Policjant z zimną krwią. Uratował dziecko przez telefon

29.05.2013 12:00
Mł. asp. Sylwester Telak

Mł. asp. Sylwester Telak (Fot. Policja)

Dyżurny komisariatu policji w Łochowie przekazał matce rocznego dziecka instrukcje, co ma robić, by przywrócić oddychanie. Dziewczynka połknęła kawałek folii
Mł. asp. Sylwester Telak tego dnia pełnił dyżur w komisariacie policji w Łochowie (pow. węgrowski, 60 km od Warszawy). Wieczorem odebrał telefon od bardzo zdenerwowanej kobiety, jak się okazało matki rocznej Jagody. Dziewczynka połknęła kawałek folii i przestała oddychać.

- Policjant poinstruował matkę, jakie czynności ma wykonać, by przywrócić funkcje życiowe - relacjonuje mł. asp. Rafał Sułecki z mazowieckiej policji. - Spokojnie poprosił, aby ułożyła dziecko na kolanach, twarzą do dołu, tak, aby głowa była niżej i by w takiej pozycji uderzała dziecko delikatnie w plecy.

Rady poskutkowały. Dziecko zaczęło oddychać, mimo że folia nie wyleciała. Dyżurny cały czas pozostawał w kontakcie z matką dziewczynki i mówił, co ma robić, gdyby dziecko ponownie straciło oddech. Zakończył rozmowę dopiero, gdy upewnił się, że na miejsce dojechała karetka pogotowia. Dziewczynka została przewieziona do szpitala.

Podobnym opanowaniem policjant wykazał się w kwietniu ub.r., gdy odebrał telefon na nauczycielki jednego z łochowskich przedszkoli. Dziewczynka, która była pod jej opieką na placu zabaw, nagle straciła przytomność. Dzięki instrukcjom asp. Telaka udało się przywrócić jej oddech.

Dwa miesiące później, w czerwcu ub.r. w ten sam sposób uratował życie 2-letniego Patryka, który stracił przytomność w domu.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 117 razy 113

  Nie bohater, ale fachowiec. Dziekuje Panie aspirancie !

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 62 razy 60

  To powinna być normą, że policjanci wiedzą, jak zachować się w takich sytuacjach. Ale mamy rodzynki.

 • ptak57

  Oceniono 55 razy 47

  Wśród masy gamoni pracujących teraz w Policji są i takie perełki, na szczęście , przywracające wiarę w człowieka. GRATULUJĘ !!

 • tupolew1

  Oceniono 33 razy 27

  No to moze zlikwidowac sluzbe zdrowia , co jakis czas slychac ze jak nie strazak to policjant ratuja ludziom zycie , a lekarze wrecz odwrotnie to w tym szpitalu to w tamtym pacjent nie nadaje sie do leczenia i woza go az w karetce umrze to lepiej niech slizby mundurowe ratuja nam zycie i jaka oszczednosc by byla , NFZ - tysace darmozjadow a o szpitalach nie wspomne , miliardy zl przeznaczyc na straz i na policje

 • pakujewalizki

  Oceniono 22 razy 22

  Policjant zrobil swoje, a mama, niestety, nie znala podstaw pierwszej pomocy. U dzieci zadlawienia wystepuja czesto, dlatego kazdy rodzic powinien wiedziec jak reagowac w takiej sytuacji. Skoro takie przypadki opisywane sa kolejny raz, to moze Gazeta, oprocz wzmianki o bohaterstwie poda chociaz podstawowe informacje na temat co zrobic zanim nadejdzie fachowa pomoc. Czy to juz za wiele?

 • siekier35

  Oceniono 42 razy 16

  kompetentny policjant to rzadkość.

 • ted_imigrant

  Oceniono 9 razy 9

  Piszcie o TAKICH policjantach, a nie ku......rwach w generalskich mundurach urządzających sobie z podwładnymi bunga-bunga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje