Wrocław: Umowa na produkcję nowoczesnych czołgów podpisana

29.05.2013 11:47
Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. W Polsce z myślą o naszej armii będą produkowane nowoczesne czołgi. W środę we Wrocławiu Polski Holding Obronny podpisał umowę ze światowym potentatem w tej branży, spółką BAE Systems
Polski Holding Obronny (jeszcze tydzień temu Grupa Bumar) to lider przemysłu obronnego w Polsce. Jest własnością skarbu państwa i składa się z 40 spółek, spośród których 20 zajmuje się produkcją wojskową. Firmy te wytwarzają amunicję i rakiety, radary i systemy zarządzania polem walki oraz pojazdy pancerne.

W środę 29 maja przed południem grupa podpisała w kościele garnizonowym we Wrocławiu umowę na produkcję czołgów z BAE Systems, międzynarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Dzięki temu za kilka lat wspólnie będą mogli zaoferować Ministerstwu Obrony Narodowej zakup supernowoczesnych, hybrydowych czołgów zbudowanych w Gliwicach przez Polaków i Szwedów (BAE Systems Hägglunds). Koszt produkcji jednego takiego czołgu to kilka milionów euro. W przyszłości firmy liczą na zamówienia opiewające na miliardy złotych. Jeśli będzie zainteresowanie na rynku, planują wyprodukować nawet 600 czołgów.

Jan Grabowski, dyrektor ds. współpracy przemysłowej w PHO: - To najpoważniejsza umowa, jaką kiedykolwiek podpisaliśmy. Negocjacje z międzynarodowym partnerem trwały rok. Nasz projekt badawczo-rozwojowy to największe przedsięwzięcie w polskim przemyśle obronnym.Krzysztof Krystowski, prezes Polskiego Holdingu Obronnego: - Połączymy nasze doświadczenia przy produkcji czołgów Anders i szwedzkie rozwiązania zastosowane przy budowie czołgów CV90. Chcemy, by był to lekki, hybrydowy czołg, który jednocześnie będzie miał duże możliwości bojowe.

Dawny Bumar i BAE Systems zaoferują nową rodzinę czołgów o masie ponad 25 ton każdy. Będą to uniwersalne, pancerne platformy gąsienicowe, na których zamontowane będą bezzałogowe wieże z armatą. Platformy będą mogły służyć też do transportu żołnierzy. Firmy pokażą nowy model czołgu po raz pierwszy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, branżowych targach zaplanowanych na początek września w Kielcach.

Ministerstwo Obrony Narodowej już rozpoczęło program modernizacji polskich sił zbrojnych - m.in. remontuje 128 starych czołgów typu Leopard 2A4, ale rozważa też kupno nowych. Jest to tzw. program pancerny. Niewykluczone, że może być zainteresowane ofertą Polskiego Holdingu Obronnego. Polskie wojsko ma mieć nowoczesny sprzęt do 2022 r., a spółki planują oddać pierwsze czołgi w 2018 r. - Resort obrony nie komentuje działań podejmowanych przez przemysł zbrojeniowy, aczkolwiek z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju tego sektora - mówi Jacek Sońta, rzecznik MON.

Zobacz także
Komentarze (278)
Zaloguj się
 • kluska11

  Oceniono 233 razy 161

  No ok, bardzo się cieszę.
  Ale czemu umowę podpisali w kościele?
  Czarni też coś z tego mają?
  Z wojny?

 • ukrai-niec

  Oceniono 173 razy 153

  Umowę podpisano w kościele - uważam, że lepiej byloby na cmentarzu! Dałoby to wiele do myślenia naszym przeciwnikom, ktorzy stanęliby naprzeciw naszego wojska uzbrojonego w nowe czołgi.

 • gburiaifuria

  Oceniono 155 razy 101

  W środę 29 maja przed południem grupa podpisała w kościele garnizonowym we Wrocławiu umowę na produkcję czołgów z BAE Systems, międzynarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego

  Nasuwa sie pytanie co za religia ten katoliczym? skoro w wlasnych swiatyniach podpisuje umowe na produkcje broni z ktorej zabija sie ludzi? Kaplani tej religii uwazaja sie podobno zachrzescijan a swieca czolgi, wozy pancerne, poluja no swieca rzeznie prowadzone przez katolickich biznesemnow gdzie muzulanscy rzezacy zanim na zywca poderzna gardla zwierzat odmawiaja swe modlitwy- pytanie brzmi co to ma wpolnego z chrzescijanstwem?

 • pan_zer_faust

  Oceniono 97 razy 89

  ^W środę 29 maja przed południem grupa podpisała w kościele garnizonowym we Wrocławiu umowę na produkcję czołgów z BAE Systems, międzynarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego^.

  Brak odpowiednich słów na komentarz...

 • komarrek

  Oceniono 89 razy 73

  Oby budowa nie trwała równie błyskawicznie co naszej superturbo korwety Gawron...

 • bp_2

  Oceniono 67 razy 65

  o. Rydzyk powinien sobie sprawić jednego, chyba chce miejsce na multipleksie ?

 • jiss

  Oceniono 86 razy 56

  No ja też w tym tygodniu kupię sobie E-100 puki co to klepie na poczciwym KV-1 i dobijam expa na E -75 .
  Pozdrawiam fanów Wot

 • 2pyralginy

  Oceniono 57 razy 53

  To się musieli Szwedzi zdziwić, gdzie urzędują poważne polskie spółki. W kościołach!! LOL
  Ale czy organista przygrywał???
  A idą jutro na rzucanie kwiatków??
  LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje