Wrocław: Umowa na produkcję nowoczesnych czołgów podpisana

29.05.2013 11:47
Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski i prezes BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. W Polsce z myślą o naszej armii będą produkowane nowoczesne czołgi. W środę we Wrocławiu Polski Holding Obronny podpisał umowę ze światowym potentatem w tej branży, spółką BAE Systems
Polski Holding Obronny (jeszcze tydzień temu Grupa Bumar) to lider przemysłu obronnego w Polsce. Jest własnością skarbu państwa i składa się z 40 spółek, spośród których 20 zajmuje się produkcją wojskową. Firmy te wytwarzają amunicję i rakiety, radary i systemy zarządzania polem walki oraz pojazdy pancerne.

W środę 29 maja przed południem grupa podpisała w kościele garnizonowym we Wrocławiu umowę na produkcję czołgów z BAE Systems, międzynarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Dzięki temu za kilka lat wspólnie będą mogli zaoferować Ministerstwu Obrony Narodowej zakup supernowoczesnych, hybrydowych czołgów zbudowanych w Gliwicach przez Polaków i Szwedów (BAE Systems Hägglunds). Koszt produkcji jednego takiego czołgu to kilka milionów euro. W przyszłości firmy liczą na zamówienia opiewające na miliardy złotych. Jeśli będzie zainteresowanie na rynku, planują wyprodukować nawet 600 czołgów.

Jan Grabowski, dyrektor ds. współpracy przemysłowej w PHO: - To najpoważniejsza umowa, jaką kiedykolwiek podpisaliśmy. Negocjacje z międzynarodowym partnerem trwały rok. Nasz projekt badawczo-rozwojowy to największe przedsięwzięcie w polskim przemyśle obronnym.Krzysztof Krystowski, prezes Polskiego Holdingu Obronnego: - Połączymy nasze doświadczenia przy produkcji czołgów Anders i szwedzkie rozwiązania zastosowane przy budowie czołgów CV90. Chcemy, by był to lekki, hybrydowy czołg, który jednocześnie będzie miał duże możliwości bojowe.

Dawny Bumar i BAE Systems zaoferują nową rodzinę czołgów o masie ponad 25 ton każdy. Będą to uniwersalne, pancerne platformy gąsienicowe, na których zamontowane będą bezzałogowe wieże z armatą. Platformy będą mogły służyć też do transportu żołnierzy. Firmy pokażą nowy model czołgu po raz pierwszy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, branżowych targach zaplanowanych na początek września w Kielcach.

Ministerstwo Obrony Narodowej już rozpoczęło program modernizacji polskich sił zbrojnych - m.in. remontuje 128 starych czołgów typu Leopard 2A4, ale rozważa też kupno nowych. Jest to tzw. program pancerny. Niewykluczone, że może być zainteresowane ofertą Polskiego Holdingu Obronnego. Polskie wojsko ma mieć nowoczesny sprzęt do 2022 r., a spółki planują oddać pierwsze czołgi w 2018 r. - Resort obrony nie komentuje działań podejmowanych przez przemysł zbrojeniowy, aczkolwiek z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju tego sektora - mówi Jacek Sońta, rzecznik MON.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX