Tarcza Anna drąży pod tunelem. Metro zamknięte na 3 dni

Zamknięte stacje Centrum i Świętokrzyska

Zamknięte stacje Centrum i Świętokrzyska (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Ważna operacja techniczna na budowie II linii metra: tarcza Anna drąży pod tunelami I linii. Od czwartku metro nie kursuje wzdłuż Marszałkowskiej, miasto zamyka stacje Centrum i Świętokrzyska.
Anna idzie w ślady Marii, która z trudem przebiła się w tym miejscu blisko trzy tygodnie temu. Miała zdążyć w weekend, ale drążenie na głębokości blisko 20 m przedłużyło się na poniedziałek. Brak metra w centrum sparaliżował wtedy komunikację. "Gazeta" dowiedziała się, że groziło nawet przedłużenie prac o kolejny dzień. Maszyna utknęła na ścianie budowanej stacji Świętokrzyska.

Tym razem wykonawcy II linii mają większy zapas - termin operacji przeniesiono na długi weekend. Rzecznik spółki AGP Metro Mateusz Witczyński poinformował, że we wtorek tarcza Anna była oddalona 30 m od tunelu I linii w stronę Kabat. Przez poprzedni tydzień przebiła zaś 128 m. - Teraz jest już spowalniana - przekazał. Prezes Metra Jerzy Lejk przewidywał w rozmowie z "Gazetą", że w nocy ze środy na czwartek, gdy zacznie drążenie bezpośrednio pod tunelami I linii, Anna powinna być od nich oddalona o ok. 10 m.

Z naszych obliczeń wynika, że Marię na starcie dzieliła większa odległość - do wydrążenia miała w sumie 43 m. W dodatku musiała się przebić przez dwie betonowe ściany pod podziemnym łącznikiem, którym pasażerowie będą przechodzić z peronu jednej linii na peron drugiej. Anna, która wykonuje południowy tunel II linii, ma więc do pokonania o te dwie przeszkody mniej. Według prezesa Lejka tym razem przebijanie się pod I linią może zająć tylko 24 godziny, choć zastrzega, że nie da się wykluczyć niespodzianek.

- Poprzednim razem czekaliśmy na informacje o założeniu każdego pierścienia tunelu II linii i zaznaczaliśmy to na schematach - opowiada Lejk. Każdy pierścień składa się z pięciu elementów. Po ich zmontowaniu nowy fragment tunelu uważa się za bezpieczny. Teoretycznie najbardziej narażone jest początkowe 15 metrów tarczy z jej głowicą. Mniej więcej tyle wynosi odległość pod oboma tunelami I linii. Dlatego też trzeba w nich wstrzymać ruch metra.

Metro w dwóch kawałkach

Linia metra przez 3 dni jest podzielona na dwie części - składy kursują od stacji Kabaty do stacji Politechnika i między Młocinami a stacją Ratusz Arsenał. Stacje Świętokrzyska i Centrum są zamknięte.

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił zastępcze autobusy Z-1 na trasie Metro Marymont, ul. Słowackiego, pl. Wilsona, Mickiewicza, Andersa, pl. Bankowy, Marszałkowska, Waryńskiego, Metro Politechnika. Jeżdżą też dodatkowe linie tramwajowe: 74 - Piaski, Broniewskiego, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, Nowowiejska (Metro Politechnika), Marszałkowska, Andersa, most Gdański, Starzyńskiego, Odrowąża, Bródno i 75 - Metro Marymont, Słowackiego, Mickiewicza, Andersa, Marszałkowska, Nowowiejska, Filtrowa, pl. Narutowicza (w piątkową i sobotnią noc kursowanie do ok. godz. 3). Zawieszona zostanie linia 14.

Zmiany obowiązują od czwartku do soboty, normalne kursowanie metra ma być wznowione w niedzielę. Wykonawca II linii nie wyklucza jednak, że stanie się to szybciej. Paweł Siedlecki z Metra: - Jeśli tak będzie, natychmiast poinformujemy pasażerów, że przywracamy normalny ruch.

Komentarze (8)
Tarcza Anna drąży pod tunelem. Metro zamknięte na 3 dni
Zaloguj się
 • iso_1

  Oceniono 3 razy 1

  tylko idiota mógł części urządzenia nadać imię
  gratulacje !

 • statskuld

  Oceniono 5 razy -5

  tarcza Anna będzie drążyć.....
  Nie rozumiem jak można drążyć w niedziele i swieta?

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -2

  towarzysz lejek jak widac to gad niezatapialny, nawet przekret ze slupkami nic mu nie zaszkodzil ... A teraz za hanki stolez, sprawdza sie w metrze ... przepraszam .... w podziemnym polaczeniu kolejowym ursynowa z mlocinami ...

 • wojtusz

  Oceniono 10 razy 4

  Spraw Dobry Boże, by nie wisiało mi to, jak mi wisi.

 • brian123

  Oceniono 20 razy 0

  Może dziś też był jakiś ślub homoseksualny - czytelnicy Gazety na pewno są ciekawi - to jest temat na stronę główną nie jakieś tam metro w Warszawie

 • pmk_pmk

  Oceniono 18 razy 2

  Dlaczego tarcze nie nazywaja sie Zdzicho i Mietek?!
  Co za infantylizm w nadawaniu imion i uzywaniu tego na co dzien. Lud prosty to lubi?

 • szy33

  Oceniono 35 razy -13

  to wszystko przez PiS

  nie wykorzystali koniunktury światowej gdy rządzili w latach 2005-2007

  wtedy wystarczyłoby zamknąć metro na 15 minut, i to w nocy...

  to kolejne ostrzeżenie przed potencjalnie brunatnymi rządami PiS... !

  Viva la Tusk
  Viva la Hania - Prezydentowa

  !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje