BBC: Brytyjczycy przetrzymują bezprawnie w areszcie 85 Afgańczyków

29.05.2013 11:23
Żołnierze ISAF w Afganistanie

Żołnierze ISAF w Afganistanie (Fot. Ahmad Jamshid AP)

Brytyjskie siły w Afganistanie prawdopodobnie bezprawnie przetrzymują w tymczasowym areszcie na terenie bazy Camp Bastion 85 Afgańczyków podejrzanych o powiązania z rebeliantami. Brytyjski resort obrony twierdzi, że zatrzymani są odpowiedzialni m.in. za zamach na żołnierzy ISAF.
Jak podaje BBC, adwokaci, którzy bronią ośmiu z grupy przetrzymywanych mężczyzn, twierdzą, że ich klienci zostali pozbawieni wolności bez formalnego oskarżenia i od 8-14 miesięcy przebywają w areszcie. Zostali zatrzymani podczas operacji w wiejskich rejonach prowincji Helmand i Kandahar na południu Afganistanu.

Camp Bastion jak Guantanamo

Prawnicy porównują sprawę Camp Bastion do sytuacji z amerykańską bazą Guantanamo na Kubie, gdzie podejrzani o terroryzm mogą być przetrzymywani bez procesu przez nieokreślony czas. W połowie kwietnia adwokaci zaapelowali do sądu, by uwolnił Afgańczyków. Przesłuchania sądowe w celu ustalenia, czy ich zatrzymanie jest zgodne z prawem, mają się odbyć pod koniec lipca.

Według ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii zatrzymania dokonane w Afganistanie są legalne i odbyły się w ramach mandatu ONZ. Położony w prowincji Helmand Camp Bastion jest największą bazą sił brytyjskich w Afganistanie; stacjonuje tam prawie 30 tys. żołnierzy.

Brytyjskie wojska w Afganistanie, działające w składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), mogą przetrzymywać podejrzanych o terroryzm przez 96 godzin. Jednak w wyjątkowych okolicznościach, np. w przypadku zbierania ważnych informacji wywiadowczych w celu ochrony życia, może to trwać dłużej.

Jak informuje BBC, brytyjskie ministerstwo obrony wcześniej twierdziło, że ISAF nie ma ani uprawnień ani obiektów służących do internowania osób zatrzymanych w Afganistanie. Brytyjczycy nie mogą ich przekazać władzom afgańskim, gdyż w listopadzie 2012 roku szef resortu obrony Philip Hammond wprowadził zakaz przekazywania takich podejrzanych z obawy o złe traktowanie.

Dwóch zatrzymanych siedzi od wiosny 2012

Rodziny dwóch z najdłużej przetrzymywanych mężczyzn - nastolatka oraz 20-latka - twierdzą, że zostali oni zatrzymani jeszcze wiosną 2012 roku. W zeszłym tygodniu młodzi ludzie spotkali się z prawnikami, ale wciąż nie poinformowano ich, dlaczego są przetrzymywani i nie postawiono im zarzutów.

- Wielu z przetrzymywanych to osoby podejrzane o zabójstwa brytyjskich żołnierzy lub zaangażowane w przygotowywanie lub podkładanie ładunków wybuchowych. Są przetrzymywani w oczekiwaniu na przekazanie afgańskim władzom w celu dalszego śledztwa - powiedział rzecznik brytyjskiego resortu obrony, cytowany przez BBC.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 39 razy 19

  Jeśli ich stać to niech sobie trzymają. Gdyby mieli warunki to trzymaliby strusia albo hipopotama.

 • bardzouparty

  Oceniono 61 razy 11

  Całe szczęście, że brytyjscy żołnierze w Afganistanie mordują zgodnie z prawem.

 • aghrra

  Oceniono 61 razy 9

  85 islamskich terrorystów siedzi w pierdlu Dla popapranych lewusów jest to faktycznie nie do pomyślenia Należy natychmiast ściągnąć ich do Europy dać każdemu mieszkanie socjal i najlepiej żeby jakaś biała rozłożyła nogi i urodziła szóstkę potencjalnych obcinaczy głów oddających cześć wierze przodków

 • doktor104

  Oceniono 18 razy 8

  "Przetrzymują bezprawnie....?"
  A okupują pewnie zgodnie z prawem?
  Końcem XIX Anglia była największym dealerem narkotykowym świata (ok.30% budżetu pochodziło ze sprzedaży narkotyków) a gdy Cesarz Chin wyrzucił faktorie narkotykowe to wybuchły Wojny Opiumowe w których miłujące demokrację i prawa człowieka znane "demokracje" czyli UK i USA zmusiły cesarza do nieprzeszkadzania we wciąganiu Chińczyków w nałóg.

 • sebolargo

  Oceniono 8 razy 8

  Na zdjęciu to nie Brytyjczycy tylko Francuzi i chyba dwóch Amerykanów

 • stefan4

  Oceniono 8 razy 6

  Dowiadujemy się coraz więcej o tej bestialskiej ,,misji''. Ciekawe, gdzie w Afganistanie POLSKIE wojsko torturuje obrońców swojego kraju. I jeszcze ciekawe, ilu Afgańczyków już zdołało wymordować.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 3 razy 3

  Inwazja na Afganistan to poprostu okupacjia tego niezaleznego kraju w ktorej biora rowniez nasi zolnierze.Czy nie pora juz aby wojska okupacujne wyjechaly?

 • calli

  Oceniono 13 razy 3

  Informacja dla wszystkich niedouczonych przygłupów:

  Agresja na Afganistan jest nielegalna - analiza przyczyn, dla których USA (i sojusznicy) wszczęli i prowadzą nielegalną wojnę w Afganistanie. Na podst. wykładów prof. Davida Raya Griffina.

  johngaltspeakin.wordpress.com/2013/04/21/czy-11-wrzesnia-usprawiedliwil-wojne-w-afganistanie/.
  www.globalresearch.ca/did-9-11-justify-the-war-in-afghanistan/19891.
  Ostatni minister spraw zagranicznych Talibanu o kulisach rozmów z USA w sprawie Bin Ladena: Taliban offered bin Laden trial before 9/11 - Al-Jazeera

  www.aljazeera.com/news/asia/2011/09/20119115334167663.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje