Rosja chce wysłać rakiety do Syrii, żeby "powstrzymać obcą interwencję"

28.05.2013 13:42
Walki w Syrii

Walki w Syrii (Fot. STRINGER REUTERS)

Rosja oświadczyła, że zamierza dostarczyć Syrii przeciwlotnicze rakiety S-300. - To powstrzyma niektórych narwańców przed włączeniem się do konfliktu - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. - Jeśli rakiety dotrą do Syrii, będziemy wiedzieli, co mamy robić - skomentował izraelski minister obrony Moshe Ya'alon.
Rosja wyraziła też rozczarowanie decyzją UE o nieprzedłużaniu embarga na dostawy broni do Syrii. - To bezpośrednio szkodzi szansom planowanej międzynarodowej konferencji pokojowej - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Rosja: "To ustabilizuje sytuację w Syrii"

- Jesteśmy rozczarowani, że - wbrew wszelkim deklaracjom UE - podejmowane są decyzje, które po prostu nie sprzyjają uregulowaniu politycznemu - powiedział Riabkow na konferencji prasowej. Dodał, że decyzja UE umożliwi dostawy broni syryjskim rebeliantom.

Riabkow powiedział, że umowa na dostarczenie rakiet S-300 do Syrii została podpisana kilka lat temu. - Nie zrobimy niczego, co mogłoby zaostrzyć sytuację w Syrii, te rakiety mają służyć celom obronnym. Uważamy, że dostawy te będą czynnikiem stabilizującym sytuację polityczną w regionie - przekonywał Riabkow.

Izrael: "Mamy nadzieję, że rakiety nie dotrą do Syrii"

Deklaracja Rosjan zaniepokoiła przedstawicieli Izraela, którzy są przekonani, że rakiety mogą zostać wykorzystane do ataków na izraelskie miasta. - Z tego, co wiem, żadne rakiety jeszcze nie zostały wysłane do Syrii i mam nadzieję, że nie zostaną. Jeśli stanie się inaczej, będziemy wiedzieli, co robić - powiedział izraelski minister obrony Moshe Ya'alon, cytowany przez stronę internetową "Guardiana".

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 53 razy 33

  "Deklaracja Rosjan zaniepokoiła przedstawicieli Izraela, którzy są przekonani, że rakiety mogą zostać wykorzystane do ataków na izraelskie miasta."
  ==============================================================
  Rakiety S300 są rakietami typu ziemia - powietrze i woda - powietrze i do atakowania obiektów naziemnych, szczególnie miast, nie bardzo się nadają. Problem w tym, że takie rakiety w znacznym stopniu ograniczyłyby bezkarność izraelskiego lotnictwa i dlatego ten wrzask o rzekomym zagrożeniu miast...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 51 razy 23

  Świetnie! Nie należy się przejmować groźbami bandyckiego reżimu Izraela tylko kontynuować dostawy uzbrojenia obronnego.

  Życzenia wszystkiego najlepszego dla Syrian Arab Army bohatersko broniącej suwerenności, niepodległości ojczyzny oraz życia i zdrowia jej mieszkańców przed hordami zwyrodniałych najemnych i lokalnych salafickich terrorystów sponsorowanych przez barbarzyńskie dyktatury wahabickie, zbrodniczy reżim Izraela i NATO.

  Gratulacje z okazji wyzwolenia Al-Quasir i oczyszczenia tego rejonu z terrorystycznego robactwa.

  Wyrazy współczucia z powodu zamordowania przez "rebeliantów"-bandytów dziennikarki YAARA 'ABBAAS z AL-IKHBAARIYYA oraz chrześcijan w poniedziałek w wiosce al-Duvair w rejonie Homs.
  SYRIAN ARMY TIGHTENS ITS STRANGLEHOLD ON NORTHERN AL-QUSAYR; FIGHTING ALL OVER SYRIA WITH RAT-STATS; ARTICLES FROM AROUND THE WORLD
  "Armed rebels attacked a village in Syria’s Western province of Homs and slaughtered all its Christian residents on Monday."
  friendsofsyria.wordpress.com/2013/05/27/syrian-opposition-slaughter-christians/

 • 1europejczyk

  Oceniono 36 razy 22

  Zachód coraz bardziej politycznie przegrywa w Syrii i to właśnie powoduje coraz większy propagandowy chaos w mediach z którego słusznie i skutecznie korzystają Rosjanie.

  Na BW obecnie nie chodzi ani ani o prawa człowieka, o Syrię, ani o Libię, ani o Irak czy Iran, ani nawet o ropę, ale przede wszystkim, za tymi medialnymi pozorami o bezpieczeństwo Izraela, które stało się nadrzędnym celem polityki zamożnych krajów (jak Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia ) w których izraelskie lobby wspierane należącymi do niego mediami (jak na przykład dzisiejszy Le Monde) wywiera znaczące wpływy na coraz bardziej niechętną obecnej bandyckiej polityce Izraela (póki co tylko na terenach okupowanych) opinie publiczna !

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 18 razy 16

  Zachodni politycy chyba bardzo kochają islam, bo oto wszelkimi siłami starają się, aby w kolejnym kraju władza przeszła w ręce islamskich radykałów.

  Szkoda tylko, że islamscy radykałowie nie odpłacają im równie wielką miłością...

 • calli

  Oceniono 39 razy 15

  Brawo Rosja - jedyne państwo, które uczciwie stawia sprawę i głośno mówi o zbrodniach judeo-jankeskich bandytów i morderców z NATO oraz z satrapii Zat. Perskiej.

  :)

 • yarrrr

  Oceniono 19 razy 13

  "Jeśli rakiety dotrą do Syrii, będziemy wiedzieli, co mamy robić - skomentował izraelski minister obrony Moshe Ya'alon."

  Ciekawe, CO będziecie robić?

  Rosja chce umieścić rakiety DEFENSYWNE, a Izrael chce sobie latać samolotami wojskowymi nad obcym terytorium i bombardować i odgraża się, jak ktoś chce temu zapobiec. Szczyt bezczelności.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 22 razy 12

  O czym jeszcze nie pisały polskie media:
  1. Podczas wizyty Kerryego w Moskwie Putin trzymał go 3 godziny w oczekiwaniu na audiencję, poza tematem Syrii zrugał Kerryego za hekatombę pszczół na kontynencie Ameryki Płn. spowodowaną trującą żywnością GMO
  2. Po ataku nuklearnym Izraela na Damaszek Putin wezwał Szatanjahu będące z wizytą w Chinach do siebie na dywanik i wytłumaczył dlaczego więcej tak nie powinien robić
  3. W Al-Qusair pojmano wielu komandosów i wywiadowców NATO ukrywających się jak szczury w tunelach
  4. Putin parę miesięcy temu stwierdził, że prędzej walki będą toczyły się na ulicach Moskwy niż Rosja opuści Syrię...

 • googleon

  Oceniono 39 razy 11

  Moshe Ya'alon powinien dokładniej poczytać literaturę na temat S-300. Tak to rakiety, ale przeciwlotnicze. Więc ataków na izraelskie miasta nie będzie.
  Rosja dostarcza S-300 aby sąsiedzi nie bombardowali miast w Syrii. Poza tym zachód przemyśli otwieranie tak zwanych "korytarzów humanitarnych" jak w Libii.

 • vladexpat

  Oceniono 13 razy 7

  Dziwna sprawa. Naraziłem się moderatorowi? Co zamieszczę jakiś komentarz, to za chwilę znika.
  A co do meritum, to sytuacja przypomina wojnę sowiecko-amerykańską prowadzoną rękami Wietnamczyków w latach 60-70-tych. Wtedy triumfował ZSRR. Kto zwycięży teraz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje