Narkotyki w Europie: Polacy przodują [RAPORT]

Marihuana

Marihuana (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Po marihuanę sięga więcej Polaków niż Holendrów - wynika z tegorocznej edycji Europejskiego Raportu Narkotykowego. Okazuje się, że Polacy szczególnie upodobali sobie także ecstasy i amfetaminę. W obu przypadkach zawyżają średnią.
Ze wszystkich krajów UE oraz Turcji, Norwegii i Chorwacji, Polacy oraz Holendrzy najczęściej używają ecstasy. Z badań wynika, że aż 3,1 proc. badanych w Polsce i Holandii skorzystało z tego narkotyku w ciągu ostatniego roku. Średnia europejska to 1,2 proc. Badania przeprowadzono na grupie wiekowej młodych dorosłych (15-34 lata).

Lepiej dla Polaków wypada statystyka pokazująca "przynajmniej jednokrotne użycie" tej substancji w ciągu całego życia. Zrobiło to 3,4 proc. badanych Polaków (grupa wiekowa 15-64), a 6,2 proc. Holendrów i aż 8,6 proc. Brytyjczyków.


Spożycie ecstasy w Europie. Fot. Europejski Raport Narkotykowy

Sporo Polaków pali marihuanę. Według badaczy w ciągu ostatniego roku po ten narkotyk sięgnęło w Polsce aż 17,1 proc. badanych młodych dorosłych (15-35 lata). Więcej osób - 17,54 proc. - zapaliło jedynie we Francji. Mocno przebijamy nawet Holendrów (którzy do marihuany mają legalny dostęp). Ich w ostatnich 12 miesiącach po marihuanę sięgnęło 13,7 proc. Natomiast więcej Holendrów paliło ją przynajmniej raz w życiu - 25,7 proc. (grupa 15-64 lata). W Polsce - 17,3 proc, a we Francji aż 32,12 proc.


Spożycie marihuany w Europie. Fot. Europejski Raport Narkotykowy

Dosyć wysoki jest odsetek młodych Polaków, którzy w ciągu ostatniego roku zażywali amfetaminę. Zrobiło to 1,3 proc. badanych w grupie wiekowej 15-34 lata. Pod tym względem przebija nas jedynie kilka państw: Wielka Brytania (1,4 proc), Szwecja (1,5 proc), Łotwa (1,9 proc), Hiszpania (1,9 proc), Estonia (2,5 proc.), Niemcy (1,9 proc) oraz Bułgaria (2,1 proc.). 4,2 proc. Polaków z grupy wiekowej 15-64 lata zadeklarowała, że zażywała amfetaminę przynajmniej raz w życiu. Tutaj przodują Brytyjczycy - 11,5 proc.


Spożycie amfetaminy w Europie. Fot. Europejski Raport narkotykowy

Szczegółowy raport z badań można pobrać pod tym adresem.

Zobacz także
 • Wielka Brytania stworzy miejsca do "bezpiecznego" brania narkotyków?
Komentarze (273)
Narkotyki w Europie: Polacy przodują [RAPORT]
Zaloguj się
 • serwolatka5

  0

  Polaków jest więcej i stresu w Polsce też więcej , popatrzcie na katolików , bez skręta tutaj nie da się żyć.

 • goran69

  Oceniono 1 raz 1

  nie widzę w tym niczego dziwnego, w piciu alkoholu też jesteśmy w europejskiej i światowej czołówce

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy -3

  Ćpuni i degeneraci od Pali-leppera będą zachwyceni, że narkomania i debilizm szerzy się w narodzie, urośnie im elektorat.

 • blue911

  Oceniono 7 razy -1

  Polak uwielbia wszystko co najgorsze. Nic nowego. Autodestrukcja narodu trwa,a dyzurnym winowajca jest "Tusk".

 • aloyzuk

  Oceniono 6 razy 6

  Polskie prawo jest tworzone chyba tylko po to zeby niszczyć ludzi, ich zycie, oraz przyszłość - oraz sprzyjać organizacja przestepczym , skorumpowanym policjantom oraz politykom czerpać korzysci z trudno-dostepnosci marichuany

  Prosze mi powiedzieć dlaczego alkohol jest legalny skoro jest udowodnionym ze jest szkodliwy spolecznie, czesto prowadzi do agresji, rozbija rodziny ????

 • pan_slownik

  Oceniono 11 razy -9

  Jeśli dla kogoś wolność oznacza prawo do naćpania się i schlania w trupa, to znaczy że mentalnie nie wyszedł poza ośmiolatka, który zamierza zjeść wszystkie czekoladki które dostał na urodziny, bo są jego i mu wolno. Nawet jeśli go rozboli brzuch. To jego brzuch i mama nie powinna się wtrącać!
  Największym kłamstwem jest tu "to moje życie i mogę z nim zrobić co mi się podoba". Ciekawe, kto w takim razie wyciąga rękę po te zasiłki, na które składa się reszta społeczeństwa.
  Już można minusować.

 • saikokila

  Oceniono 4 razy 4

  Polacy zawsze na przekór. Uwolnić resztę miękkich narkotyków, skoro część już jest wolnych (papierochy czy kawa), a są nawet twarde (alkohol), jaki sens utrzymywać fikcję? A część przestanie brać na przekór władzom, zwłaszcza, jeśli się opodatkuje.

 • gnago

  Oceniono 3 razy -1

  Bełkot i naganianie klientów przestępcom

 • szczuras99

  Oceniono 6 razy 2

  Pewnie w aborcji tez Polska w czolowce , lekcje religii robia swoje .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje