Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków

Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków

Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków (Fot. Damian Dovarganes AP)

Wal-mart - największa na świecie sieć sklepów zajmujących się sprzedażą detaliczną - musi zapłacić ponad sto milionów dolarów kary za nielegalne wyrzucanie odpadów chemicznych. Firma wyrzucała pestycydy i inne niebezpieczne substancje m.in. do miejskich kontenerów na śmieci oraz do systemu kanalizacyjnego w Los Angeles i Kalifornii.
Wal-mart przyznał się do sześciu wykroczeń popełnionych w stanie Kalifornia oraz jednego w Missouri. Zgodnie z decyzją amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, za nielegalne pozbywanie się toksycznych odpadów firma zapłaci 110 milionów dolarów kary.

Zarzuty nie dotyczą jedynie nieprawidłowego wyrzucania chemicznych odpadów. Prokuratorzy twierdzą również, że Wal-mart w nieprawidłowy sposób przeprowadzał procedury recyklingu pestycydów. Były one mieszane z nowymi produktami i ponownie trafiały na rynek. W ten sposób firma naruszyła federalne przepisy dotyczące przetwarzania pestycydów. Na dodatek, jak wykazali prokuratorzy z San Francisco, w firmie od stycznia 2006 roku pracownicy nie byli szkoleni w zakresie prawidłowego zajmowania się niebezpiecznymi odpadami.

- Przez nieprawidłowe zajmowanie się odpadami, pestycydami i innymi materiałami Wal-mart naraził społeczeństwo i środowisko na ryzyko - powiedziała cytowana przez serwis Rawstory.com Tammy Dickinson, prokurator Zachodniego Dystryktu Missouri. - Nałożona na firmę grzywna powinna być wiadomością dla wszystkich przedsiębiorstw, które muszą przestrzegać federalnych przepisów ochrony środowiska - dodała.

Zobacz także
 • Ścieki ze szpitala zanieczyszczają jezioro. Kanalizacja wadliwa od lat Ścieki ze szpitala zanieczyszczają jezioro. Od lat nie ma winnych
 • W sieci krąży wiele memów wyśmiewających efekt cieplarniany Internauci wyśmiewają efekt cieplarniany, bo było zimno. Ekspert: Nie wiedzą, czym jest pogoda
Komentarze (14)
Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków
Zaloguj się
 • starszy-65

  0

  To jest przykład jak należy kontrolować i karać firmy za skażenie terenu a my to co? bo nasi sędziowie są niekompetentni, niedouczeni ale za to bardzo leniwi (gorsi są podobno w Kongu).

 • skaut001

  Oceniono 1 raz 1

  Uwaga! Ten komentarz jest żartobliwy, nie traktujcie go na serio.
  I o co tyle krzyku z tymi pestycydami? W końcu i tak ląduja na roślinach... ktore zjadamy.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 17 razy 15

  100 milionów to nawet nie jest 1% zysku netto jaki rocznie uzyskuje Wal-Mart.

 • el_bigos

  Oceniono 36 razy 36

  Taka kara to ja rozumiem, u nas dostaliby 500 zł mandatu i ludzie nawet by się nie dowiedzieli o jaką firmę chodzi.

 • mederith

  Oceniono 9 razy 5

  @propagacja
  To jedz idioto do Izraela i nie zasmiecaj forum wpisami nie na temat.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 4

  Najważniejsze że prezes firmy, który mieszka gdzie indziej i zarabia 1000 razy więcej niż zwykły pracownik troszczy się aby rodzinie niczego nie zabrakło. Takie nastały czasy po likwidacji "komunizmu" - wzrosła troska o rodzinę.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 12

  Czy wiecie, że cysterny przewożące koncentrat coca coli muszą być oznakowane jako pojazdy przewożące substancje niebezpieczne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje