UE podzielona ws. embarga na dostawy broni do Syrii

27.05.2013 16:58
Przedstawiciel brytyjskiej dyplomacji, William Hague, żądał złagodzenia embarga na dostawy broni do Syrii

Przedstawiciel brytyjskiej dyplomacji, William Hague, żądał złagodzenia embarga na dostawy broni do Syrii (Fot. FRANCOIS LENOIR REUTERS)

Wielka Brytania oraz Francja żądają złagodzenia embarga na dostawy broni do Syrii, by wspierać tamtejszą opozycję. - Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie - argumentował na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Brukseli przedstawiciel Wielkiej Brytanii William Hague.
Radosław Sikorski powiedział przed spotkaniem dziennikarzom, że spodziewa się "żywej dyskusji" na temat przedłużenia sankcji wobec Syrii. Obecny pakiet sankcji wygasa 31 maja. - Są kraje, które chciałyby działać energiczniej, ale nie wszyscy się na to godzą - dodał szef MSZ, komentując żądania złagodzenia embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji.

Według Sikorskiego Polska uważa, że najlepsze byłoby rozwiązanie polityczne konfliktu wewnętrznego w Syrii, a szansę na to daje inicjatywa zwołania drugiej międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, zaproponowanej niedawno przez Rosję i USA.

"Sytuacja jest bardzo trudna"

- Przedłużenie obecnych sankcji i poczekanie na rezultaty konferencji genewskiej to wyjściowe stanowisko Polski - powiedział Sikorski. - Ale nie wykluczam zmiany zdania w świetle dyskusji. Nikt tu nie udaje, że ma jakiś złoty środek. Sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy, jakie konsekwencje miałoby uzbrojenie opozycji syryjskiej - dodał minister.

Wielka Brytania, wspierana przez Francję uważa, że unijne embargo na dostawy broni do Syrii należy tak zmienić, by możliwe było zaopatrywanie w broń syryjskiej opozycji walczącej z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a byłoby to dodatkową presją na syryjski reżim przed konferencją pokojową. - Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga na broń, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie - powiedział Hague telewizji BBC.

Znaleźć dobre europejskie rozwiązanie

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała dzisiaj, że UE będzie się starać "znaleźć dobre europejskie rozwiązanie". - Zastanowimy się, jak najlepiej możemy wesprzeć ludzi w Syrii, zapewnić, że nasza pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących i co zrobić, by najlepiej wspierać proces, który powinien doprowadzić do rozwiązania politycznego - powiedziała Ashton.

Pod koniec lutego UE przedłużyła o trzy miesiące embargo na dostawy broni do Syrii, modyfikując je tak, by umożliwić dostarczanie opozycji syryjskiej wyposażenia, które nie jest śmiercionośne, oraz udzielanie większej pomocy technicznej dla ochrony ludności cywilnej. Z kolei pod koniec kwietnia złagodzono embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji.

Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 90 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (50)
UE podzielona ws. embarga na dostawy broni do Syrii
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 3

  Jakiekolwiek konszachty z islamem są niedopuszczane ! Nadal nikt nie wyciąga wniosków z Amerykańskiej pomocy dla Afganistanu w latach 1979 -1989 i z tego czym to się później dla USA skończyło Dzisiaj uzbrojeni i wyszkoleni bojownicy walczą w Syrii jutro będą walczyć na ulicach Londynu Berlina i Paryża

 • henrykkreuz

  Oceniono 1 raz 1

  Jak myślicie gdzie jest GROM? Np. w Libii w obcej słuźbie ucharakteryzowani na "szuszwoli" udawali rebeliantów.

 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  Kto sieje wiatr, ten zbiera burze .
  Europa jeszcze zaplaci za glupote panujacych .
  Oni sie ucza powoli, ale sie ucza, poidzie im szbbciej jak przerobia Polska lekcje .

 • alejajaniemaco

  Oceniono 2 razy 2

  W Syrii trzeba jak najszybciej zaprowadzic demokracje - najlepiej wg modelu Irackiego- takjak tutaj -

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13994156,Krwawe_zamachy_w_Bagdadzie__Ponad_50_osob_nie_zyje.html
  Wtedy dopiero Bedzie bombowo!

 • derp971

  Oceniono 8 razy 8

  95% FSA to "rewolucjoniści" którzy zaprowadzili "demokrację" w Libii. Tylko 5% to Syryjczycy. A później Was straszą terrorystami. Właśnie takimi jak ci cali "rewolucjoniści" syryjscy... www.youtube.com/watch?v=2ZhZSIyeJrA Ale biznesik wojenny się kręci. No i system się wali, więc muszą jak najszybciej dobrać się do Iranu. Nie tyle żeby zdobyć, czy "zaprowadzić demokrację". Po to by wywołać większy konflikt i odwrócić uwagę od globalnej piramidy finansowej, zwanej bankowością centralną, oraz od kasyna na którym przejebali wszystkie pieniądze, które u nas nosi przydomek np. WIG20.

 • rt-z

  Oceniono 2 razy 2

  @trevistas
  CO to ma do tematu - wiemy.
  Jak mowilem pare lat temu, istota jest Izrael, Syria jest etapem.

 • bornintheusa

  Oceniono 9 razy -9

  Jezeli USA sie za to nie wezmie nic z tego nie bedzie.

 • 54bodek

  Oceniono 13 razy 13

  Komentarze zniknęły, bo były nieprawomyślne. Nie pluły na Assada jako na straszliwego dyktatora kąpiącego się we krwi, i nie wychwalały rebeliantów jako "Bojowników o Wolność i Demokrację" a wręcz przeciwnie,
  No i moderator zadziałał.
  ---------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • apostata99

  Oceniono 11 razy 9

  Jesli Polska wesprze rebeliantów, którzy ostatnio chwalili się w inernecie jak to w imię swojego boga profanują zwłoki wycinając serce zabitego zołnierza Asada i je potem jedząc to grzecznie podziękuje za obywatelstwo mojego (tak mi sie zdawało) kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje