TVN24.pl: Śledczy podważają obecną wersję porwania i zabójstwa Olewnika

29.05.2013 09:21
Krzysztof Olewnik

Krzysztof Olewnik (Fot. Archiwum rodzinne)

- Po raz pierwszy prokuratura oficjalnie podważa wersję porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika ustaloną przez sąd w 2007 roku - podaje portal tvn24.pl, który ujawnia fragment aktu oskarżenia przeciwko policjantom, którzy nie uratowali Krzysztofa.
Proces miał ruszyć o godz. 9. Oskarżeni zostali Remigiusz M., szef policyjnej grupy, która miała za zadanie odnaleźć Olewnika, oraz członek tej grupy - płocki policjant Maciej L. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków, utrudnianie śledztwa i narażenie życia Olewnika na niebezpieczeństwo.

"Podważają wyrok i ustalenia płockiego sądu"

Remigiusz M. i Maciej L. nie przyznają się do winy. Zarzuty, które postawiła im gdańska prokuratura apelacyjna, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3 i przedawniają się w sierpniu 2014 r.

Obaj oskarżeni stawili się w sądzie wraz z obrońcami. W rozprawie bierze też udział jako oskarżyciel posiłkowy Włodzimierz Olewnik - ojciec Krzysztofa.

Przed rozpoczęciem rozprawy obrońca oskarżonych mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło oceniła w rozmowie z dziennikarzami, że akt oskarżenia przeciwko policjantom jest nierzetelny.

Prokurator Jarosław Paluch oświadczył z kolei, że materiał dowodowy zebrany w sprawie dawał jednoznaczne podstawy do oskarżenia funkcjonariuszy. Według pełnomocnika Włodzimierza Olewnika, mecenasa Bogdana Borkowskiego, wobec licznych zaniedbań we wcześniejszym śledztwie, dotyczącym porwania Krzysztofa Olewnika, obecna "ława oskarżonych jest zbyt krótka".

Tvn24.pl publikuje fragmenty aktu oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom. "Gdańscy prokuratorzy w uzasadnieniu podważają wyrok i ustalenia płockiego sądu z 2007 roku, który skazał porywaczy i zabójców Krzysztofa. (...) Aktualnie prowadzący śledztwo mają wiedzę i świadomość, że ustalony przez Sąd Okręgowy w Płocku przebieg zdarzeń nie jest przebiegiem rzeczywistym", podaje portal.

I dalej."Wersja zdarzeń dotyczących uprowadzenia Krzysztofa Olewnika i następnie jego zabójstwa, wynikająca z wyroku Sądu Okręgowego w Płocku, a oparta głównie na wyjaśnieniach Artura Rechula, Ireneusza Piotrowskiego i Sławomira Kościuka, jest w wielu aspektach wątpliwa", czytamy.

12 lat od porwania

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 r. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku - i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

Proces ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych. Śledztwo może potrwać do końca roku albo dłużej.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 219 razy 185

  Czy w Polsce jakakolwiek sprawa ma szansę znaleźć zakończenie w odpowiednim terminie? Może lepiej rozdać broń ludziom zamiast utrzymywać z podatków sądy, policję, prokuraturę. Sprawę Madoffa załatwili w USA w pół roku, u nas proces AmberGold nawet się nie zaczął po roku. Nawet nie ma aktu oskarżenia. Na co komu taka sprawiedliwość po 15 latach? O ile się nie przedawni. Lepiej zmienić system na amerykański, bo u nich to działa. No, ale skoro Min. Spr. pilnuje jedynie w rządzie Interesów Kościoła i walczy o zarodki i in vitro a Tusk rżnie głupa no to mamy to co mamy.

 • brat187

  Oceniono 101 razy 61

  Ustalenie tego co się rzeczywiście stało, jest kwestią fundamentalną dla praworządności w tym kraju. Teraz i w przyszłości, a ty chrzanisz.

 • jamj

  Oceniono 61 razy 51

  Jak by na to nie patrzeć, to sprawa jest idealna dla wszystkich przy niej zatrudnionych. Przez tyle lat stale świeża klasa...

 • queserasera

  Oceniono 37 razy 33

  "Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych. "

  Bo bandziory mieli wyrzuty sumienia. LOL!

 • bezlitosny.453

  Oceniono 108 razy 20

  Mam tego dość , niech człowiek spoczywa w pokoju, ale mam wrażenie że cała ta sprawa to jedno wielkie błędne koło! Już niewiadomo już kto tu jest kim i jaki był udział w tej sprawie. Cóż i na koniec cała jego rodzina ma coś chyba za uszami , wozili się pewno zadużo i cwaniakowali

 • znowu.to.samo

  Oceniono 24 razy 18

  Czy ktoś jeszcze wierzy, że po tylu latach dowiemy sie prawdy??? sprawa jest tak nieprawdopodobnie zagmatwana, jest tyle mataczeń I zaniedbań że na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe, a jedyni oskarżeni prubóją sie wyłgać, i wszystko wskazuje na to że im sie uda.....

 • kliwia-tylko

  Oceniono 17 razy 17

  Młody Olewnik prowadził hulaszczy tryb życia, pochodził z bogatej rodziny. Potrzebował kasy i wymyślił własne porwanie, akcja była zorganizowana, również przy pomocy zaprzyjaźnionej policji, ale wymknęła się spod kontroli...
  Ciekawi mnie, czyja krew na ścianie została znaleziona niedawno w domu Olewnika. Czy ta osoba żyje ???

 • dorik2

  Oceniono 24 razy 14

  Mam wrażenie, że prokuratura gdańska, która ostatnio się tym zajmowała, odwaliła kawał rzetelnej roboty. I odkryła niepokojące rzeczy (ślady krwi osoby trzeciej, które rodzina próbowała usunąć, głos Krzysztofa w tle nagranej rozmowy z porywaczami, jakby rzeczywiście na początku był z nimi w zmowie). Ale pewnie się nie odważą oskarżyć Olewników o matactwo, skończy się na policjantach. A debile do końca świata będą powtarzać, że zrobiła to mafia na zlecenie wysoko postawionych polityków...

 • ferroetigni

  Oceniono 70 razy 12

  Jak widać poniżej są tu wpisy rodziny i kumpli gliniarzy, którzy utrudniali śledztwo. A pewnie nie robili tego za frajer.
  Teraz próbują obrzucać błotem rodzinę ofiary. Zaślepienie czy zwykłe mendziarstwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje