Współpracownik Busha: To nie Kaczyński, tylko Bush zatrzymał czołgi w Gruzji

29.05.2013 06:45
Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili i prezydent Polski Lech Kaczyński, Warszawa, 2009 r.

Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili i prezydent Polski Lech Kaczyński, Warszawa, 2009 r. (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Wizyta przywódców Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii w Tbilisi podczas wojny z Rosją była ogromnie ważna, ale rosyjskie czołgi już wtedy stały w miejscu. Gruzini zawdzięczają to ostremu przemówieniu Busha - mówi w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Matthew Bryza, który w 2008 r. odpowiadał w Białym Domu za sprawy Kaukazu. Przyznaje jednak, że o ile Bush pomógł zatrzymać wojsko, o tyle Kaczyński i jego towarzysze prezydenci być może powstrzymali wojnę.
Matthew Bryza, amerykański dyplomata, były zastępca asystenta sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji oraz negocjator w kaukaskich konfliktach, jest przekonany, że to George Bush, a nie Lech Kaczyński, przyczynił się do zatrzymania rosyjskich czołgów podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 r. - Przyleciałem do Tbilisi dokładnie wtedy, kiedy Rosjanie przebili linię obrony gruzińskiej. [Wizyta prezydentów] to była ogromnie ważna wizyta, ale nie ze względu na czołgi. Rosyjskie czołgi już wtedy stały w miejscu i źródła historyczne wskażą, że Gruzini zawdzięczają to ostremu przemówieniu Busha - podkreślił.

Bush zatrzymał czołgi, prezydenci z Europy Wschodniej - wojnę?

Bryza zaznaczył jednak, że sama wizyta prezydentów w Gruzji była bardzo ważna. Jak stwierdził, "prezydent Francji Nicolas Sarkozy wynegocjował w Moskwie straszne porozumienie, które w zasadzie uprawomocniło rosyjską okupację Gruzji" (Francja piastowała wówczas prezydencję UE - red.). - Wizyta prezydentów była kluczowa, bo pomogła uspokoić umysł Saakaszwilego, tak by nie odrzucał zawieszenia broni, ale naciskał na poprawki. To jest to, co naprawdę powstrzymało wojnę - podsumował. Dodał, że "do końca życia będzie przekonany, że to Rosja sprowokowała Saakaszwilego".

"Saakaszwili uznał, że nie ma wyboru"

Dlaczego prezydent Micheil Saakaszwili nie posłuchał rad nawołujących do spokoju i unikania konfliktu? - Uznał, że nie ma wyboru. Założył, że jeśli nie odpowie i nie spróbuje ocalić gruzińskiego terytorium, to zapisze się w historii jako tchórz albo prezydent, który nie wypełnił swojej misji - mówi amerykański dyplomata.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (565)
Zaloguj się
 • black.flag

  Oceniono 750 razy 672

  A więc jednak wojna PIS kontra USA. Będziecie tego żałować amerykanie.

 • fakiba

  Oceniono 587 razy 453

  No i kolejny mit o dokonaniach "wielkiego" prezydenta padł , ale pewnie zaraz się okaże że ten Amerykanin to żyd i g.... wie

 • marych

  Oceniono 480 razy 382

  Kaczyński przecież zatrzymał niemiecką ofensywę w 1943! Dlaczego nikt o tym nie mówi?
  I tsunami w 2009 po wstrząsach w Sosnowcu.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 329 razy 281

  Mit braci jako wielkich mężów stanu. Temu podporządkowana była i jest cała polityka PiS. Po to była Fotyga i Kowal, przepychanki z Tuskiem o samolot, Wawel i Macierewicz z cynicznym rojeniem o zamachu. W trakcie debaty Kwaśniewski - Kaczyński ten ostatni expressis verbis wyraził zazdrość o Ukrainę, pomarańczową rewolucję i rolę Kwaśniewskiego. Dlatego Smoleńsk mógł się wydarzyć już w 2008 - w trakcie szalonego lotu do Gruzji. Na całe szczęście kpt. Protasiuk miał jaja. Za co zresztą śp. Gosiewski interpelował do Klicha w jego sprawie a Karski złożył donos do prokuratury za niewykonanie rozkazu zwierzchnika sił zbrojnych...

 • llubellak

  Oceniono 289 razy 251

  powołać natychmiast parlamentarną komisję śledczą zadaniem, której będzie wyjaśnienie czemu Jankesi łżą! na czele komisji postawić byłą minister Fotygę a jako ciało doradcze Macierewicza! szybko wyjdzie na jaw, że to wina Putina a Tusk z prywatnych kont w Szwajcarii opłacał doradców amerykańskich, którzy sprzedali się radzieckiemu KGB!

 • amg53

  Oceniono 158 razy 140

  o żesz w morde jeża, dyplomato z USA, masz przegwizdane.Jak pan śmiałeś kwestionować zasługi naszego zamordowanego przez wiadomo kogo Prezydenta? kto za panem stoi i w czyim interesie pan działasz? Podaj adres historyczny nieuku, a już tam kluby Sakiewicza zrobią ci niezłego grilla. A menda Haffmann wyda oświadczenie żeś pan jest zdrajca i w ogóle to kto pan jesteś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje