Rząd chce obniżyć chorobowe dla policjantów. Codziennie 6 tys. jest na zwolnieniu

28.05.2013 18:18

Fot. Jan Zamoyski / AG

- Rząd przyjął projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Założenia do projektu autorstwa MSW rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, straży granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

Kontrole ZUS

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Codziennie 6 tys. policjantów jest na zwolnieniu

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • wirtualnyzbylut

  Oceniono 100 razy 82

  No to niech rząd przestanie "chcieć" tylko wprowadzi te zmiany.
  Słyszę o tym chceniu od ponad dwóch lat.

 • prof-antoni

  Oceniono 82 razy 72

  nalezy karac tez LEKARZY

  w usa zaden lekarz nie odwazyl by sie wystawic lewe zwolnienia

 • siekier35

  Oceniono 82 razy 66

  czyt."codziennie 6 tys. policjantów ma ciężkiego kaca".

 • bonczu

  Oceniono 75 razy 59

  Jakim prawem:
  Do KRUS dopłacamy 15 mld zł rocznie, do mundurowych - 14 mld, do górników - 6 mld zł.
  Każdy Polak od oseska do starca dokłada rocznie 298 zł do emeryta z KRUS i 314 zł do emerytury sędziów, prokuratorów, policjantów, żołnierzy i innych służb mundurowych.

 • zbiwal

  Oceniono 78 razy 54

  Od 26 lat nie byłem na chorobowym pomimo tego, że czasami zdarzało mi sie chorować.
  Aby dostać emeryturę muszę jeszcze pracować i płacic przez 15 lat.
  Policjanci ida sobie na emeryture po 15 latach pracy i jeszcze bujaja sie na lewych chorobowych.
  To my podatnicy/niewolnicy płacimy im pensje, emerytury, chorobowe, urlopy i inne apanaże.
  Ten system to niewolnictwo a nie demokracja.
  Czy teraz też ktoś znowu usunie mój post? Jezeli tak to do tego niewolnictwa prosze dopisać jeszcze cenzura i dyktatura.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 65 razy 47

  Powiedzcie mi z pełnym przekonaniem, że osoby mające strzec prawa, to nie są oszuści okradający innych podatników. Jak nie myśleć, że tym krajem rządzi koorwa i złodziej :/ W słowniku człowieka kulturalnego nie ma słów dostatecznie obelżywych...

 • 99makabra1977

  Oceniono 79 razy 41

  Obecny premier nie jest zdolny do podjęcia jakiejkolwiek decyzji, dlatego skończy się na gadaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje