Narkotyki w Europie: Polacy przodują [RAPORT]

29.05.2013 13:09
Marihuana

Marihuana (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Po marihuanę sięga więcej Polaków niż Holendrów - wynika z tegorocznej edycji Europejskiego Raportu Narkotykowego. Okazuje się, że Polacy szczególnie upodobali sobie także ecstasy i amfetaminę. W obu przypadkach zawyżają średnią.
Ze wszystkich krajów UE oraz Turcji, Norwegii i Chorwacji, Polacy oraz Holendrzy najczęściej używają ecstasy. Z badań wynika, że aż 3,1 proc. badanych w Polsce i Holandii skorzystało z tego narkotyku w ciągu ostatniego roku. Średnia europejska to 1,2 proc. Badania przeprowadzono na grupie wiekowej młodych dorosłych (15-34 lata).

Lepiej dla Polaków wypada statystyka pokazująca "przynajmniej jednokrotne użycie" tej substancji w ciągu całego życia. Zrobiło to 3,4 proc. badanych Polaków (grupa wiekowa 15-64), a 6,2 proc. Holendrów i aż 8,6 proc. Brytyjczyków.


Spożycie ecstasy w Europie. Fot. Europejski Raport Narkotykowy

Sporo Polaków pali marihuanę. Według badaczy w ciągu ostatniego roku po ten narkotyk sięgnęło w Polsce aż 17,1 proc. badanych młodych dorosłych (15-35 lata). Więcej osób - 17,54 proc. - zapaliło jedynie we Francji. Mocno przebijamy nawet Holendrów (którzy do marihuany mają legalny dostęp). Ich w ostatnich 12 miesiącach po marihuanę sięgnęło 13,7 proc. Natomiast więcej Holendrów paliło ją przynajmniej raz w życiu - 25,7 proc. (grupa 15-64 lata). W Polsce - 17,3 proc, a we Francji aż 32,12 proc.


Spożycie marihuany w Europie. Fot. Europejski Raport Narkotykowy

Dosyć wysoki jest odsetek młodych Polaków, którzy w ciągu ostatniego roku zażywali amfetaminę. Zrobiło to 1,3 proc. badanych w grupie wiekowej 15-34 lata. Pod tym względem przebija nas jedynie kilka państw: Wielka Brytania (1,4 proc), Szwecja (1,5 proc), Łotwa (1,9 proc), Hiszpania (1,9 proc), Estonia (2,5 proc.), Niemcy (1,9 proc) oraz Bułgaria (2,1 proc.). 4,2 proc. Polaków z grupy wiekowej 15-64 lata zadeklarowała, że zażywała amfetaminę przynajmniej raz w życiu. Tutaj przodują Brytyjczycy - 11,5 proc.


Spożycie amfetaminy w Europie. Fot. Europejski Raport narkotykowy

Szczegółowy raport z badań można pobrać pod tym adresem.

Zobacz także
Komentarze (273)
Zaloguj się
 • rasmc

  Oceniono 505 razy 403

  Polityka restrykcji działa - coraz więcej konsumentów, więcej wpływów dla organizacji przestępczych, więcej skorumpowanych polityków i pracowników wymiaru sprawiedliwości. Żyjemy w coraz lepszym kraju... Tylko nie mogę znaleźć powiązania z coraz większą liczbą głąbów domagających się kar za narkotyki.

 • awizer

  Oceniono 400 razy 264

  Wolny człowiek powinien móc sie zaćpać na śmierć. To jego życie, jego odpowiedzialność. Im mniej idiotów w społeczeństwie, tym lepiej.

  Nawiasem mówiąc osoby, które chcą mnie zminusować, polecam poczytać o przekupywaniu polityków , żeby Ci nie znieśli zakazu spożywania narkotyków. Zobaczycie ciekawe skutki tego czynu.

  Pozdrawiam

 • doni72

  Oceniono 185 razy 153

  Alkohol jest rowniez narktykiem i napewno najwieksze robil i robi spustoszenie w mentalnosci i psychice Polakow.Czasami kosumowany jest w pewnych kregach pod postacia "wynalazkow".

 • bezebubol

  Oceniono 162 razy 130

  prohibicja to żyła złota dla wszelkich mafii,skorumpowanych polityków,policjantów,dilerów. oni będę w zaparte bronic obecnego prawa,skazującego każdego posiadacza choćby pustej przepalonej fifki na restrykcje w postaci rewizji osobistej i domu,aresztu ,wyroku skazującego i co się z tym wiąże ruiny życia.dilerzy bardzo rzadko trafiają do pierdla,policja łapie tylko tych którzy są "amatorami",czylli nie są chronieni przez mafię lub policję.
  popalam trawę ponad 25 lat i jednocześnie piję alkohol i WIEM jakie zagrożenie niosą obie te substancje.trawka to pikuś,do tego wesoły i kolorowy. a wóda? każdy kto miał kilkudniowe epizody z ostrym piciem wie co to znaczy-pełna ruina,ostra depresja,stany lękowe itp. do dostania w każdym sklepie 24 h

 • hooliveira

  Oceniono 134 razy 112

  obowiązująca do nadal od 13 lat ustawa "antynarkotykowa" Labudy i Tymańskiego (tak, tak!), jest na rękę policji i wymiarowi sprawiedliwości (tzw przestępstwo statystyczne - prawie zawsze kończy się skazaniem) i grupom przestępczym, które dostały duży interes do zrobienia.
  za posiadanie szczypty konopi na własny użytek jest do 2 lat, dzięki temu już co setny Polak został ujęty z mocy tej ustawy, i większość skazana.
  I tu chyba też jesteśmy najlepsi, bo ok 20 tys. skazywanych rocznie x 13 lat = 260 tys ludzi,.
  nie o take Polske walczyliśmy, demo/kraty/zację mieliśmy też w l. 80., wtedy też chodziło o prawo decydowania o sobie, wolność wyboru.

 • janaandreeva

  Oceniono 114 razy 106

  "Spożycie narkotyków w Europie. Polacy w czołówce"

  3 dni temu

  "64 osoby zatrzymane na Marszu Wyzwolenia Konopi. Grożą im 3 lata. Za posiadanie"

 • twaryna

  Oceniono 102 razy 80

  zielona wyspa, co tu dużo gadać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje