"Nie odpuścimy nigdy, nigdy, nigdy". Konserwatyści zapowiadają długą batalię we Francji

27.05.2013 16:59
Od kilku dni w Paryżu odbywają się protesty przeciwników legalizacji małżeństw homoseksualistów

Od kilku dni w Paryżu odbywają się protesty przeciwników legalizacji małżeństw homoseksualistów (Fot. STEPHANE MAHE REUTERS)

Choć francuska ustawa o małżeństwach gejów i lesbijek oraz adopcji przez nich dzieci została uchwalona i podpisana przez prezydenta, to przeciwnicy nowych przepisów nie milkną, zapowiadając długą walkę w obronie - jak twierdzą - rodziny i tradycyjnych wartości.
- Będziemy kontynuować walkę wszędzie we Francji! (...) Nie odpuścimy nigdy, nigdy, nigdy - ogłosiła w Paryżu szefowa ruchu "Manifestacja dla wszystkich" (fr. "La Manif pour tous" - la Manif) Ludovine de la Rochere.

W niedzielnych paryskich protestach przeciw małżeństwom gejów uczestniczyło według policji 150 tys., zaś według organizatorów - około miliona osób. W poniedziałek rano nadal nie było wiadomo, ilu było naprawdę uczestników Manify.

Jej zwolennicy i przeciwnicy prowadzą "wojnę liczb", by przekonać opinię publiczną o rosnącej bądź malejącej sile ruchu. - Mobilizacja jest coraz bardziej radykalna w swej determinacji i ambicji, by stać się w przyszłości liczącą [siłą - red.] polityczną - pisze "Le Figaro".

Piknik rodzinny? Nie do końca?

- Ludovine de la Rochere zapowiedziała największy ruch społeczny we Francji od maja 1968 roku - pisze konserwatywny dziennik, który podkreśla też, że protestujący szli ulicami Paryża "uporządkowanymi batalionami", a protest był "pogodny i pokojowy".

Bliski rządzącym socjalistom "Le Monde" zwraca tymczasem uwagę na to, że w marszu uczestniczyli podżegacze z radykalnych ugrupowań prawicowych, którzy nieśli "czarne flagi, krzyże celtyckie, mieli czarne kaski i rękawice" i byli uzbrojeni w pręty i pałki. Tłum atakował nie tylko policję, ale też dziennikarzy i fotoreporterów, których okrzyknął "kolaborantami".

La Manif staje się w istocie ruchem radykalnym, z aspiracjami do obudzenia protestów społecznych na miarę maja 1968, choć na sposób niejako "odwrócony" - piszą media, przypominając, że słynne protesty z wiosny '68 roku były potężnym ruchem kontestacyjnym i lewicowym, a la Manif gromadzi głównie zwolenników prawicy i radykalnej prawicy, konserwatystów, środowiska religijne, a nawet monarchistów i integrystów.

Najsilniejsza partia opozycyjna, centroprawicowa UMP, nie wypracowała wspólnego stanowiska wobec la Manif. - Manifestacja przeciw małżeństwom homoseksualistów obnażyła liczne wewnętrzne podziały prawicy - pisze "Le Figaro". W istocie "umiarkowani" politycy UMP odcięli się od stanowiska szefa partii Jean-Francois Cope, który wezwał do uczestnictwa w niedzielnym proteście.

"Le Monde" prognozuje, że niedzielna demonstracja siły przeciwników małżeństw gejów będzie miała swoje konsekwencje polityczne, bo la Manif oznacza siłę, która może "określić przyszłość" takich formacji jak UMP czy radykalnie prawicowy Front Narodowy (FN).

Lewicowy dziennik "La Liberation", który nazwał La Manif "paradą dumy (sił) reakcji", przewiduje, że ruch ten straci impet. Katolicka gazeta "La Croix" pisze natomiast, że Francuzi opowiadają się w swych marszach za "globalną koncepcją społeczeństwa". Prawicowe i lewicowe media nie są więc zgodne ani w opisie samych manifestacji, ani ich implikacji na przyszłość.

Konserwatywny tygodnik "Le Point" pisze, że "wieloraki, niezorganizowany, spontaniczny tłum" ma energię, która "zrywa z apatią trapiącą prawicę, odkąd jej przywódcy zajmują się wyłącznie swymi prywatnymi interesami i tym, co ich dzieli". Publicystów "Le Point" wyraźnie cieszy to konsolidowanie się nowej siły społecznej, która "wydaje się jednak wciąż zbyt krucha, by w krótkim terminie przerodzić się w ruch polityczny".

Manify to przeszłość?

Możliwość przerodzenia się La Manif w spójną siłę wydaje się tym trudniejsza, że już widać podziały wśród przywódców tego ruchu. Podczas gdy de la Rochere mówi o kontynuowaniu protestów w całej Francji, inna przywódczyni przeciwników małżeństw gejów, zwana "egerią Manify" Frigide Barjot, ogłosiła przed niedzielnym protestem, że nie weźmie w nim udziału.

- Skończył się czas Manif. One się degenerują - powiedziała w telewizyjnym wywiadzie Barjot, która teraz wzywa do rozpisania referendum w sprawie ustawy zezwalającej na małżeństwa gejów.

Nowy prawicowy dziennik "L'Opinion" zwraca uwagę na głębokie podziały wśród Francuzów, jakie uwidoczniła reforma prawa małżeńskiego. Prezydent Francois Hollande nie zyskał wiele, forsując tę reformę - pisze "L'Opinion" - zważywszy na to, że "pogodzenie Francuzów" było jednym z ważniejszych haseł jego kampanii wyborczej. "Nie wygrała również opozycja (...) A spektakl, jakim były jej wahania (...) i jej podziały", daje o niej złe pojęcie.

Zobacz także
Komentarze (254)
"Nie odpuścimy nigdy, nigdy, nigdy". Konserwatyści zapowiadają długą batalię we Francji
Zaloguj się
 • r.maszkowski

  Oceniono 2 razy 0

  Ci demonstranci to ludzie, którzy może nawet oddadzą życie za to, żeby inni nie mogli żyć normalnie.

 • miastomakow

  0

  Cenzorzy usunęli mój i wszystkie komentarze nie po myśli jedynej słusznej filozofii. Ale po co w takim razie w ogóle jest to komentowanie? Czy po to by was panowie i panie z Czerskiej wielbić?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  @lluscinia71
  << Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego pod nagłówkiem wiadomości jest napisane 276 komentarzy, a gdy otworzę artykuł komentarzy jest tylko 36? >>

  Poniewaz zablokowano (hmmm) mozliwosc komentaza pod Twoim wpisem, zamieszczam go tu:

  Dlaczego ? Jest to ewidentny brak synchronizacji czynnosci miedzy rozgrzanym cenzorem a nienadązającym za cięciami administratorem systemu. Juz pracują nad tym, by ten system udoskonalic. W przyszlosci licznik wskaze 5 komentazy (miast np 276), i tylu ich sie doliczysz. Wszystkie slodkie, jednakie i po mysli Nadredaktora i rąk karmiących Agore.
  A tak na powaznie, cenzorzy wyraznie dostali dzis pierdla. Przypadek czy telefon z kancelarii premiera ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 2

  @ kain_brat_abla
  << To jest k... chore, usuwacie wszystkie komentarze bo były nie po waszej myśli ?>>

  Wniosek: MICHNIKOWSZCZYZNA

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 1

  @ kain_brat_abla
  << To jest k... chore, usuwacie wszystkie komentarze bo były nie po waszej myśli ?

  Adminie - Nie wahaj się.
  To też spokojnie można wyciąć. >>

  Czyszczenie odchodzi dzis na calego takze w polskich watkach (np wygrana PiS w Rzeszowie, Gowin itd).
  Cenzor lata jak lopata - usuwa na raz po kilkadziesiat wpisow.
  Nie widzialem jeszcze tak zmasowanej akcji cenzorskiej w Gayzecie. Cos sie dzieje na Czerskiej, Nadredaktor obudzil sie letargu i POstanowil POmachac nozycami ? A moze obecny POlityczny wydzwiek komentazy nie PO mysli Gazowni i trzeba bylo zastosowac stare PRL-owskie "demokratyczne" metody rodem z Lisiej ?
  Recydywa PRL (w tym najgorszym znaczeniu) na naszych oczach.

 • lluscinia71

  Oceniono 5 razy 3

  Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego pod nagłówkiem wiadomości jest napisane 276 komentarzy, a gdy otworzę artykuł komentarzy jest tylko 36?

 • dzapallo

  Oceniono 11 razy 1

  Francuzi wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko homo małżeństwom, z których pierwsze ma zostać zawarte już w w środę. Policja do pacyfikacji protestu zmobilizowała 4 tys funkcjonariuszy.
  Film (sporo ich):
  www.youtube.com/watch?v=dHNtDFjj2PY&feature=player_embedded
  Z ich strony:
  www.lamanifpourtous.fr/images/articles/Invalides%20belle%20vue.jpg
  informacja z pierwszej ręki:
  na Manif pour Tous są wszyscy. Można spotkac szlachecką Francję, rozbrykaną młodzież jak i troszkę nacjonalistów. Byłam tam przez chwilę wolontariuszką. Islamiści i żydzi też protestują...(Józia)

 • kain_brat_abla

  Oceniono 8 razy 4

  Na głównej pokazuje 276 wpisów a tu jest 17, to ja się pytam gdzie jest reszta ?

  [Opinia usunięta ze względu na złamanie regulaminu lub niewłaściwe poglądy polityczne.]

 • kain_brat_abla

  Oceniono 8 razy 2

  To jest k... chore, usuwacie wszystkie komentarze bo były nie po waszej myśli ?

  Adminie - Nie wahaj się.
  To też spokojnie można wyciąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje