Abp Michalik: Kościół chce szukać porozumienia ws. in vitro. Jakiego? "Ograniczenie", "Niepotęgowanie"...

29.05.2013 07:43
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Waldemar Kompała / AG)

- Kościół chce szukać porozumienia w sprawie in vitro. Lepsze bowiem jest złe prawo niż jego brak. Dzisiaj mamy najgorszy stan prawny, bo nie mamy żadnego - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.
Zdaniem posła Jarosława Gowina to przełom w stanowisku polskiego Kościoła. Zmiana stanowiska nie oznacza jednak, że Kościół odstępuje od swojej nauki, ale że zaakceptuje ustawę chroniącą ludzkie zarodki w jakimkolwiek stopniu. - Dzisiaj mamy najgorszy stan prawny, bo nie mamy żadnego. Wszystko w tej dziedzinie wolno. Mamy bezprawie, które jest zalegalizowane. I wydaje mi się, że musimy zrobić wszystko, żeby to uchwalone prawo dało jakieś ramy - ograniczało pewne eksperymenty, nie potęgowało tego, co będzie problemem nie do rozwiązania - np. pomnażanie zarodków - zaznaczył abp Michalik. Jak dodał, to pierwszy krok na drodze do prawa doskonalszego etycznie.

Longchamps de Berier: Kompromis na poziomie politycznym jest możliwy

Metropolita przemyski nie jest jedynym, który mówi o kompromisie. Kilka miesięcy temu o braku uregulowań prawnych zapłodnienia pozaustrojowego mówił ks. Franciszek Longchamps de Berier. Zastrzegał jednak, że o ile poszukiwanie kompromisu na poziomie politycznym jest możliwe, o tyle w porządku przekonań moralnych nie ma na niego miejsca. Podobne stanowisko znalazło się w dokumencie zespołu episkopatu ds. biomedycznych, który opublikowano w kwietniu.

W lipcu rusza program finansowania in vitro z budżetu państwa. Jego autor, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, mówi, że w tej kwestii potrzebna jest także ustawa. Kilka projektów leży w szufladzie marszałek Ewy Kopacz, która jednak czeka jeszcze na propozycję Platformy - czytamy w gazecie.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 157 razy 147

  Biskupi wyrażą zgodę na in vitro ale sejm musi uchwalić że 1/5 budżetu państwa będzie przeznaczony dla kleru katolickiego. Na tym właśnie ma polegać kompromis. No i oczywiście matura z religii, oraz msze w każdym zakładzie pracy i kapelani na etatach tychże.

 • fakiba

  Oceniono 148 razy 128

  Zmiękł Michalik bo widzi że ich praktyki doprowadzają do coraz mniejszej liczby baranków w kościele a przez to do malejącej tacy

 • papaleone

  Oceniono 119 razy 99

  Pomału się przyznają, że Jezus został poczęty metodą in vitro.
  A nie od jakiegoś ducha popychacza.

 • syngefco

  Oceniono 84 razy 76

  Ja w te pseudokompromisy KK wierzę tak samo jak w sam Kościół, księży i Boga - science fiction.

 • krukpl

  Oceniono 74 razy 72

  to bogate ktoś kto na co dzień nawołuje do zakazu in vitro bezwzględnego teraz paple coś o zgniłych kompromisach .

  taki sam kompromis co ze związkami w PO wyszło ze będzie po myśli konserw a z projektu w miarę normalnego Dunina wyszła pokraka co straszy ,śmieszy i uraża

  czasem trzeba oprzeć się i powiedzieć nie ma kompromisów dostosujcie się

 • drfranek

  Oceniono 38 razy 36

  A ja nie chce kompromisu .Oni sie musza dostosowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje