Prokuratura powołuje jasnowidza Jackowskiego jako biegłego. Pierwszy taki przypadek w Polsce?

Krzysztof Jackowski, znany jako jasnowidz z Człuchowa, chwali się na swojej stronie, że jako pierwszy w Polsce został powołany na biegłego w toczącej się sprawie sądowej. Prokuratura Okręgowa w Katowicach potwierdza swoją współpracę ze ?specjalistą z zakresu parapsychologii?, a Prokuratura Generalna nie kryje zdziwienia. - Nie znam takiego przypadku, aby sięgać po jasnowidza jako biegłego - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.
"Jedyny w swoim rodzaju dokument - po raz pierwszy udokumentowany przypadek powołania jasnowidza jako biegłego w toczącej się sprawie sądowej" - napisał na swojej stronie najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski. Poniżej zamieścił kopię postanowienia Prokuratury Okręgowej w Katowicach o powołaniu go jako biegłego w zakresie parapsychologii.

Zobacz dokument >>

Jak czytamy w postanowieniu, prokurator Zbigniew Jamrozy w sprawie czynu z art. 151 kk, (Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) postanowił "zasięgnąć opinii biegłego z zakresu parapsychologii - jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego celem przeprowadzenia eksperymentu w celu ustalenia miejsca pobytu [zaginionej - red.]". W uzasadnieniu prokuratura wyjaśnia, że "w toku postępowania dokonano szeregu czynności mających na celu odnalezienie [zaginionej - red.]", jednak nie pozwoliły one na ustalenie miejsca jej pobytu. "Wobec powyższego postanowiono zasięgnąć opinii ww. biegłego" - napisano.

Taką sytuację można zrozumieć, jeżeli prokurator wyczerpał inicjatywę dowodową

Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej, jest wyraźnie zdziwiony, kiedy mówimy mu o wykorzystaniu przez katowicką prokuraturę jasnowidza jako biegłego. - Prokuratorzy zawsze są zdeterminowani, aby ustalić rzeczywisty przebieg zdarzenia. Ale nie znam takiego przypadku, aby sięgać po biegłego z zakresu parapsychologii. Taką sytuację można zrozumieć, jeżeli prokurator wyczerpał całkowicie inicjatywę dowodową i zdecydował się na taki krok - stwierdza.

Martyniuk dodaje, że biegłym może zostać każdy, kto posiada specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. - Pytanie tylko, co to za specjalistyczna wiedza? - zauważamy. - Trudno mi się do tego odnieść, należałoby zapytać prokuratora, jakie cele chce osiągnąć, wydając takie postanowienie - zaznacza rzecznik Prokuratury Generalnej.

"Pan Jackowski ma odpowiednią wiedzę w zakresie parapsychologii"

Rzeczniczka katowickiej prokuratury Marta Zawada-Dybek tłumaczy: - Jako biegłego można powołać do sprawy nie tylko osobę, która jest wpisana na listę sądową, ale każdą osobę, która ma odpowiednią wiedzę w danym zakresie. Tak też było w tym przypadku i takie postanowienie wydaliśmy. Jeżeli chodzi o rezultaty tych czynności, to prokurator nie dał mi upoważnienia, aby je przekazywać, ponieważ sprawa jest cały czas w toku - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Zawada-Dybek pytana, czy już wcześniej prokuratura w Katowicach powoływała jasnowidza jako biegłego w sprawie, wyjaśnia: - My nie prowadzimy statystyk, więc trudno mi jest odpowiedzieć na to pytanie. Nie przypominam sobie jednak takich przypadków.

- Pani sobie nie przypomina takiej sprawy, nie przypomina sobie także Prokuratura Generalna. Mówimy więc o przypadku wyjątkowo rzadkim, o ile nie jednostkowym. Prokurator musiał więc mieć poważne powody, aby powołać na biegłego jasnowidza - zauważamy.

- Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od grudnia 2012 roku. Do tej pory nie udało się ustalić, czy osoba [zaginiona - red.] żyje, czy nie i dlatego prokurator skorzystał z formy, która zgodnie z prawem mu przysługuje i wydał takie postanowienie, uznając, że pan Jackowski ma odpowiednią wiedzę w zakresie parapsychologii - odpowiada rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

- Czy prokurator sam podjął taką decyzję, czy na wniosek rodziny? - pytamy. - To jest decyzja podjęta przez prokuratora z urzędu - mówi Zawada-Dybek.

ITAKA: Nie znamy sprawy, w której bezpośrednio pomógłby jasnowidz

Decyzja katowickiego prokuratora może się wydać zaskakująca, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę opinię na temat jasnowidzów w policji czy w Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która od kilkunastu lat pomaga w poszukiwaniach. Jak wiadomo, przy sprawach zaginięć, śmierci czy zabójstw często pojawiają się "specjaliści", którzy mają pomóc w ustaleniu, co stało się z poszukiwanym, lub gdzie leży ciało ofiary.

Niecałe dwa lata temu ITAKA tak komentowała dla nas sprawę skuteczności jasnowidzów w poszukiwaniach: "Prawie każda rodzina osoby zaginionej wcześniej czy później idzie do jasnowidza, szczególnie gdy nie napływają jakiekolwiek informacje o zaginionym. Nie znamy sprawy, w której informacje jasnowidza przyczyniłyby się bezpośrednio do odnalezienia osoby zaginionej. Nie znamy też sprawy, w której informacje od jasnowidza byłyby precyzyjne. Najczęściej brzmią: "żyje, wyjechał za granicę" albo "nie żyje, leży w dole przy domu, który jest blisko lasu", albo rodziny dostają mapkę, która obejmuje ogromny teren i przeszukanie go właściwie nie jest możliwe. Zdarzało się, że jasnowidz powiedział rodzinie, że ich bliska osoba nie żyje, a wracała, lub odwrotnie - wizja, że dziewczyna jest za granicą więziona w domu publicznym, a tak na prawdę została zabita" - napisała nam Aleksandra Andruszczak-Zin, zastępca dyrektora Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji.

Loranty: Przepowiednie jasnowidzów są jak wróżba Cyganki

W podobnym tonie do Fundacji ITAKA wypowiadała się policja. - Przepowiednie jasnowidzów są jak wróżba Cyganki - uniwersalne w treści. Można sobie dopasować do nich wszystko - mówił Dariusz Loranty, policyjny negocjator, który przez wiele lat zajmował się między innymi uprowadzeniami. Jak zaznaczał, nie zna żadnego przypadku, w którym jasnowidz doprowadziłby do odnalezienia osoby.

Tymczasem rzecznik KGP Mariusz Sokołowski potwierdził również swoją opinię o Jackowskim, którą wygłosił w sierpniu 2010 roku: - W sprawach tych, które znam, nigdy żaden jasnowidz, w tym pan Krzysztof Jackowski z Człuchowa, nie wniósł żadnych istotnych informacji - powiedział. Za te słowa jasnowidz z Człuchowa groził mu pozwem.

Policja korzystała z usług jasnowidzów, głównie na wniosek rodzin

W 2000 roku policja zbadała skuteczność jasnowidzów. W latach 1994-1999 spraw z udziałem jasnowidzów było 440. W tym wizji niepotwierdzonych 432, wizji przybliżonych osiem, ale z tego trzy były oczywiste. Czyli tylko w pięciu przypadkach można mówić o tym, że "coś było na rzeczy". W 12 przypadkach, z owych 440, to policja zwróciła się o pomoc do jasnowidza.

Mimo krytyki z wielu stron, Jackowski dumnie chwali się swoimi osiągnięciami. Na swojej stronie, w zakładce "Dowody jasnowidzenia", która - jak pisze - "jest ewenementem w skali światowej i jednoznacznym dowodem skuteczności wizji", Jackowski zamieszcza m.in. podziękowania od policji za pomoc w rozwiązaniu spraw, oraz potwierdzenia, że np. właściwie wskazał miejsce znalezienia zwłok. W ilu sprawach się pomylił - o tym nie wspomina.

Więcej o:
Komentarze (244)
Prokuratura powołuje jasnowidza Jackowskiego jako biegłego. Pierwszy taki przypadek w Polsce?
Zaloguj się
 • Andrzej Rzekoński

  0

  75/PROK-JASNOWIDZ-10/PROROK,KTÓREMU ,CHCIAŁO SIĘ TO I OWO, POZOSTAŁE
  ZOSTAŁY, RUSZONE I ODKRYTE -MONITOWANE,MONITOROWANE ,PRZEZ -JAK MÓWIĄ, WKU...AJĄCE I NACHODZĄCE CIENIE,RZUCAJĄ WYPASIONE SEKRETARY-CHLEBODAWCY-DZIS JUZ WYSZEDŁ,A KIEDY BĘDZIE-JAK BĘDZIE,TO BĘDZIE,ALE NIEWIEM,CZY PRZYJMIE ITP,-SŁOŃCE ZASZŁO -GREENE-LAND ,POWOLI USYCHA,ZIMA ZACZNIE SIĘ WKRÓTCE-KOCE POJECHAŁY DO STEFANA-LATEM ,JUZ BĘDZIE MOŻE ,ZWIEDZANIE KRYMU,DONBASKU,POTULNY OBYWATEL-CIEŃ-ODWIEDZI DZIAŁKĘ,JESIENIĄ WYPATRZY RYDZA-W LESIE MOZNA JESZCZE POODDYCHAĆ-RYBKĘ Z WODY WYJĄĆ ,NAJLEPIEJ SMAKUJE JUZ OPRAWIONA,CIENIOM-BLASKU-SŁOŃCU-SŁOŃCA,NA BRUKSELSKIM DWORZE.

 • blumenalle

  0

  Prokuratura powołuje jasnowidza Jackowskiego jako biegłego. Pierwszy taki przypadek w Polsce?Panie Jackowski potrzebuje pomocy w sprawie SKORUMPOWANEGO bieglego sadowego z Jeleniej Gory "jerzego karpinskiego "!
  UWAGA OSZUST !

  ZLY BIEGLY!

  Jerzy Karpiński - Sekretarz w Karkonoskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Jelenia Góra – Wałbrzych

  3obieg.pl/biegly-zly
  wgospodarce.p...lowieka-majatku


  Zachecam do strony:

  www.facebook...84006265083523/
  Mirosław Rój-Sarnecki do list,
  jerzyborowczak,

  Jerzy.Fedorowi.

  Szanowni Państwo !!!

  Sprawa "pachnie" skandalem,zatem proszę o podjęcie stosownych działań mających na celu jej wyjaśnienie,tudzież poinformowanie mnie jaki będzie jej dalszy bieg.Nie jest to niestety jedyny przypadek,stad pilność jej wyjasnienia i zadośćuczynienia pokrzywdzonemu.


  Z dziennikarskim pozdrowieniem Mirosław Rój-Sarnecki Sekretarz Sądu Dziennikarskiego Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

 • beliar6

  Oceniono 2 razy 0

  A dlaczego ten pan nie jest jeszcze ekspertem zespołu Macierewicza? Już byśmy do tej pory wszystko wiedzieli. A może nawet więcej niż wszystko?

 • sir_fred

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli ktoś miał wątpliwości co do tego, że polska prokuratura jest na dnie, to chyba właśnie się ich pozbył...

 • szymek_50

  Oceniono 2 razy 2

  Policja z Jackowskim współpracuje ze zmiennym szczęściem.

 • jumanji_7

  0

  dlaczego w pewnym momencie komenda główna policji zabroniła jackowskiemu interesowania się tematem poszukiwań iwony, a sam sokołowski napadł biedaka i to w zupełnie w innym stylu niż w telewizyjnym show wcielił się w rolę obrońcy aferzystów solarzy z okolic chełmc ???
  A nie jest wiadomo czy w ogóle Iwona doszła do G-63, czy ten filmik oby na pewno jest autentyczny, a nie po czasie na specjalne zamówienie przygotowanym fotomontażem tylko, bo może jednak jak mówiła Adrii w Sopocie została i w gości do kogoś poszła, a stamtąd już nie wyszła i nie wyjdzie, do domu nigdy nie wróci ?

 • jumanji_7

  0

  dlaczego w pewnym momencie komenda główna policji zabroniła jackowskiemu interesowania się tematem poszukiwań iwony, a sam sokołowski napadł biedaka i to w zupełnie w innym stylu niż w telewizyjnym show wcielił się w rolę obrońcy aferzystów solarzy z okolic chełmc ???
  A nie jest wiadomo czy w ogóle Iwona doszła do G-63, czy ten filmik oby na pewno jest autentyczny, a nie po czasie na specjalne zamówienie przygotowanym fotomontażem tylko, bo może jednak jak mówiła Adrii w Sopocie została i w gości do kogoś poszła, a stamtąd już nie wyszła i nie wyjdzie, do domu nigdy nie wróci ? :ph34r:

 • vladexpat

  Oceniono 2 razy 0

  W kraju, w którym lekcje religii prowadzone są w publicznych szkołach nie powinno to dziwić.

 • hardy1

  Oceniono 3 razy 1

  W kolejności inny sąd powoła " jako biegłego" jakiegoś duchownego. Jako biegłego "od cudów"...znaczy spraw nierozwiązanych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX