Posłowie zamkną sklepy w niedzielę? Projekt ustawy trafił do Sejmu

27.05.2013 13:32
Kasjerka

Kasjerka (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przewiduje projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do Sejmu. - Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym - czytamy w uzasadnieniu projektu, pod którym podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP.
- Trudno uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Nowa jakość dla rodzin i zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania"

Wnioskodawcy przekonują, że zakaz pracy w niedzielę stworzy "nową jakość życia dla rodzin" - nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też "rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania niekoniecznie z potrzeby - a pod wpływem reklamy i bez szacunku dla poświęcenia pracujących w niedzielę, a przede wszystkim bez szacunku dla swoich najbliższych".

W uzasadnieniu autorzy projektu przekonują również, że daje on "szansę na ożywienie centrów miast, parków, deptaków i skwerów, z których to coraz częściej ludność w dni wolne wysysana jest do podmiejskich centrów handlowych".

- Wszystkie te aspekty poprawią integrację i zacieśnią więzy rodzinne, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza przy tak dramatycznych prognozach demograficznych przedstawianych dla naszego kraju - przekonują wnioskodawcy.

"Zakaz pracy w niedzielę bez wpływu na podatki i bezrobocie"

Twierdzą oni ponadto, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę nie spowoduje zmian we wpływach z podatków - VAT, CIT, PIT, czy akcyzy. - Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się - to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek - oceniają autorzy projektu.

Ich zdaniem zmiany w Kodeksie pracy nie spowodują też wzrostu bezrobocia. - Zatrudnienie w branży handlowej wobec kryzysu jest już i tak bardzo obniżone. Nie ma więc podstaw, aby twierdzić, że wolna niedziela przełożyłaby się na wzrost bezrobocia. Proponowane rozwiązania przyczynią się ponadto do poprawy sytuacji finansowej małych rodzinnych sklepów, które od lat borykają się z nierówną konkurencją z dużymi placówkami handlowymi - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Żalek: Kieruje mną patriotyzm gospodarczy

Jacek Żalek (z konserwatywnego skrzydła PO) powiedział, że podpisał się pod projektem kierowany "patriotyzmem gospodarczym". - Niedziela byłaby jedynym dniem w tygodniu, kiedy drobni polscy przedsiębiorcy nie musieliby konkurować z wielkimi sieciami handlowymi, które wypierają ich z rynku - argumentował.

Zakaz handlu w niedzielę popiera też Eugeniusz Kłopotek (PSL). - Szczerze mówiąc, nie pamiętam, czy podpisałem się pod tym projektem, ale popieram takie zmiany w Kodeksie pracy. W niedzielę ludzie mają odpoczywać, a nie ganiać po sklepach. A ci, co pracują w handlu, też powinni mieć czas na odpoczynek - powiedział polityk Stronnictwa.

Klub PSL i PO: Nie ma powodów do zmian

Stanowisko Żalka czy Kłopotka nie oznacza jednak, że projekt może liczyć na poparcie całych klubów koalicji PO i PSL. - Nie ma powodów, by poszerzać kodeksowy zakres dni, w których obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi, który wykonuje pracę w niedzielę, pracodawca jest zobowiązany zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy. - Taka elastyczność pracy z jednej strony gwarantuje pracownikowi zamienny wolny dzień w tygodniu, a z drugiej strony pozwala na niezakłóconą pracę konkretnej placówki, która jest dostępna dla klienta także w niedzielę - stwierdził Kosiński.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski oświadczył: "Nie będziemy popierali tego projektu". - Popieranie inicjatywy, która spowodowałaby wzrost bezrobocia, i to w czasie kryzysu gospodarczego, jest skrajnie nieodpowiedzialne - uznał.

Zobacz także
Komentarze (637)
Posłowie zamkną sklepy w niedzielę? Projekt ustawy trafił do Sejmu
Zaloguj się
 • sial

  0

  Ci po- osłowie mają czas na głupoty zamiast zająć się poważnymi sprawami.

 • kazmierz111

  0

  n to na wybory sami niech zapie...ją

 • steq1

  Oceniono 2 razy 2

  dzięki grupie głupich platfusów wiem już na kogo nie zaglosuję. nie zaglosuję na przydupasów episkopatowych czyli zagłosuję na wroga platfusów i kleru, zaglosuję na |Palikota bo tyl;ko o jeden nie boi się tłustyczh czafrnosukienkowych, nie tak jak kacze czy donkowe.

 • alebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczyłoby żeby każdy klient w niedzielę dopłacił złotówkę na dodatek świąteczny i mielibyśmy walkę sprzedawców o pracę w niedzielę.

 • alebyk

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli te zakłamane pały zgadzają się żeby w niedzielę zapierdzielały małe rodzinne sklepy...Korwa wasza poselska mać. o co tu chodzi?

 • jula1mt

  Oceniono 2 razy 2

  ma rację jeden z komentujących, to nie są wszystkie komentarze. Pisałam komentarz około dwóch godzin temu. Owszem był i szybko zniknął???????????????????????????????/

 • tmczielon

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast wprowadzać zakazy, należy podnieść płace personelu - sobota 50%, niedziela 100% - i sfinansować to odpowiednim dodatkiem do kwoty płaconej w kasie oraz przeznaczonym wyłącznie na pokrycie podwyżek personelu. Kupujący sami ten problem uregulują.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 3 razy -1

  A jak to jest w tak szeroko cytowanej, wzorcowej EUROPIE

  Kupicie coś w niedzielę albo w sobotnie popołudnie w supermarkecie w Niemczech? Francji? czynne są codziennie do 22:00???

  Oczywiście że NIE

 • enedue3

  Oceniono 7 razy -3

  popieram akcję! Niedziela jest do odpoczynku a nie do pracy, lemingi!. W tym dniu jedni idą do kościoła a inni na stadiony , do teatru , kina. Niedziela powinna zrelaksować ludzi, dać odetchnąć,. Przez ten zakaz handlu dużym supermarkietom ograniczymy "wypłukiwanie" złotówek z krwoobiegu polskiej gospodarki. Zaznaczyć nalezy, iż supermakiety są w obcych łapach. Za to dajemy odetchnąc małemu rodzinnemu biznesowi.
  Za komuny sklepy w soboty były otwarte do 15:00 i nie było problemu a teraz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje