Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków

Wal-mart - największa na świecie sieć sklepów zajmujących się sprzedażą detaliczną - musi zapłacić ponad sto milionów dolarów kary za nielegalne wyrzucanie odpadów chemicznych. Firma wyrzucała pestycydy i inne niebezpieczne substancje m.in. do miejskich kontenerów na śmieci oraz do systemu kanalizacyjnego w Los Angeles i Kalifornii.
Wal-mart przyznał się do sześciu wykroczeń popełnionych w stanie Kalifornia oraz jednego w Missouri. Zgodnie z decyzją amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, za nielegalne pozbywanie się toksycznych odpadów firma zapłaci 110 milionów dolarów kary.

Zarzuty nie dotyczą jedynie nieprawidłowego wyrzucania chemicznych odpadów. Prokuratorzy twierdzą również, że Wal-mart w nieprawidłowy sposób przeprowadzał procedury recyklingu pestycydów. Były one mieszane z nowymi produktami i ponownie trafiały na rynek. W ten sposób firma naruszyła federalne przepisy dotyczące przetwarzania pestycydów. Na dodatek, jak wykazali prokuratorzy z San Francisco, w firmie od stycznia 2006 roku pracownicy nie byli szkoleni w zakresie prawidłowego zajmowania się niebezpiecznymi odpadami.

- Przez nieprawidłowe zajmowanie się odpadami, pestycydami i innymi materiałami Wal-mart naraził społeczeństwo i środowisko na ryzyko - powiedziała cytowana przez serwis Rawstory.com Tammy Dickinson, prokurator Zachodniego Dystryktu Missouri. - Nałożona na firmę grzywna powinna być wiadomością dla wszystkich przedsiębiorstw, które muszą przestrzegać federalnych przepisów ochrony środowiska - dodała.

Więcej o:
Komentarze (14)
Największa na świecie sieć sklepów ukarana za wylewanie niebezpiecznych odpadów do ścieków
Zaloguj się
 • starszy-65

  0

  To jest przykład jak należy kontrolować i karać firmy za skażenie terenu a my to co? bo nasi sędziowie są niekompetentni, niedouczeni ale za to bardzo leniwi (gorsi są podobno w Kongu).

 • skaut001

  Oceniono 1 raz 1

  Uwaga! Ten komentarz jest żartobliwy, nie traktujcie go na serio.
  I o co tyle krzyku z tymi pestycydami? W końcu i tak ląduja na roślinach... ktore zjadamy.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 17 razy 15

  100 milionów to nawet nie jest 1% zysku netto jaki rocznie uzyskuje Wal-Mart.

 • el_bigos

  Oceniono 36 razy 36

  Taka kara to ja rozumiem, u nas dostaliby 500 zł mandatu i ludzie nawet by się nie dowiedzieli o jaką firmę chodzi.

 • mederith

  Oceniono 9 razy 5

  @propagacja
  To jedz idioto do Izraela i nie zasmiecaj forum wpisami nie na temat.

 • iremus

  Oceniono 10 razy 4

  Najważniejsze że prezes firmy, który mieszka gdzie indziej i zarabia 1000 razy więcej niż zwykły pracownik troszczy się aby rodzinie niczego nie zabrakło. Takie nastały czasy po likwidacji "komunizmu" - wzrosła troska o rodzinę.

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 12

  Czy wiecie, że cysterny przewożące koncentrat coca coli muszą być oznakowane jako pojazdy przewożące substancje niebezpieczne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX