"Rzeczpospolita": Polska to kraj chorych policjantów

28.05.2013 06:12
Policja

Policja (Fot. Policja)

Co drugi policyjny emeryt jest inwalidą. To efekt wyniszczającej pracy czy sposób na wyższą emeryturę? - docieka "Rzeczpospolita".
Z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" w resortach mundurowych wynika, że połowa emerytów w służbach posiada też prawo do renty inwalidzkiej - aż 74 tys. ma orzeczoną niepełnosprawność. Około 40 tys. to policjanci.

Inwalida dostanie więcej

Nie wypłaca się obu świadczeń naraz - trzeba wybrać, czy bierze się rentę czy emeryturę. Ale orzeczenie o grupie inwalidzkiej podnosi procentowo emeryturę aż o 15 proc., nawet w przypadku III grupy inwalidzkiej, a więc lekkiej niepełnosprawności.

W przeliczeniu na okres wysługi funkcjonariusza, który jest w służbie np. 24 lata, renta daje mu dodatkowo liczone aż sześć lat pracy. W przypadku jednego z policyjnych radców oznacza to więcej aż o 600 zł.

Ile kosztują państwo "emeryto-renciści"? "Co roku ta kwota rośnie o mniej więcej 30 mln zł w stosunku do roku poprzedniego" - mówi Artur Wdowczyk, dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW.

MSW zna problem i szykuje się do zmian. Chce m.in. zlikwidować III grupę inwalidzką i całkowicie znieść przepis podwyższający emeryturę dzięki rencie.

Więcej w "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (142)
Zaloguj się
 • tomspeed

  Oceniono 186 razy 162

  Tak, policjant z drogówki ma hemoroidy na dupie od siedzenia w nagrzanym samochodzie na poboczu drogi i udawaniu, że coś się robi....
  Tylko mi nie odpisujcie, że tak nie jest bo 50% taką ma właśnie pracę...

 • mocz-nick

  Oceniono 177 razy 153

  Strasznie są wyniszczeni trzymaniem suszarek, pierdzeniem w stołki, wypisywaniem druczków mandatowych, pisaniem postanowień o umorzeniu postępowania i zniechęcaniem ofiar przestępstw do składania zawiadomień, jak również tłumaczeniem dzwoniącym, dlaczego nie przyjadą na interwencję. To jest naprawdę katorżnicza robota i normalny człowiek, bez forsownego przygotowania fizycznego, wykończyłby się po miesiącu. Nie dziwota zatem, że pod koniec wieloletniej, 15-letniej służby, na emeryturę idzie wrak człowieka. No inwalida po prostu. Dajcie spokój tym dzielnym ludziom i zajmijcie się czymś ważnym, związkami partnerskimi, podwyżką VAT, podatkiem katastralnym, likwidacją OFE, chemiczną kastracją albo Anką Grodzką.

 • fakiba

  Oceniono 123 razy 115

  Ministerstwo problem zna i się szykuje lepiej niech się weżmie do roboty bo z samego szykowania się nic nie wynika

 • idiot_hunter

  Oceniono 133 razy 109

  No ale przecież takie jest prawo! Policjant sam sobie tego inwalidztwa nie przyznaje, są odpowiednie komisje lekarskie. Na dodatek przeważnie te grupy dostają wysocy rangą funkcjonariusze a nie zwykli gliniarze. A politycy to lepsi?
  Jak tylko któremuś się dupa pali, to idzie na zwolnienie i tak długo siedzi, aż wysiedzi rentę. Żona posła Hofmana 2 lata siedziała na L4, jak ją chcieli zwolnić z KGHM...

 • 24u

  Oceniono 112 razy 102

  Jesli dolaczymy gornikow,hutnikow,stoczniowcow,zolnierzy itd.to okaze sie miliony choruja.Czy statystyki ujmuja chorych na glowe?

 • incipit

  Oceniono 103 razy 93

  To oznacza, że wsród blacharzy i gliniarzy co najmniej 40 % to oszuści. I cała armia konowałów oszustwa te firmująca. A może dociekliwy NIK pod rękę z ZUS-em przeczesaliby tą armię złodziei moich pieniędzy ?

 • leon.bzykacz

  Oceniono 106 razy 92

  No proszę ile sobie tych przywilejów nazbierali.he he!
  Nie mówiąc o tych wyrzuconych ze służby którzy później są przyjmowani do
  straży leśnej,rybackiej itp. z zachowanie pozwolenia na broń,rzecz jasna.

 • stachkaz47

  Oceniono 81 razy 73

  Przede wszystkim chore jest to PSEUDO--PAŃSTWO
  które jest dymane JAWNIE na wszelkie sposoby.
  Rzygać się chce.
  POLICJA , WOJSKO najbardziej CHOROWITE zawody .
  Prawie im dorównują SŁUŻBA ZDROWIA i POLITYCY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje