"Rzeczpospolita": Polska to kraj chorych policjantów

Co drugi policyjny emeryt jest inwalidą. To efekt wyniszczającej pracy czy sposób na wyższą emeryturę? - docieka "Rzeczpospolita".
Z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" w resortach mundurowych wynika, że połowa emerytów w służbach posiada też prawo do renty inwalidzkiej - aż 74 tys. ma orzeczoną niepełnosprawność. Około 40 tys. to policjanci.

Inwalida dostanie więcej

Nie wypłaca się obu świadczeń naraz - trzeba wybrać, czy bierze się rentę czy emeryturę. Ale orzeczenie o grupie inwalidzkiej podnosi procentowo emeryturę aż o 15 proc., nawet w przypadku III grupy inwalidzkiej, a więc lekkiej niepełnosprawności.

W przeliczeniu na okres wysługi funkcjonariusza, który jest w służbie np. 24 lata, renta daje mu dodatkowo liczone aż sześć lat pracy. W przypadku jednego z policyjnych radców oznacza to więcej aż o 600 zł.

Ile kosztują państwo "emeryto-renciści"? "Co roku ta kwota rośnie o mniej więcej 30 mln zł w stosunku do roku poprzedniego" - mówi Artur Wdowczyk, dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW.

MSW zna problem i szykuje się do zmian. Chce m.in. zlikwidować III grupę inwalidzką i całkowicie znieść przepis podwyższający emeryturę dzięki rencie.

Więcej w " Rzeczpospolitej "

Więcej o:
Komentarze (142)
"Rzeczpospolita": Polska to kraj chorych policjantów
Zaloguj się
 • rympalek11

  0

  Nigdzie nie ma więcej złodziei jak w policji właśnie. Najciemniej pod latarnią. Jak się daje to się kraje.

 • o_onufry

  Oceniono 1 raz 1

  A tam chorych! Zobaczcie tego "knura" z Opola, czy tego ze Strzelc Opolskich... A ilu takich niewyjawionych jeszcze rozpłodników komendy policji kryją?

 • sylwek47

  0

  Syn ma po wypadku brak czaszki wielkości dłoni,jest po dwóch operacjach mózgu, brak orientacji w terenie i nikt go nie chce przyjąć do pracy bo nie pamięta gdzie co położył itd. a komisje lekarskie uznają że jest jeszcze zbyt inteligentny , może pracować ze stopniem lekkim .Policja chyba ma inne komisje lub potrafią symulować.

 • marceli_39

  Oceniono 1 raz 1

  Przykro ale to przypadłość narodowa.Polaka jak się po ludzku traktuje to zaraz jest chory.

 • doktor104

  Oceniono 3 razy 3

  To klasyczny i wystarczający dowód na konieczność istnienia "umów śmieciowych".
  Polak mający umowę o pracę gwałtownie podupada na zdrowiu.

 • tygrys102

  Oceniono 3 razy 3

  Co drugi emerytowany policjant to inwalida...tak...umysłowy. Większość zapomniała dawno pisać i czytać, czytać ze zrozumieniem...dobrze czyta wydruki, które przynosi listonosz z emeryturą lub komputerowe, z e-przelewu

 • jerry.uk

  Oceniono 4 razy 4

  W 1998 roku pracowałem w jednym biurze z byłym policjantem. Miał 5000 emerytury policyjnej i drugie tyle wyciągał w biurze. Mógł być inwalidą, bo był mocno głuchy. Kiedy się do niego mówiło, nie słyszał, więc nauczyłem się podchodzić do niego i wręcz krzyczeć mu do ucha.
  Policjanci mają obowiązkowe strzelania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak głośno strzela broń w zamkniętym pomieszczeniu. A jeśli policjant nie używa ochraniaczy na uszy, to potem rzeczywiście jest inwalidą. Tylko dlaczego przez jego głupotę i lekceważenie BHP muszą płacić podatnicy?

 • gwamoniak

  Oceniono 6 razy 4

  Jak ktos zauwazyl to te renty inwalidzkie sa poto by pracowac w agencjach ochorny... NIe dosc ze wiekszosc polakow pracuje na emerytury policjantow to te mendy jeszcze zatrudniaja sie jako inwalidzi, a wiadomo do zakladow pracy ktore zatrudniaja takie osoby panstwo doplaca do ZUS i skladki zdorowtnej, czylu ru...ch..ja nas 2 razy w sumie 3 bo do rent inwalidzkich tez doplacamy... To jest szczyt kur...estwa.... I dziwia sie pozniej ze nikt ich nie szanuje....

 • micki11

  Oceniono 1 raz 1

  W ubiegłym roku pismaki z GW zaczęli pisać o policyjnych przywilejach emerytalnych, wprowadzono nową ustawę , grunt był już przygotowany przez pismaków. Potem rząd podwyższył wiek emerytalny i wtedy rozpędzonemu już premierowi wymsknęło się że przecież dziennikarze płacą podatek tylko od połowy dochodów. O tym pismaki w Wyborczej nie pisali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX