Niemcy. Samoloty bezzałogowe będą walczyć z grafficiarzami

27.05.2013 17:59
Graffiti

Graffiti (Fot. Jan Zamoyski / AG)

Niemieckie koleje (Deutsche Bahn) przygotowują testy niewielkich samolotów bezzałogowych, mających pomóc w walce z graffiti na kolejowych obiektach. Kamery umieszczane na tych samolotach będą zbierały materiał dowodowy, pozwalając na ściganie wandali.
Deutsche Bahn informuje, że usuwanie graffiti kosztuje ok. 7,6 mln euro rocznie. Rzecznik kolei powiedział, że testy samolotów bezzałogowych z czułymi kamerami na podczerwień rozpoczną się wkrótce nad dużymi bocznicami, gdzie nocą wandale szczególnie często umieszczają graffiti na wagonach.

BBC zwraca uwagę, że używanie kamer do filmowania ludzi bez ich wiedzy jest bardzo drażliwą kwestią w Niemczech, gdzie wysoko ceni się prywatność. Przekonał się już o tym trzy lata temu Google, fotografując niemieckie miasta na potrzeby swej usługi Street View. Wielu właścicieli domów protestowało wtedy, nie życząc sobie, by zdjęcia ich nieruchomości były dostępne online. Google musiał zaoferować możliwość elektronicznego "zamazywania" zdjęć konkretnych domów; skorzystało z tego ponad 200 tys. osób.

Według BBC Deutsche Bahn najprawdopodobniej ograniczy stosowanie samolotów bezzałogowych tylko do kontroli obszarów nad swymi bocznicami, aby nie narazić się na zarzut naruszania czyjejś prywatności.

Zobacz także
Komentarze (44)
Niemcy. Samoloty bezzałogowe będą walczyć z grafficiarzami
Zaloguj się
 • lukask73

  0

  Trzeba ciąć koszty, a nie kupować drogie zabawki, panowie Niemcy.
  W Polsce koszty usuwania graffiti są znacznie niższe.
  Bo się ich nie usuwa.

 • credit-suisse

  0

  W Warszawie to Gazeta zniszczyladuze czesci miasta,namawiajac do mazania po
  "Niczyich " murach,scianach,plotach i wiaduktach.Teraz dziela szkodnikow strasza ludzi i obrzydzaja
  widok z okna,a bezdennie glupia akcja zatrzymujaca odnowe strasznego juru na Wyscigach przeszla juz do legendy.A ludzie w nowych osiedlach naprzeciw Wyscigow maja widok jak z murzynskich slums'ow.

 • calli

  Oceniono 4 razy -2

  Następnym krokiem będzie ostrzał rakietowy z tych dronów graficiarzy i okolicznej ludności - oto do czego prowadzi inwigilacja NATOwskich zbrodniarzy i ich przydupasów z Gazety Cenzorskiej :)

 • condor82

  Oceniono 2 razy 0

  Ma to sens.
  Uważam że takie duże kompleksy powinny być patrolowane a w razie czego można wysłać patrol.
  I nie tylko ze względu na grafficiarzy.
  Także ze względu na ryzyko kradzieży i terroryzmu.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  @swan_ganz
  << rozumiem, że odsyłacie w kosmos komentarze pod artykułami dot. politycznej bierżczki ale wy już przecież nieprzytomnie tniecie nawet pod takimi niusami... Co wam się stało w tej red-akcji? Kazali wam walczyć z faszyzmem to robicie co możecie a jak nei możecie to tez robicie? Przecież to co ostatnio na forum wyprawiacie to jest chore.. >>

  Czyszczenie odchodzi dzis na calego takze w polskich watkach (np wygrana PiS w Rzeszowie, Gowin itd).
  Cenzor lata jak lopata - usuwa na raz po kilkadziesiat wpisow.
  Nie widzialem jeszcze tak zmasowanej akcji cenzorskiej w Gayzecie. Cos sie dzieje na Czerskiej, Nadredaktor obudzil sie letargu i POstanowil POmachac nozycami ? A moze obecny POlityczny wydzwiek komentazy nie PO mysli Gazowni i trzeba bylo zastosowac stare "demokratyczne" metody rodem z Lisiej ?

  To metody dobrze znane z czasow istnienia "Urzedu d/s Kontroli Publikacji i Widowisk" z glebokiego PRL-u. Wyborcza codziennie wciska nam "demokracje", a postepuje jak najgorszy politruk rodem z gomulszczyzny. Mam nadzieje, ze czytelnicy bezkrytycznie wpatrzeni w ten szmatlawiec widza teraz, z czym maja do czynienia. To propagandowa scierka, nie gazeta, na łasce rzadowych ogłoszen, ktore zywia ta gadzinowe.
  Recydywa PRL w massmediach na naszych oczach.

 • klm747

  Oceniono 31 razy 15

  zamiast kamer na dronach powinny być karabiny maszynowe...

  definitywne rozwiązanie kwestii wandalizmu...

 • bulorz

  Oceniono 18 razy 6

  A nie lepszy byłby automat sikający kwasem albo innym świństwem z muru w pysk takiego idioty?

 • swan_ganz

  Oceniono 7 razy 5

  rozumiem, że odsyłacie w kosmos komentarze pod artykułami dot. politycznej bierżczki ale wy już przecież nieprzytomnie tniecie nawet pod takimi niusami... Co wam się stało w tej red-akcji? Kazali wam walczyć z faszyzmem to robicie co możecie a jak nei możecie to tez robicie? Przecież to co ostatnio na forum wyprawiacie to jest chore..

 • kalebas

  Oceniono 19 razy 13

  Wunderwaffe ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje