Niemiecka prasa: Tusk wygryzł bezlitośnie wszystkich rywali jak basior w stadzie wilków

W artykule pt. "Nieprzyjaciel we własnych szeregach" frankfurcka konserwatywna "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje kolejną osłonę sporu Jarosława Gowina z Donaldem Tuskiem po opublikowaniu przez byłego ministra sprawiedliwości listu do członków PO. Gazeta wyjaśnia, że Gowin krytykuje w nim preferowaną przez Tuska "politykę ciepłej wody w kranie".
FAZ pisze: "Donald Tusk przejdzie do historii jako pierwszy przywódca polskiego rządu, któremu po przełomie udało się nie tylko przetrwać do końca kadencji, ale wręcz został ponownie wybrany. Swoją receptę na sukces sformułował już przed laty: polityka musi troszczyć się nie tylko o Boga, wolność i ojczyznę, ale także o codzienne potrzeby, jeśli kraj ma się rozwijać".

Jeden wilk przeżył

Tą "polityką ciepłej wody", dwa razy udało się Tuskowi pokonać swego rywala Jarosława Kaczyńskiego, przywódcę narodowo-konserwatywnego PiS, a w szeregach własnej, liberalno-konserwatywnej PO "wygryźć bezlitośnie jak basior w stadzie wilków wszystkich swoich rywali" - wyjaśnia FAZ. Lecz jeden z rywali polskiego premiera, Jarosław Gowin, mimo trwającego od miesięcy otwartego sporu, politycznie przeżył, zauważa FAZ. Gazeta pisze o Gowinie, że w odróżnieniu od ciągle nerwowo krzyczącego o morderstwie i zdradzie Jarosława Kaczyńskiego, były minister sprawiedliwości dba o wizerunek "solidnego pana starej szkoły".

FAZ przypomina, że po raz pierwszy zaiskrzyło między Gowinem i Tuskiem, kiedy premier odciął się od wystąpienia byłego ministra sprawiedliwości w czasie sejmowej debaty ws. ustawy o związkach partnerskich. Potem doszło do dymisji Gowina, kiedy bezpodstawnie utrzymywał, że polskie kliniki sprzedają embriony ludzkie do badań w Niemczech. FAZ pisze, że Gowin odezwał się ponownie, tym razem listem do członków PO, w którym krytykuje politykę Tuska. "Dawny minister trafił PO w czuły punkt. Tusk wystartował jako liberalny reformator, któremu udało się tak pokierować krajem przez zawirowania kryzysu, że uniknięto recesji. Lecz także w Polsce znów wzrosło bezrobocie, oczekiwany cud gospodarczy nie nadchodzi, a PO wyraźnie gorzej wypada w sondażach", pisze gazeta.

FAZ wskazuje, że w ostatnich latach Tusk nie "wyprofilował się na wizjonerskiego reformatora", raczej stał się "radykalnym pragmatykiem". Poglądy ekonomiczne Gowina gazeta określa jako skrajnie liberalny thatcheryzm. "Tusk ma po raz pierwszy do czynienia z tym, że jego rywal w łonie partii - także po utracie urzędu - nie tylko odmawia wciśnięcia głowy w ramiona, lecz znajduje w partii popleczników. W takiej sytuacji premier najwidoczniej zdecydował się na aktywną obronę". Sądząc po ostatnich raportach demoskopów, pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" , strategia Tuska może zafunkcjonować.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
 • "Jeśli PO przegra wybory do PE i samorządowe, Tuska czeka abdykacja" Politolog: Tusk, gdyby mógł, doprowadziłby teraz do wcześniejszych wyborów parlamentarnych
Komentarze (133)
Niemiecka prasa: Tusk wygryzł bezlitośnie wszystkich rywali jak basior w stadzie wilków
Zaloguj się
 • user49

  0

  dlaczego tego nie ma na pierwszej stronie w Wyborczej, panie Michnik? Nadal pan uważa, że pańska gazeta jest obiektywna?

 • positum

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk owszem przypomina wilka, ale tego z Wilka i Zająca.Przeszedł on chyba wszystkie formy śmieszności: od "poczciwej gapy", przez "dyktatora" który nigdy nie zgodzi się na legalizację konopi, aż po Pinokia, co chwilę drapiącego się po nosie. Płakałem ze śmiechu, gdy ostatnio ogłaszał wojnę z kamerami w przebieralniach. Za jego kadencji Polacy stali się w najbardziej inwigilowanym społeczeństwem w Europie, a on publicznie ogłasza się obrońcą prywatności i wolności osobistych! Albo ten proces za pieniądze podatników wytoczony NIE o primaaprilisowy żart, że niby go dziennikarze na stadionie podsłuchiwali. Albo jego protegowana Kopacz jadąca do Chin w rocznicę masakry na Tienamen. W zasadzie TV powinna im płacić tantiemy jako autorom programów rozrywkowych. Historia zatoczyła koło i znowu jesteśmy najweselszym barakiem - tym razem w sektorze taniej siły roboczej.

 • life.form

  Oceniono 3 razy 1

  Jak dzielnie Tusk broni się przed 3-procentowym Gowinem... Cały artykuł o zaciętej walce o stołek z facetem, który zapowiadał, że startować nie będzie. A jak mu idzie z tym 2gim kandydatem?

 • kararaka

  Oceniono 5 razy 1

  No i widzicie klakierzy Tuska, że nie tylko polska niezależna prasa ale nawet niemiecka prasa uznała że wasz idol nie zasługuje na klakę.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 0

  To już koniec basiora-Tuska, jemu już nikt nie ufa nawet we własnej partii ma coraz więcej wrogów, a kraj zadłużył na ponad bilion złotych, zwiększył nie samowicie bezrobocie, rozkradają budżet rozdając sobie milionowe premie i nagrody i doprowadził kraj do biedy.

 • rekontra333

  Oceniono 8 razy 2

  Basior nie basior ma kły, które spływają krwią partyjnych niewiniątek. I te jego rozkoszne wybałuszone oczka gdy widzi kolejną ofiarę do zagryzienia lub lecące na pysk sondaże.

 • arno-ger

  Oceniono 8 razy -2

  Widział ktoś może zagryzionego Gowina ? Prędzej chyba pijanego pismaka z FAZ, ktory upil się polską żubrowką.

 • queserasera

  Oceniono 10 razy 2

  Czyli nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

 • ryszardm1954

  Oceniono 13 razy -1

  on mi nie wygląda na wilka za duży zaszczyt to taka swojska ryża hiena co kąsa od tyłu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje