Litewski Sejm przyjął projekt ustawy antyaborcyjnej. Dwoma głosami

28.05.2013 13:41
Fragment reklamówki wyborczej AWPL

Fragment reklamówki wyborczej AWPL (Fot. Youtube.com)

Przewagą zaledwie dwóch głosów litewski Sejm przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji, który zgłosiła współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).
- Nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja Sejmu w sprawie zakazu aborcji, ale wszczęcie dyskusji na ten temat już jest sukcesem - powiedział poseł AWPL Zbigniew Jedziński, który przedstawił projekt ustawy w parlamencie.

Projekt poparło 46 posłów, przeciwko było 19, a 25 wstrzymało się od głosu. Obecnie dokument będzie omawiany w sejmowych komisjach praw człowieka, ochrony zdrowia, a także prawa i praworządności. Pod obrady Sejmu ponownie ma trafić jesienią.

W pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji poparli przede wszystkim posłowie AWPL, partii konserwatywnej i poszczególni deputowani z innych ugrupowań. Jednomyślnie przeciwko projektowi opowiedzieli się posłowie z Ruchu Liberałów.

Projekt zgłoszony przez AWPL zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Polska jako negatywny przykład

Projekt ustawy antyaborcyjnej wzbudza na Litwie wiele kontrowersji. Przed miesiącem Litewski Związek Kobiet Socjaldemokratek zaapelował do posłów o odrzucenie projektu AWPL. "Zakaz aborcji w sposób rażący narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, którą Litwa zobowiązała się przestrzegać" - napisano w oświadczeniu. Związek podał Polskę jako negatywny przykład wprowadzenia takiego prawa. "Polki z narażeniem życia i zdrowia usuwają niechciane ciąże za granicą" - czytamy w dokumencie.

Socjaldemokratki podkreśliły, że nie traktują aborcji jako sposobu planowania rodziny. Ich zdaniem jednak, kobieta powinna mieć prawo do podejmowania decyzji w sprawie ciąży.

Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem UE, po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziło zakaz aborcji. Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła w Sejmie już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu. Ostatecznie jednak został odrzucony przez ówczesny Sejm.

Zobacz także
Komentarze (53)
Litewski Sejm przyjął projekt ustawy antyaborcyjnej. Dwoma głosami
Zaloguj się
 • wyjepka

  Oceniono 4 razy 4

  No i znowu polskie katolskie oszołomy kradną ludziom sumienia !
  Te prymitywy nie mogą tego robić bo nie mają prawa ani dysponować nieswoim ciałem ani wchodzić pomiędzy osobą ludzką a jej stwórcę. Aborcja jest przede wszystkim kwestią sumienia i nikomu nic do tego. A hodowcy świń z natury i predyspozycji powinni skupić się na danym im przez boga talencie i wrócić do chlewu by tam eksperymentować na pogłowiu

 • yunek001

  Oceniono 7 razy -5

  Sprzeczne z Europejską Konwencja Praw Człowieka. !!!!!!!11
  Prawem człowieka wg. tej konwencji jest zabijanie płodu. Płodu z którego powstałby niemowlak a potem dorosły człowiek.
  Zwierzęta czasami w pewnych sytuacjach zabijają swoje młode a ta konwencja bardziej zbliża nas ludzi do takich zwierząt!

 • joanelle

  Oceniono 3 razy 3

  WSTYD MI

 • wuk4

  Oceniono 4 razy 4

  nie jest ważne, żeby była jeszcze jedna więcej ustawa zakazująca czegoś...

  problemu aborcji się tym nie rozwiąże...

  ważne jest, społeczeństwo miało materialne warunki do wychowywania dzieci, wtedy również aborcji będzie mniej.

 • arius9

  Oceniono 11 razy 5

  Ech, to watykanskie bydlo wszedzie musi nasrac

 • mat.31

  Oceniono 7 razy 1

  Mam pomysł: niech wszyscy zwolennicy PiSu, radia maryja, obrońcy życia, moralności i inni tacy wyprowadzą się na Litwę i tam wspólnie z AWPL utworzą swoje państwo i wprowadzają swoje zwyczaje. A my tu w Polsce wreszcie będziemy żyli w normalnym kraju.

 • kniazwitold

  Oceniono 7 razy 1

  Zdelegalizować AWPL. Czarne zboczki nie mają prawa reprezentować mniejszości Polskiej na Litwie.

 • lasaron

  Oceniono 6 razy 4

  Akcja Wyborcza Pisioli oczywiście ! Oni potrafią i aż dziw, że nie przybrali takowej nazwy.

 • greg174

  Oceniono 10 razy 6

  Niech jeszcze konkordat podpiszą !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje