Litewski Sejm przyjął projekt ustawy antyaborcyjnej. Dwoma głosami

28.05.2013 13:41
Fragment reklamówki wyborczej AWPL

Fragment reklamówki wyborczej AWPL (Fot. Youtube.com)

Przewagą zaledwie dwóch głosów litewski Sejm przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji, który zgłosiła współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).
- Nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja Sejmu w sprawie zakazu aborcji, ale wszczęcie dyskusji na ten temat już jest sukcesem - powiedział poseł AWPL Zbigniew Jedziński, który przedstawił projekt ustawy w parlamencie.

Projekt poparło 46 posłów, przeciwko było 19, a 25 wstrzymało się od głosu. Obecnie dokument będzie omawiany w sejmowych komisjach praw człowieka, ochrony zdrowia, a także prawa i praworządności. Pod obrady Sejmu ponownie ma trafić jesienią.

W pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie aborcji poparli przede wszystkim posłowie AWPL, partii konserwatywnej i poszczególni deputowani z innych ugrupowań. Jednomyślnie przeciwko projektowi opowiedzieli się posłowie z Ruchu Liberałów.

Projekt zgłoszony przez AWPL zakłada, że ciąża mogłaby być przerwana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet.

Polska jako negatywny przykład

Projekt ustawy antyaborcyjnej wzbudza na Litwie wiele kontrowersji. Przed miesiącem Litewski Związek Kobiet Socjaldemokratek zaapelował do posłów o odrzucenie projektu AWPL. "Zakaz aborcji w sposób rażący narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka, którą Litwa zobowiązała się przestrzegać" - napisano w oświadczeniu. Związek podał Polskę jako negatywny przykład wprowadzenia takiego prawa. "Polki z narażeniem życia i zdrowia usuwają niechciane ciąże za granicą" - czytamy w dokumencie.

Socjaldemokratki podkreśliły, że nie traktują aborcji jako sposobu planowania rodziny. Ich zdaniem jednak, kobieta powinna mieć prawo do podejmowania decyzji w sprawie ciąży.

Gdyby Litwa przyjęła ustawę o ochronie życia poczętego, byłaby czwartym państwem UE, po Polsce, Irlandii i Malcie, które wprowadziło zakaz aborcji. Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła w Sejmie już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu. Ostatecznie jednak został odrzucony przez ówczesny Sejm.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • vincent99

  Oceniono 109 razy 89

  upewniam się niestety coraz bardziej, że tzw. polish jokes w stanach wynikają nie z jakiś fobii wobec polaków, ale z tego, jak naprawdę nas postrzegają inne społeczności
  odsetek kretynów, w tym także tych przekonanych o tym, że są krynicą moralności, jest wśród polaków zauważalnie wyższy niż wśród innych nacji
  i dotyczy to polaków w ogóle - mieszkajacych w stanach, w polsce, na litwie - bez różnicy
  temat opisany szczegółowo przez mrożka, tak a propos
  teraz występ na litwie - normalka

 • jamj

  Oceniono 141 razy 85

  AWPL - to Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, czy Akcja Watykańska Polaków na Litwie?

 • ugrydul

  Oceniono 62 razy 48

  I dlatego tak tam Polaków nie lubią

 • realistas

  Oceniono 70 razy 46

  Polska prawica to jednak ciemnota, która wykonuje polecenia kleru. Sama nie jest zdolna do myślenia. Kler metodami administracyjnymi narzuca swoje przekonania.

 • jogar

  Oceniono 45 razy 33

  Litwini wywalą naszych ale my takich oszołomów nie chcemy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje