Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Pierwsze małżeństwo homoseksualne we Francji

29.05.2013 12:39
Vincent i Bruno podczas śubu

Vincent i Bruno podczas śubu (Fot. Montpellier.fr)

W Montpellier, najbardziej przyjaznym homoseksualistom mieście Francji odbył się dziś pierwszy ślub gejowski. Francuski rząd, obawiając się wybuchu zamieszek, apelowała o spokój i ograniczyła liczbę przedstawicieli władz, które uczestniczyły w tym historycznym wydarzeniu.
Pierwszy ślub dwóch mężczyzn, od wprowadzenia wywołującej masowe protesty ustawy o małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. "Tak" powiedzieli sobie Vincent Aubin i Bruno Boileau, którzy żyją ze sobą w związku od sześciu lat.

Ceremonia odbyła się w budynku ratusza w obecności burmistrza, rodziny, przyjaciół i mediów. - Jest to dla mnie wielka przyjemność ogłosić, że jesteście małżeństwem - powiedziała burmistrz Helene Mandroux. Na uroczystość przybyło ok. 500 osób. Panowała podniosła i radosna atmosfera, zebrani bili często brawo.

Obawa zamieszek

Po zamieszkach, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Paryżu między przeciwnikami małżeństw homoseksualnych a policją, pojawiły się obawy, że podczas dzisiejszej, głośnej ceremonii także może dojść do wybuchu przemocy. Dlatego pomimo silnego poparcia dla nowego prawa w Montpellier, urzędnicy w obawie przed zamieszkami wycofali się z planu transmisji uroczystości na telebimach na placu w centrum miasta. Zamiast tego impreza będzie pokazywana na żywo w internecie na stronie internetowej rady miejskiej.

Frigide Barjot wzywa do spokoju

Katolicka felietonistka i aktorka komediowa Frigide Barjot (pseudonim i kalambur od imienia i nazwiska Brigitte Bardot, francuskiej aktorki uznanej za symbol rewolucji seksualnej lat 60.), stojąca na czele ruchu antygejowskiego, wezwała swoich zwolenników, aby nie przyjeżdżali na ślub. Wyraziła także zaniepokojenie skrajną prawica, której bojówki rzucały cegłami, butelkami i petardami podczas niedzielnych demonstracji w Paryżu.

- Zabraniam naszym zwolennikom protestu w Montpellier. Nasz sprzeciw nie jest wymierzony w parę kochających się ludzi. Jeśli dojdzie do rozruchów, nasz ruch będzie postrzegany jako homofobiczny - powiedziała Barjot agencji Reuters.Rząd odwołuje przyjazd ministrów

Pierwotnie w środowej ceremonii w Montpellier miało wziąć udział dwóch ministrów. We wtorek rano minister ds. rodziny Dominique Bertinotti ogłosiła, że jednak zmieniła decyzję w tej sprawie.

- Ustawa była długo dyskutowana w parlamencie, została przegłosowana, zatwierdził ją Trybunał Konstytucyjny. Obecnie jest ona stosowana - mówiła minister w radiu RTL, apelując o spokój po miesiącach wielkich demonstracji przeciwko "małżeństwom dla wszystkich", podczas których dochodziło do starć.

Rzeczniczka rządu i minister ds. praw kobiet Najat Vallaud-Belkacem, która we wrześniu ub.r. ogłosiła chęć udziału w pierwszym ślubie pary homoseksualnej, potwierdziła, że przyjedzie do Montpellier. Na ślub swoich przyjaciół, 40-letniego Vincenta Autina i 30-letniego Bruno Boileau, uda się jednak prywatnie, a nie w ramach obowiązków służbowych, na co zgodę wyraził premier - poinformowało biuro pani minister.

Ustawa o małżeństwach homoseksualnych została ogłoszona po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej 18 maja. Głosowało za nią 331 deputowanych, przeciwko - 225 członków Zgromadzenia Narodowego.

Po wejściu w życie nowej ustawy Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in.: Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj.

Czy w Polska także powinna wprowadzić małżeństwa homoseksualne?
Zobacz także
Komentarze (316)
Zaloguj się
 • zuccheropl

  Oceniono 235 razy 61

  Wyglądają na normalnych, przeciętnych, typowych facetów...

  Jak to możliwe - przecież wg. mediów gej ma torebkę, jest kobiecy i nosi makijaż! Tak bardzo lansuje się ten stereotyp - czyżby media kłamały?

 • hubert_gruber

  Oceniono 155 razy 57

  żyjemy w naprawdę pięknych czasach skoro fakt wzięcia ślubu przez dwóch facetów jest jedynym motywem do wywołania zamieszek. c'est la vie!

 • l.szczypin

  Oceniono 87 razy 31

  Jak to dobrze, że na stronie gazeta.pl panuje pluralizm i wolność słowa :)

 • lokator

  Oceniono 183 razy 27

  "...wycofali się z planu transmisji uroczystości na telebimach na placu w centrum miasta. Zamiast tego impreza będzie pokazywana na żywo w internecie na stronie internetowej rady miejskiej."

  Mojego ślubu nie transmitowała nawet telewizja internetowa. Wogóle nie znam przypadku, w którym telewizja transmituje ślub zwyczajnej kobiety ze zwyczajnym mężczyzną. Dlaczego więc tam transmitują?
  Ano dlatego, że POSTĘPOWE społeczeństwo Francji PROPAGUJE homoseksualizm.

  Wbrew temu co twierdzą środowiska homoseksualne, w wielu krajach mamy do czynienia z intensywnym promowaniem zachowań homoseksualnych. Ja chciałbym zwrócić uwagę na następujące fakty:
  W dwudziestym wieku środowiska lewicujące określały się mianem postępowych. Zawsze swoją działalność rozpoczynały od krytyki zastanego porządku czyli od krytyki światopoglądu konserwatywnego. Robili to w imię postępu, równouprawnienia, w imię szacunku dla inności światopoglądowej.
  I w dwudziestym wieku, w imię postępu, lewactwo zabiło sto milionów ludzi (bolszewizm do spółki z narodowym socjalizmem). A potem lewactwo zawzięcie zwalczało jakiekolwiek przejawy odmienności światopoglądowej.

  Gdy dzisiaj lewactwo mówi o postępie to ja wiem, że otwiera się droga do kelejnej rzezi.
  W imię postępu i szacunku dla odmienności.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 142 razy 20

  Gayzeta cała happy. Teraz regularnie bedziemy karmieni detalami pozycia "malzonkow".
  Codzienne wciskanie homo-kitu nasili sie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje