W Bagdadzie wybuchły samochody pułapki. Kilkadziesiąt osób nie żyje

27.05.2013 18:27
Kolejny krwawy zamach w Iraku

Kolejny krwawy zamach w Iraku (Fot. STR AP)

Kilkadziesiąt osób zginęło w serii zamachów w Bagdadzie. Samochody pułapki eksplodowały po południu w zamieszkanych głównie przez szyitów dzielnicach irackiej stolicy - poinformowała policja i pracownicy szpitali. Agencje informują o 58 zabitych, jednak ta liczba może być większa. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.
Policja poinformowała, że samochody pułapki eksplodowały na targach w szyickich dzielnicach irackiej stolicy. Na targach i w centrach handlowych w całym mieście doszło do co najmniej 11 wybuchów.

13 osób zginęło w zamieszkanej głównie przez szyitów dzielnicy zwanej Miastem Sadra. Dwie eksplozje były oddalone od siebie o zaledwie kilkaset metrów. W wybuchu samochodu pułapki na targu w północnej dzielnicy Sabi al-Bur śmierć poniosło ośmiu cywilów, a 26 zostało rannych. Z kolei sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych w szyickiej dzielnicy Al-Malif. Godzinę wcześniej samochód pułapka eksplodował na ruchliwej ulicy handlowej Sadun w środkowej części miasta, gdzie mieści się wiele klinik, sklepów i aptek. Zginęło pięciu cywilów, a 14 zostało rannych. - Jakiej zbrodni są winni ci ludzie? Zostały zabite czteroletnie dzieci. Kto jest odpowiedzialny za tą masakrę? - pytał cytowany przez telewizję Al-Dżazira świadek zdarzenia.

Kto stoi za zamachami?

Nikt nie przyznał się do zamachów, ale od początku roku w Iraku wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez sunnickich bojowników oraz iracki odłam Al-Kaidy. Zazwyczaj atakowane są dzielnice zamieszkane przez szyitów, którzy stanowią większość ludności kraju. Wśród sunnickiej mniejszości rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Akty przemocy skierowane przeciwko sunnickim i szyickim meczetom, jak też przeciwko siłom bezpieczeństwa i sunnickim przywódcom plemiennym budzą coraz większe obawy o to, że w kraju może rozpętać się konflikt międzywyznaniowy; w wyniku takiego konfliktu w latach 2006-2007 zginęły tysiące ludzi. Według agencji AP w ciągu ostatnich dwóch tygodni w zamachach w Iraku śmierć poniosło ponad 300 osób. W Iraku napięcie między sunitami a szyitami jest najwyższe od czasu, gdy amerykańskie wojska opuściły ten kraj w grudniu 2011 roku.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje