Abp Michalik: Kościół chce szukać porozumienia ws. in vitro. Jakiego? "Ograniczenie", "Niepotęgowanie"...

29.05.2013 07:43
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Waldemar Kompała / AG)

- Kościół chce szukać porozumienia w sprawie in vitro. Lepsze bowiem jest złe prawo niż jego brak. Dzisiaj mamy najgorszy stan prawny, bo nie mamy żadnego - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.
Zdaniem posła Jarosława Gowina to przełom w stanowisku polskiego Kościoła. Zmiana stanowiska nie oznacza jednak, że Kościół odstępuje od swojej nauki, ale że zaakceptuje ustawę chroniącą ludzkie zarodki w jakimkolwiek stopniu. - Dzisiaj mamy najgorszy stan prawny, bo nie mamy żadnego. Wszystko w tej dziedzinie wolno. Mamy bezprawie, które jest zalegalizowane. I wydaje mi się, że musimy zrobić wszystko, żeby to uchwalone prawo dało jakieś ramy - ograniczało pewne eksperymenty, nie potęgowało tego, co będzie problemem nie do rozwiązania - np. pomnażanie zarodków - zaznaczył abp Michalik. Jak dodał, to pierwszy krok na drodze do prawa doskonalszego etycznie.

Longchamps de Berier: Kompromis na poziomie politycznym jest możliwy

Metropolita przemyski nie jest jedynym, który mówi o kompromisie. Kilka miesięcy temu o braku uregulowań prawnych zapłodnienia pozaustrojowego mówił ks. Franciszek Longchamps de Berier. Zastrzegał jednak, że o ile poszukiwanie kompromisu na poziomie politycznym jest możliwe, o tyle w porządku przekonań moralnych nie ma na niego miejsca. Podobne stanowisko znalazło się w dokumencie zespołu episkopatu ds. biomedycznych, który opublikowano w kwietniu.

W lipcu rusza program finansowania in vitro z budżetu państwa. Jego autor, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, mówi, że w tej kwestii potrzebna jest także ustawa. Kilka projektów leży w szufladzie marszałek Ewy Kopacz, która jednak czeka jeszcze na propozycję Platformy - czytamy w gazecie.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (133)
Abp Michalik: Kościół chce szukać porozumienia ws. in vitro. Jakiego? "Ograniczenie", "Niepotęgowanie"...
Zaloguj się
 • boznik1

  Oceniono 1 raz 1

  A co? Wy z "bruzdami dotykowymi" na mozgach , nie chcecie in vitro??? to nie korzystajcie z tej metody, a odemnie sie odwalcie, przez dwa tysiace lat byliscie przeciwko kazdemu postepowi!!! wiec nie korzystajcie z tego postepu!!!
  Dla Was ziemia niech bedzie dalej plaska, ale wysiadszcie ze swoich mercedesow(nowoczesnych) i Abp. Michalik niech zasuwa na osiolku po tej plaskiej ziemi, bo jest jest jeszcze szczuply, ale wiekszosc tlusciochow w czerwonych berecikach niech nie siada na osiolka, bo zameczy zwierze.

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 1 raz 1

  bycie katolem to nie wstyd......tylko...
  hańba ..hi hi....

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 2 razy 2

  jestem za tym aby na koszt państwa
  kościoły były rozbierane a czarni wydrwigosze - odsyłani do vatykanu.
  Działki po lokalach klerykalnych bardzo się przydadzą na przedszkola, szpitale
  domy pomocy dla osób starszych.


  A świecidełka zgromadzone przez tłustych świętoszków - powinny zasilić fundusz na rzecz ofiar przestępstw popełnianych przez xsienców

 • korcia2000

  Oceniono 2 razy 2

  Jakim prawem Kościół pcha się do prywatnego życia, w tym także niekatolików i ateistów? Czy konkordat upoważnił biskupów do wpływania na państwowe ustawodawstwo? Kościół ma prawo głosić swe nauki i normy moralne ale w odniesieniu do wiernych. Czy nauka Kościoła jest już tak dalece nieskuteczna, że biskupi widzą jako jedynie skuteczne ustawodawstwo państwowe? I tu się mylą. Wystarczą dane dotyczące aborcji!

 • seviers

  Oceniono 3 razy 3

  "Michalikusie parzystokopytnusie" - wam nic do tego, czarno-fioletowa sotnio wampirów watykańskich!

 • hardy1

  Oceniono 9 razy 9

  Michalik? Jeden z władców kościoła r-k w Polsce? A co on ma do ustanawiania państwowych norm prawnych? Od tego jest Sejm, wybierany przez obywateli.
  Michalik może nauczać swoich wiernych. Im zakazywać. I to wszystko. Jeżeli nie chcą go słuchać, to jego sprawa, nie prawa państwowego.

 • radon13

  Oceniono 3 razy 3

  Kompromis jest oczywisty, zarodek ani płód do wytworzenia mózgu nie jest człowiekiem i nie ma praw człowieka. Po tym czasie niezależnie czy jest KLONEM, pochodzi z gwałtu, kazirodztwa , czy jest chory staje sie człowiekiem i nie wolno go zabić jeśli matka nie ucierpi. A zarodków ludzkich pewnie nie wolno chimeryzować ale oczywiście wolno je mrozić i selekcjonować .

 • ayouseptim

  Oceniono 10 razy 10

  Spadaj chłopie. Zajmij się lepiej ogłupianiem swoich owieczek.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 9 razy -7

  Procedura in vitro na którą rząd chce wydać 250 mln. złotych jest głęboko nieetyczna i sprzeczna z polskim prawem. Kwota jaką chce się na ten cel przeznaczyć budzi szczególne oburzenie i sprzeciw w sytuacji permanentnego niedofinansowania polskiej służby zdrowia. Procedura naprotechnologii jest wielokrotnie tańsza i skuteczniejsza od in vitro. Nie ma też tu żadnych moralnych zastrzeżeń. Nieetycznemu bezbożnictwu trzeba powiedzieć stop.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje