Gruzja: Żołnierze rosyjscy odgradzają Osetię Płd. od reszty Gruzji

28.05.2013 13:10
Prezydent Rosji Władimir Putin ściska rękę lidera Osetii Południowej Leonida Tibilowa

Prezydent Rosji Władimir Putin ściska rękę lidera Osetii Południowej Leonida Tibilowa (Fot. POOL REUTERS)

Rosyjskie wojsko stawia ogrodzenie na granicy administracyjnej między Osetią Płd. a pozostałą częścią Gruzji - poinformował gruziński portal civil.ge. Szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze zapowiedziała, że wyśle w tej sprawie notę protestacyjną.
- Wydamy oświadczenie, a stosowna nota zostanie przesłana Federacji Rosyjskiej poprzez ambasadę Szwajcarii - powiedziała dziennikarzom Pandżikidze. Zaznaczyła, że poruszy tę kwestię zarówno na zaplanowanym na koniec tygodnia spotkaniu z zagranicznymi dyplomatami, jak i podczas kolejnej rundy rozmów z Rosją w Genewie 25-26 czerwca. Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od czasu wojny z 2008 roku.

Saakaszwili: "Rosjanie przesuwają linię okupacyjną"

W ostatnim czasie rosyjscy żołnierze przyspieszyli ustawianie siatki oddzielającej separatystyczną Osetię Południową od reszty Gruzji - pisze portal civil.ge. Mieszkańcy terenów kontrolowanych przez Tbilisi twierdzą, że negatywnie wpływa to na ich codzienne życie.

Według gruzińskich źródeł ustawienie ogrodzenia w pobliżu wsi Ditsi spowodowało przesunięcie granicy administracyjnej w głąb terytorium będącego pod kontrolą Tbilisi. Okoliczni mieszkańcy powiedzieli dziennikarzom, że granicę przesunięto o kilkaset metrów. Podobne przypadki odnotowano w kwietniu w innym miejscu przy granicy administracyjnej.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział, że ta działalność "jest kolejną próbą dalszego przesuwania linii okupacyjnej" w głąb gruzińskiego terytorium. Wczoraj gubernator Wewnętrznej Kartli (Szida Kartli) Zurab Czcheidze, gdzie leży wieś Ditsi, wezwał rząd w Tbilisi, "by użył wszelkich międzynarodowych środków" i zaprotestował przeciwko budowie ogrodzenia.

EUMM otworzyła gorącą linię

Gruzińskie MSW oświadczyło, że stawianie ogrodzenia przez rosyjskie wojsko jest "całkowicie nielegalne" i przedstawiciel resortu podniesie tę kwestię podczas zaplanowanego na 31 maja w Ergenti spotkania w ramach Wspólnego Mechanizmu Prewencji i Reagowania na Incydenty.

Europejska Misja Obserwacyjna (EUMM), której zadaniem jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi prowincjami Abchazją i Osetią Południową, uruchomiła gorącą linię telefoniczną, która ułatwia wymianę informacji na temat stawiania nowych ogrodzeń w pobliżu Ditsi. - Jako że swoboda poruszania się jest jednym z głównych priorytetów EUMM, na miejsce został wysłany partol w celu zweryfikowania sytuacji - oświadczyła EUMM.

Tylko cztery państwa uznają niepodległość Abchazji i Osetii Płd.

Pod koniec kwietnia szefowa gruzińskiego MSZ oświadczyła, że dopóki Rosja będzie uznawać dwie części Gruzji za niezależne państwa, wznowienie stosunków dyplomatycznych między Tbilisi a Moskwą nie będzie rozpatrywane na żadnym szczeblu.

W wyniku kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku popierana przez Rosję Abchazja i Osetia Płd. ogłosiły niepodległość. Uznała ją Rosja, a poza nią jedynie Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Reszta świata uważa obie republiki za części Gruzji.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • c27-a

  Oceniono 88 razy 54

  Serbie podzielilo NATO przez oddzielenie Kosowa to sluszne a odzielenie Osetii od Gruzji to niesluszne? Dlaczego?

 • kesik001

  Oceniono 71 razy 49

  To się nazywa napaść na suwerenne państwo.
  Wcześniej zrobiono tak w Serbii z Kosowem.

 • vladexpat

  Oceniono 43 razy 39

  Podział Cypru na turecką i niepodległa "grecką" część też przez nikogo nie jest uznawany. Mimo tego Grecja i Turcja są członkami NATO. W sprawie podziału Gruzji też nikt palcem nie kiwnie.

 • zygaja58

  Oceniono 39 razy 21

  Może tak coś na temat betonowych(odgrodzeń) stawianych przez Izrael.to nie przeszkadza-prawda?.

 • red-akcja

  Oceniono 45 razy 13

  Rosjanie przesuwają granicę - taki powinien być tytuł.
  Po czyjej stronie występuje gazeta?

 • y.woodoo

  Oceniono 24 razy 10

  Czy te dzialania nie sa wynikiem zwycieskiej batalii wojennej pod wodza Najwiekszego w historii Polski Prezydeta, Najjasniejszego, Najswietszego i Najbardziej popularnego, niestety zabitego jak .... Lecha z rodu K? Jest to najlepszy i najdluzszy pomnik postawiony na jego czesc. PIS powinnien oficjalnie podziekowac i poswiecic to Ogrodzenie. Chwala potedze panstwa IVRP!!!

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 18 razy 8

  Gruzini sie denerwuja, bo jak beda zyc bez kontrobandy? Przeciez na potege jada do niepodleglej Pld. Osetii, zeby przywiezc na sprzedaz duzo czego, zaczynajac od jedzenia, konczac meblami. Wystarczy popatrzec co wioza czezarowe samochody do Osetji z Rosji...

 • totapis500

  Oceniono 29 razy 7

  Generalissimus gnom Jaruś znowu pod łóżkiem mamusi,Lechu bohatersko w Gruzji robił za błazna.

 • ypsilonplus

  Oceniono 19 razy 7

  MOim zdaniem Gruzini w odwecie powinni póść i zdjąć owe siatkowe ogrodzenie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje