego państwa Watykan

 • abw12300

  Oceniono 2 razy 0

  ...........urwy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje