Wrocław: Umowa na produkcję nowoczesnych czołgów podpisana

29.05.2013 11:47
Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. W Polsce z myślą o naszej armii będą produkowane nowoczesne czołgi. W środę we Wrocławiu Polski Holding Obronny podpisał umowę ze światowym potentatem w tej branży, spółką BAE Systems
Polski Holding Obronny (jeszcze tydzień temu Grupa Bumar) to lider przemysłu obronnego w Polsce. Jest własnością skarbu państwa i składa się z 40 spółek, spośród których 20 zajmuje się produkcją wojskową. Firmy te wytwarzają amunicję i rakiety, radary i systemy zarządzania polem walki oraz pojazdy pancerne.

W środę 29 maja przed południem grupa podpisała w kościele garnizonowym we Wrocławiu umowę na produkcję czołgów z BAE Systems, międzynarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Dzięki temu za kilka lat wspólnie będą mogli zaoferować Ministerstwu Obrony Narodowej zakup supernowoczesnych, hybrydowych czołgów zbudowanych w Gliwicach przez Polaków i Szwedów (BAE Systems Hägglunds). Koszt produkcji jednego takiego czołgu to kilka milionów euro. W przyszłości firmy liczą na zamówienia opiewające na miliardy złotych. Jeśli będzie zainteresowanie na rynku, planują wyprodukować nawet 600 czołgów.

Jan Grabowski, dyrektor ds. współpracy przemysłowej w PHO: - To najpoważniejsza umowa, jaką kiedykolwiek podpisaliśmy. Negocjacje z międzynarodowym partnerem trwały rok. Nasz projekt badawczo-rozwojowy to największe przedsięwzięcie w polskim przemyśle obronnym.Krzysztof Krystowski, prezes Polskiego Holdingu Obronnego: - Połączymy nasze doświadczenia przy produkcji czołgów Anders i szwedzkie rozwiązania zastosowane przy budowie czołgów CV90. Chcemy, by był to lekki, hybrydowy czołg, który jednocześnie będzie miał duże możliwości bojowe.

Dawny Bumar i BAE Systems zaoferują nową rodzinę czołgów o masie ponad 25 ton każdy. Będą to uniwersalne, pancerne platformy gąsienicowe, na których zamontowane będą bezzałogowe wieże z armatą. Platformy będą mogły służyć też do transportu żołnierzy. Firmy pokażą nowy model czołgu po raz pierwszy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, branżowych targach zaplanowanych na początek września w Kielcach.

Ministerstwo Obrony Narodowej już rozpoczęło program modernizacji polskich sił zbrojnych - m.in. remontuje 128 starych czołgów typu Leopard 2A4, ale rozważa też kupno nowych. Jest to tzw. program pancerny. Niewykluczone, że może być zainteresowane ofertą Polskiego Holdingu Obronnego. Polskie wojsko ma mieć nowoczesny sprzęt do 2022 r., a spółki planują oddać pierwsze czołgi w 2018 r. - Resort obrony nie komentuje działań podejmowanych przez przemysł zbrojeniowy, aczkolwiek z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju tego sektora - mówi Jacek Sońta, rzecznik MON.

Zobacz także
Komentarze (278)
Wrocław: Umowa na produkcję nowoczesnych czołgów podpisana
Zaloguj się
 • a.k.traper

  0

  O jakich czołgach piszemy skoro CV 90 to typowy BWP, to nie jest czołg dla wojska a transporter.
  Z Leopardem to raczej nie ma szans na przeżycie na polu walki:)))

 • smolarnia29

  0

  A do czego nam ten złom???
  Setki czołgów rdzewieją po jednostkach wojskowych-pieniądze wyrzucone w BŁOTO, teraz będą następne?

  Czy ktoś policzył ile wyprodukowano (kupiono) czołgów od zakończenia II wojny światowej i co się z nimi działo?

  Ile nasz kraj od 1945 roku wydał na zbrojenia i wojsko? I po co?

  Jak przyszło wysłać nasze wojsko do Iraku to się okazało,co jest warte nasze uzbrojenie i wyposażenie.

 • and_ben_gel

  Oceniono 1 raz 1

  Na cholerę mam czołgi. Kogo będziemy zabijać; chyba, że to będą sakramencko drogie - meble do pokoju.

 • kroliklesny

  0

  Autor!!! Maslo maslane! "czolgi dla wojska"- nie wazne czy supernowoczesne, czy nie. Czolgi sa zawsze dla wojska, nie dla ptactwa domowego.

 • wodzu609

  0

  a to juz bylo i wyszla z tego kupa offsetu doslownie.........na papierze wszystko wyglada pieknie i fantastycznie real jest jednak brutalny

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 2

  To nie czołg, a lekki wóz pancerny.

  Czołgi, to Leopardy 2A4 i A5, które modernizujemy. Tędy droga.

 • julianaugustyniak

  Oceniono 1 raz 1

  Ten CV90 jest mocniejszy od amerykańskiego Bradleya a może też być samojezdną armatą bezpośredniego wsparcia. Czołgiem toto nie jest.

 • prozaklovers

  0

  JA sie pytam gdzie jest ANDERS?

 • piotrd_76

  Oceniono 2 razy 0

  A co za różnica czy podpisali w kościele czy w burdelu? Czepiliście się nieistotnego szczegółu.
  Za to nie zastanawia Was czemu Polska od niedawna zaczęła ostro inwestować w uzbrojenie? Nagle ruszyły ślimaczące się przez lata projekty, znalazła się kasa na szkolenie rezerwistów, firmy produkujace dla wojska szukaja pracowników. Obawiam sie że rzadzący dowiedzieli się o jakimś zagrożeniu, lub co gorsza sami nas chcą w jakąś wojnę wpakować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje