Rząd chce obniżyć chorobowe dla policjantów. Codziennie 6 tys. jest na zwolnieniu

28.05.2013 18:18

Fot. Jan Zamoyski / AG

- Rząd przyjął projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Założenia do projektu autorstwa MSW rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, straży granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

Kontrole ZUS

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Codziennie 6 tys. policjantów jest na zwolnieniu

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Zobacz także
Komentarze (84)
Rząd chce obniżyć chorobowe dla policjantów. Codziennie 6 tys. jest na zwolnieniu
Zaloguj się
 • senior2244

  0

  Rząd bierze się do tego tematu jak pies do jeża.Ciekawe czy ZUS sprawdził choć jednego policjanta na chorobowym.Prawie wszystkie zwolnienia tych panów są lewe.

 • wuem43

  0

  Czas najwyższy ukrucić dolce vita cwaniaczków.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Komuś trzeba zabrać żeby dać mamuśkom I, II, III i IV kwartału oraz sukienkowym nie zachodzącym w ciążę.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 1 raz 1

  Ja bym się zapisał do polucji. Gdzie się składa podanie ? Mogę też od razy załączyć zaświadczenie o inwalidztwie.

 • nrozsklov

  0

  no to wtedy bedzie dziennie 12000 na chorobowym i nic nie zarobicie

 • mc07

  Oceniono 6 razy 0

  "....Projekt zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, straży granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego..."
  Czy autor świadomie pokusił się o taki tytuł? Pewnie tak. Widzą po wpisach, taki tytuł lepiej się sprzedaje i dostarcza więcej emocji. Nie jest trudno zmanipulować bandy kretynów, którym wystarczy podrzucić kąśliwy tekścik, a sami się zagryzą.

 • blski

  0

  Wprowadzasz czytelnikow w blad. W USA nikt nie slyszal o zwolnieniach lekarskich. W zaleznosci od kontraktu kazdy pracownik ma iles tam dni "chorobowych" (na ogol jest to mniej niz 10 w ciagu roku), nikt nie wymaga zadnego usprawiedliwienia czy dokumentu, wystarczy powiadomic pracodawce (kierownika, nie jest tez wymagana wizyta u lekarza potwierdzajaca chorobe). Po wyczerpaniu tych dni mozesz chorowac ile ci sie chce tyle, ze nikt ci za trto nie zaplaci. Choroba trwajaca dluzej jest podstawa do zwolnienia z pracy i wtedy pracownik moze ubiegac sie o zasilek chorobowy, kwalifikuje do tego zasilku komisja lekarska przed ktora chory musi sie stawic co kwartal, jezeli komisja ta uzna, ze nie ma szansy na wyzdrowienie to chory otrzyma ten zaso\ilek na slale. W przypadku wypadku przy pracy procedura jest troche podobna z ta roznica, ze zasilek jest wyzszy ( do 75% zarobkow) i placi ubezpieczenie pracodawcy. Na ogol jezeli choroba jest dluzsza niz miesiac zatrudniaja agencje sledcza ktora od czasu do czasu sprawdza po kryjomu, wypytuje sasiadow, sledzi czy chory jest naprawde niesprawny.

 • sacc77

  Oceniono 7 razy -1

  Brawo! Brawo! BRAVISSIMO!!! . .
  Ciekawi mnie tylko - co też ten nasz najnieukochańszy nieRząd chce osiągnąć taką decyzją jak przedmiotowa obniżka świadczeń za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim? jakieś znaczące, powtarzam - ZNACZĄCE oszczędności dla budżetu czy raczej jakieś efekty socjotechniczne zgodnie ze starą rzymską zasadą "divide et impera"...? . .
  .
  Z jednej strony, od służb i ich funkcjonariuszy wymaga się np. narażania życia i zdrowia dla zapewnienia bezpieczeństwa reszcie społeczeństwa a z drugiej... - jak w temacie.

  Czyli - jeżeli strażak w trakcie gaszenia pożaru zostanie poparzony to potem w czasie pozostawania na zwolnieniu lekarskim w związku z leczeniem tego poparzenia zamiast 100% będzie dostawał tylko 80% ?.... ....
  Inny przykład - funkcjonariusz BOR - chłopaki z ochrony osobistej chodzą w kamizelkach kuloochronnych nie tylko dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa ale również po to, by w sytuacji zagrożenia własnym ciałem zasłonić osobę ochranianą i przyjąć pociski na siebie.

  To co panie TUSK et consortes?

  Sądzicie może, że po takiej zmianie przepisów któryś z nich zaryzykuje swoje życie i zdrowie żeby ochronić takiego bęcwała jak pan, panie TUSK a potem zostać za to "nagrodzonym" obniżeniem uposażenia w trakcie leczenia? Bo kamizelka może ochronić przez postrzeleniem ale przyjęcie na ciało przez kamizelkę pocisku z naboju 9 mm PARA wystrzelonego z małej odległości oznacza co najmniej złamane żebro.....

  Inny przykład - żołnierze.
  Z jednej strony mają obowiązek wykonywania rozkazów, brania udziału w szkoleniu i ćwiczeniach ale... jeśli w trakcie zajęć programowych dozna któryś kontuzji to ma mieć obniżony żołd? Że nie powiem już o rannych na tzw. misjach.....
  To już może lepiej przestać udawać i od razu wprowadzić zasady jak we francuskiej Legii Cudzoziemskiej? Czyli - jeżeli legionista dozna urazu w trakcie szkolenia to nie obejmuje go żadne ubezpieczenie i koszty leczenia też musi pokrywać sam. A że Legia skacze ze spadochronami to o kontuzje nie jest trudno

  No cóż, ja rozumiem, że od czasu stanu wojennego styropiany mają genetyczny uraz do szeroko rozumianych służb mundurowych, które zawsze kojarzyły im się z aparatem ucisku skierowanego przeciwko nim ale... panowie... a właściwie nie panowie ale chłopcy - czas dorosnąć i wyjść z krótkich majteczek a skoro chcecie kierować państwem to niestety dla was ale od takich osób oczekuje się nie kierowania się jakimiś debilnymi resentymentami ale odpowiedzialności i świadomości co de facto podejmowane decyzje oznaczają dla bytu i funkcjonowania Państwa. . . . . . . . . .

  A tak w ogóle, to chciałbym zobaczyć, jak BOR i Policja będzie chroniła du....dumę Tuska i jego gangu gdy pod URM przyjdą np. górnicy wyrazić im swą wdzięczność za to i owo...

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Chorowitych trzeba wyrzucać. Policjanci powinni być poddawani gimnastyce i ćwiczeniom przetrwania w trudnych warunkach. W policji nie ma miejsca dla słabeuszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje