Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą roczny urlop po urodzeniu dziecka

28.05.2013 17:36
Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą roczny urlop po urodzeniu dziecka

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą roczny urlop po urodzeniu dziecka (Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Macierzyński, dodatkowy i rodzicielski, w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka, które w dużej części mogą dzielić między siebie matka i ojciec - takie rozwiązanie przyjął Sejm, jednogłośnie uchwalając nowelizację kodeksu pracy.
Za ustawą głosowało 409 posłów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom po głosowaniach, że jest ogromnie szczęśliwy. - Bo to jest cudowny moment dla mnie, że to rozwiązanie nie dość, że bardzo dobre, że udało się je w ogóle zaproponować, że było ogłoszone przez premiera w drugim expose, że w tak szybkim tempie trafiło do parlamentu, że obejmuje cały 2013 rocznik, to jeszcze uzyskało tak duże poparcie, poparcie wszystkich - mówił minister. - To pokazuje siłę tych rozwiązań i ja jestem ogromnie szczęśliwy - dodał.

Podczas głosowań posłowie wprowadzili dodatkowo do kodeksu pracy poprawkę, (autorstwa klubu SLD), zakładającą, że bezpłatny urlop wychowawczy mógłby być wykorzystany przez rodzica, nie jak obecnie, do ukończenia przez dziecko 4., ale do końca 5. roku życia.

Zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia

Odrzucono natomiast 16 innych poprawek, w większości zgłoszonych przez SP. Jedna z nich zakładała, że rocznym urlopem rodzicielskim objęci byliby także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2013 r., jeżeli dziecko w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyłoby roku (grupa ta nazywa siebie "matkami gorszego roku").

Andrzej Romanek (SP) pytał przed głosowaniami premiera Donalda Tuska dlaczego nie poprze tej poprawki tak, aby tzw. matki gorszego roku także mogły skorzystać z nowych przywilejów.

Odpowiadał minister pracy, podkreślając, że "zawsze pozostaje niedosyt". - Pozostaje niedosyt w tych, którzy kiedyś pewnie mieli 16-tygodniowy urlop macierzyński, pozostaje niedosyt wśród tych, którzy są rocznikiem 2011, 2012 i pewnie taki niedosyt pozostaje w nas samych, bo chcielibyśmy więcej, ale żaden rząd nie zaproponował tak radykalnie zmieniających oblicze polskiej polityki rodzinnej rozwiązań - mówił minister.

"Matki gorszego roku"

Obserwujące od rana prace Sejmu przedstawicielki "matek gorszego roku" po głosowaniach nie kryły rozczarowania. - No cóż, nie udało się, ale liczymy na kolejną nowelizację lub zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała mama Dalii, urodzonej 26 grudnia 2012 r.

Z kolei rodzice dzieci "I kwartału" mówili, że bardzo się cieszą z przyjętych rozwiązań, ponieważ oznacza to "możliwość dłuższego pozostania z dzieckiem w domu i opieki nad nim". - Wynik głosowania i jednomyślne przyjęcie ustawy pokazało, iż dzieci nie dzielą polityków, ale ich łączą - podkreślali rodzice urodzonej w styczniu tego roku Helenki. Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych. Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni.

Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdyby jednak po takiej deklaracji, zrezygnowała z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.

Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.

Wykorzystać w trzech częściach

Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

Wyjątek od tej reguły dotyczy kobiet, które urodziły dzieci po 31 grudnia 2012 r., ale z urlopu macierzyńskiego zaczęły korzystać jeszcze przed porodem. W takim wypadku może nastąpić sytuacja, że jeszcze przed wejściem w życie ustawy (przed 17 czerwca) kobieta zakończy urlop macierzyński oraz obowiązujące dziś cztery tygodnie urlopu dodatkowego i wróci do pracy.

W takiej sytuacji, mimo że przerwana została ciągłość urlopu, matka lub ojciec będą mieli prawo do jego kontynuacji. Będą im przysługiwały jeszcze dwa tygodnie urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. By z tych uprawnień skorzystać wniosek o udzielenie urlopu dodatkowego musi wpłynąć do pracodawcy w ciągu siedmiu dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 24 czerwca. Natomiast wniosek o urlop rodzicielski, najpóźniej w dniu zakończenia dodatkowego.

Zobacz także
Komentarze (138)
Zaloguj się
 • grappaina

  Oceniono 125 razy 89

  Teraz tylko czekać na wzrost bezrobocia wsród kobiet do 35 roku życia ;(

 • detox80

  Oceniono 116 razy 68

  No dobra roczny urlop , i teraz co z praca dla młodych kobiet ?. Jaki pracodawca zatrudni młodą kobietę po studiach (potencjalną matkę??). Jak zeche urodzić 3 dzieci to 5 lat trzeba jej etat trzymać ...
  Ja nie zatrudnię, żadnej kobiety w swojej firmie.

 • ravana88

  Oceniono 80 razy 66

  Czy słyszycie ten szelest? To odgłos tysięcy CV lądujących w koszu.

 • cleon

  Oceniono 66 razy 58

  to teraz nikt nie zatrudni kobiety bez zaświadczenia o niepłodności albo o menopauzie

 • deathnoise

  Oceniono 77 razy 47

  no i mamy kolejną ustawę która spowoduje wzrost bezrobocia wśród kobiet (bo nikt przy takich dodatkowych kosztach nie będzie strzelał w sobie w stopę a nie oszukujmy się - to kobiety w większości zostają na macierzyńskim, a nie odwrotnie)

  brawo, dobijcie polską gospodarkę.

 • anty_globalista

  Oceniono 60 razy 36

  Czy nikt nie ma odwagi w sejmie głośno powiedzieć, że ta ustawa nie polepszy sytuacji matek na rynku pracy?

  Czy rząd mógłby przestać zajmować się pozoranckimi działaniami i zacząć wreszcie, po 6 latach bezczynności - zacząć pracować?

  Niedługo wybory - wracają powoli jak jojo tematy kontrowersyjne: czy zakazać handlu w niedzielę, czy zaostrzyć, a może zliberalizować ustawę o aborcji, czy zalegalizować konopie czy nie?

  **************

  Nikt z obecnych partii nie zajmie się realnymi działaniami - zgodnie z maksymą nie rusz gówna, nie będzie śmierdzieć.
  A więc zostaną przywileje mundurowych, górników, duchownych, rolników. Zadłużenie będzie wciąż rosło. Piękne perspektywy,

 • popijajac_piwo

  Oceniono 51 razy 35

  Pięknie, nic tylko zachodzić w ciążę. Najpierw 9 miechów na chorobowym, potem rok urlopu i przy powiedzmy piątce dzieci można prawie dekadę siedzieć w domu...

 • turbo-liberal

  Oceniono 40 razy 30

  Jak zwykle, socjalizm bohatersko rozwiązał problem, który sam stworzył :)

 • wredny_gad

  Oceniono 46 razy 28

  O nie, znowu podwyżka podatków w celu sfinansowania "przyszłych pokoleń".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje