Ubój rytualny. CBOS: 65 proc. Polaków jest przeciw

27.05.2013 13:06
Byk przed ubojem rytualnym

Byk przed ubojem rytualnym (Fot. Jędrzej Wojnar/AG)

65 proc. Polaków jest przeciwnych temu, aby prawo w Polsce zezwalało na ubój zwierząt bez ich ogłuszania - wynika z opublikowanego raportu CBOS. 21 proc. badanych opowiada się za legalizacją uboju rytualnego, a 14 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Badanie przeprowadzono w dniach 9-15 maja br. na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1101 osób.

Jak zauważyli autorzy badania, mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety uważają, że prawo powinno zezwalać na taki ubój. Za jego dopuszczalnością opowiedziało się 31 proc. ankietowanych mężczyzn, podczas gdy wśród kobiet za było tylko 13 proc. badanych. Kobiety natomiast częściej są przeciwne legalizacji uboju zwierząt bez ich ogłuszania (70 proc. wobec 58 proc.).

Wykształceni za ubojem

Poglądy na temat dopuszczalności uboju rytualnego zależą również od wieku, wykształcenia oraz od dochodów w gospodarstwie domowym. Najlepiej wykształceni i najlepiej opłacani respondenci, częściej niż pozostali, opowiadali się za jego legalizacją (odpowiednio: 29 proc. i 28 proc.), rzadziej zaś są mu przeciwni (po 60 proc.). Większe przyzwolenie na taki rodzaj uboju wyrażają także badani powyżej 44. roku życia - za legalizacją opowiada się 25 proc. ankietowanych w tej grupie, a 58 proc. jest przeciw).

Legalizacja uboju rytualnego ma najwięcej zwolenników wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (34 proc. opowiada się za, a 57 proc. przeciw), pracujących na własny rachunek (30 proc. za legalizacją, 48 proc. przeciw) i wśród rolników (29 proc. - za, 65 proc. przeciw).

Pytani o uzasadnienie swojej opinii zwolennicy legalizacji uboju bez ogłuszania najczęściej odwoływali się do argumentów ekonomicznych. Wskazywali, że jest popyt na takie mięso, to powinniśmy z takiej możliwości zarabiania korzystać. Taką opcję wskazało 32 proc. zwolenników legalizacji uboju rytualnego. 26 proc. z nich uzasadniało potrzebę legalizacji uboju rytualnego wolnością religijną, prawami mniejszości wyznaniowych do swobody praktykowania swoich religii.

Przeciw, bo cierpią zwierzęta

87 proc. przeciwników uboju zwierząt bez ich ogłuszania wskazywało, że jest on niedopuszczalny, gdyż wiąże się ze zbyt dużym cierpieniem zwierząt, jest niehumanitarny czy też nieetyczny. 7 proc. uzasadniało swój sprzeciw argumentami, że ubój rytualny jest obcy naszej kulturze, a mniejszości wyznaniowe powinny mieć możliwość importu mięsa pochodzącego z takiego uboju z innych krajów albo podporządkować się regułom panującym w Polsce.

Ankietowani odpowiadali także na pytanie, czy prawo w Polsce powinno zezwalać na ubój rytualny, jeśli pochodzące z niego mięso byłoby przeznaczane wyłącznie na potrzeby mniejszości wyznaniowych. Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 12 proc. ankietowanych, a dla 82 proc. potrzeby mniejszości wyznaniowych nie stanowiły uzasadnienia zabijania zwierząt hodowlanych bez ogłuszania.

Brak przepisów

Od 1 stycznia w Polsce nie ma przepisów, które zezwalałyby na ubój rytualny. Wcześniej był on dokonywany na podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł pod koniec listopada, że rozporządzenie jest jednak sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zgodnie z jego orzeczeniem zakwestionowany przepis rozporządzenia stracił moc 31 grudnia 2012 r.

23 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. uboju rytualnego, dopuszczający ubój bez ogłuszania na cele religijne. Celem ustawy jest uwzględnienie unijnych przepisów dopuszczających ubój zwierząt dla celów religijnych, ale jednocześnie wprowadzenie bardziej restrykcyjnych rozwiązań w zakresie uboju.

Według ministra rolnictwa Stanisława Kalemby szacunkowa wartość sprzedaży mięsa z uboju rytualnego wynosi 1,2-1,5 mld zł. Dodał, że branża związana z produkcją takiego mięsa daje pracę ponad 4 tys. osób. W Polsce w 2011 r. ubojem rytualnym zajmowało się 15 rzeźni bydła oraz 12 rzeźni drobiu.

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast w Szwecji, Norwegii i w Szwajcarii.

Zobacz także
 • Marek Sawicki PSL wycofuje się z projektu dotyczącego uboju rytualnego
 • Ubój rytualny jednak przejdzie? PSL po cichu zbiera podpisy
Komentarze (157)
Ubój rytualny. CBOS: 65 proc. Polaków jest przeciw
Zaloguj się
 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  Temat miejsc pracy to bzdura; temat podniesiony ad hoc aby się było czego czepić i aby rząd miał kolejną wymówkę na rosnące bezrobocie, jest nieprawdziwy tak jak nieprawdziwy jest też temat z załamaniem się zbytu.

  Po wprowadzeniu zakazu zbyt nie tylko nie załamał się ale wzrósł ...!!!

  Co do zwyczajów i praktyk religijnych to trzeba w Polsce liczyć się także i przedewszystkim ze zdaniem, zwyczajem, obyczajem wiernych najważniejszej u nas religii a nawet niewierzących ...!!!

  Znikoma jedynie liczba obywateli polskich wyznaje religie wymagające uboju rytualnego.

  Ci bez żadnego problemu, także w Polsce, mogą zakupić importowane mięso czy inne wyroby spożywcze produkowane przy zastosowaniu uboju rytualnego, nie ma z tym żadnego problemu tak jak i z zakupem innych tzw. np. koszernych wyrobów
  i produktów ... !!!

  Zatem brak jest jakichkolwiek, uzasadnionych przesłanek aby wprowadzać na siłę, zwyczaje, obyczaje i ustanawiać prawo, wbrew woli i opinii ogromnej większości Polaków, w tym także uczonych, twórców, artystów, pisarzy etc.

  Izrael ANI ŻADNE INNE OBCE PAŃSTWO nie ma prawa ingerować w wewnętrzne sprawy Polaków ani ustanawiać nam praw, zwyczajów
  i obyczajów oraz zasad postępowania czy praktyk religijnych.

 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  Izrael stale grozi różnym niepodległym państwom arabskim atakiem atomowym i jak twierdzi ma już opracowane
  w szczegółach plany tego ataku.

  Trzeba wreszcie powiedzieć, że nawet holocaust nie daje Żydom prawa do takiego postępowania, nie daje im żadnych nadzwyczajnych praw wywyższających ich ponad społeczność międzynarodową, ponad inne państwa. Nie daje im prawa do takiej pychy, bezczelności i lekceważenia wobec innych.

  Może w mniejszym stopniu może nie ale wiele innych narodów przeżywało i przeżywa tragedie jeżeli nie takie same to w części porównywalne z holocaustem.

  W historii, liczebnie to wcale nie Żydzi ponieśli największe straty. Liczebnie, kilkakrotnie więcej było ofiar Rosjan, Ukraińców i innych narodowości wymordowanych i zagłodzonych przez oprawców bolszewickich i sowieckich.

  Wiele narodów przeżywało i przeżywa swój swoisty "holocaust" ale nigdy nie nadano temu takiego rozgłosu a wiele takich faktów, tragedii i wydarzęń się wręcz ukrywa, podczas gdy Żydzi każdą sprawę zaraz kojarzą z holocaustem, zarzucając wszystkim antysemityzm i za każdym razem podnoszą ajwaj, straszny rwetes i larum na cały świat, jak żadne inne państwo czy Naród ...!!!

  Tusek i jego kolesie z POWSI i PSL, chociaż nie wszyscy bo trafiają się i u nich porządni patrioci, nie Narodu swojego zwykli słuchać tylko dbają jedynie o to aby ich czasem w Brukseli czy w Izraelu, w Moskwie, Berlinie czy w Nowym Jorku nie przestali poklepywać ...!!

  A oni ich durnych klepią ale nie jako przyjaciół tylko jak osłów pospolitych, w kułak za ich plecami się z nich śmiejąc ...!!!

  Zamysł głupi a ten tytuł artykułu i racje durnego redaktora Dziennika.pl i wielu innych omawiających ten temat całkiem durnowate.

  Czy wy kumacie ? Czy rozumiecie to, że Polska, 40 milionowe państwo, jedno z większych w Europie, członek NATO i UE, coraz to tłumaczy się, delikatnie mówiąc pejsatym rabinom ...!!! a od teraz będzie się im tłumaczyć w Brukseli, na międzynarodowym forum ?!!!

  Toż to durnota, hańba, obraza dla Majestatu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i Polaków.

  Konsumenci mięsa z uboju rytualnego za dużo sobie pozwalają. Za dużo u nich pychy i zarozumialstwa.

  To bezczelność niesłychana.

  PREZES KACZYŃSKI JAK ZWYKLE MIAŁ RACJĘ NIE WEZWALI ICHNIEGO NASI TO TERAZ NASZ AMBASADOR SIĘ IM TŁUMACZYŁ ...!!!

  NIECH LEPIEJ CICHO SIEDZĄ. PRZECIE NIE MAJĄ ŻADNEGO PROBLEMU W ZAKUPIE MIĘSA Z UBOJU RYTUALNEGO POCHODZĄCEGO Z IMPORTU. POLACY MAJA PRAWO UŚMIERCAĆ ZWIERZĘTA RZEŻNE ZGODNIE ZE SWOIMI ZWYCZAJAMI, OBYCZAJAMI I PRAWEM.

  TYCH RZEŹNIKÓW SZYKUJĄCYCH JAKOBY "POZEW ZBIOROWY", JAK MNIEMAM PRZECIWKO PAŃSTWU POLSKIEMU TRZEBA SPYTAC ILE IM SREBRNIKÓW OBIECANO ZA TO ?!!! A MOŻE JUŻ ZADATEK OD WROGICH PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ OBCYCH AGEND WZIĘLI ?!!!

  PRODUCENCI TEŻ NIECH LEPIEJ CICHO SIEDZĄ. MOGĄ PRZECIE UŚMIERCAĆ ZWIERZĘTA RZEŹNE ZGODNIE Z POLSKIM PRAWEM, ZBYT BĘDĄ MIELI I STRAT NIE BĘDĄ MIELI !!!

  POLSKA NIE JEST PROWINCJą IZRAELA CZY JAKIEGOŚ PAŃSTWA MUZUŁMAŃSKIEGO.

  ONI JAK ZWYKLE SWOJE SPRAWY I ZWYCZAJE, OBYCZAJE CZY PRAKTYKI UWAŻAJĄ ZA NAJWAŻNIEJSZE DLA ŚWIATA, STALE POWOŁUJĄC SIĘ NA HOLOCAUST UWAŻAJĄ IZRAEL ZA PĘPEK ŚWIATA.

 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem więcej.

  Ale i tak jak uważa poseł Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej najzdrowsze są darmowe mirabelki i szczaw ...!!!

  Wielu bywszych polityków próbuje zaistnieć wykorzystując rwetes jaki wywołali wyrobów ze zwierząt z tzw. rytualnego uboju.

  Roman Giertych gdy współdzialał z PiS i miał z tego profity, bezkrytycznie popierał politykę PiS i Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz gdy nic nie znaczy w polityce z lucyferem by wszedł w konszachty aby tylko w niej zaistnieć.

  Coraz to wygaduje różne bzdury, będące całkowitym zaprzeczeniem tego co jeszcze niedawno głosił jako swoje polityczne motto, na wszelkie sposoby usiłuje zasłużyć się Platformie Obywatelskiej, samemu Donaldowi Tuskowi i jego kolesiom z POWSI
  i PSL aby tylko załapać się do okienka tv i na łamy prasy ...!!!

  Całkiem już z tego stracił instynkt polityczny, jak większość tych, którzy spiknęli się z Donaldem Tuskiem, wnuckiem hitlerowskiego żołdaka, hitlerowskiej Sicherheitsdienst i jego kolesiami z POWSI i PSL i zdradzili swoje dotychczasowe poglądy i przyjaciół.

  Nie jestem antysemitką, nigdy nie byłam i nie będę. Ale nie bardzo rozumiem i trawię określenia "szkodzi próbie przywrócenia życia żydowskiego" w Polsce i jestem przekonana, że wielokrotnie, to sami Żydzi przyczyniają się do wzbudzania niechęci wobec siebie.

  Wszystkie swoje sprawy zawsze kojarzą z holocaustem, z którego zrobili niemal osobną religię. Wielu zarzucają antysemityzm i terroryzm lub co najmniej nacjonalizm a sami tak jak i inni, przecie święci nie są...!!!

  Należy pamiętać, że istnieje stale, w Izraelu a nawet w USA, i dobrze się ma syjonizm.

  Wszystkie swoje sprawy Żydzi zawsze uważają za najważniejsze w świecie a swoje państwo Izrael do którego dobili się różnymi działaniami m.in. mordując w terrorystycznych atakach wielu Anglików etc. uważają za pępek świata, depcząc jednocześnie wolność i niezawisłość Palestyńczyków i innych, oczekują, domagają się, wymuszają na wszystkich innych aby uważali tak jak oni i aby popierali ich działania.

  Trzeba wiedzieć, że tysiące Żydów służyło w siłach zbrojnych Hitlera, trzeba wiedzieć, że wielu Żydów było bolszewickimi
  i sowieckimi komisarzami, funkcjonariuszami CzKa, nkwd i kgb, wykonawcami zbrodniczych działań Stalina i jego następców, także na ziemiach polskich, także już po wojnie, w czasie okupacji sowieckiej w Polsce.

  Od dawna i nadal, tajne służby izraelskie, w porozumieniu ze służbami amerykańskimi, stale i w każdej chwili tropią, porywają, na całym świecie, we wszystkich państwach, i bezimiennie, skrytobójczo mordują, bez sądu, bez aktu oskarżenia, wszystkich, których arbitralnie oceniają jako swoich wrogów.

  Coraz to słyszymy i oglądamy w tv, jak izraelskie czołgi i spychacze równają z ziemią, domostwa Palestyńczyków a bombowce izraelskie bombardują różne cele na terytoriach niepodległych państw arabskich, zabijając wielu cywilów, często jakoby omyłkowo równając z ziemią domy mieszkalne, szkoły i szpitale.

 • patriotaa

  0

  www.youtube.com/watch?v=iNCtRrznmzc obejrzyjcie zanim zaprotestujecie zakaz uboju rytualnego

 • karton_w_pudle

  0

  A skąd macie pewność, że zwierzę zabijane w fabryce mięsa (!!!) jest zabijane bez cierpienia. Statystycznie niby nie cierpi, a realnie? Zastanawiacie się czasem, ale razy krowa musi dostać porządnie pistoletem w łeb, żeby tak naprawdę stracić przytomność? A jeśli to są 3 razy, to co czuje to zwierzę? Jak potwornie cierpi! Albo gdy jest ciągle przytomne, kiedy się je przecina wielką przerzynarką. Uważacie, że to rzadkość? Otóż nie. Ubój rytualny opiera się na na bardzo restrykcyjnych zasadach, wymaga wielkiej zręczności. To co Wam pokazują na tych filmikach ma niewiele wspólnego z ubojem rytualnym. To przemysłówka w nieco innych dekoracjach. Szechita zakłada, że każde zwierzę przez śmiercią jest błogosławione, a nóż wielokrotnie sprawdzony. Całkowicie zakazane jest,by zwierzę przed ubojem poczuło zapach krwi innego, zabitego już zwierzęcia. Gadacie bzdury, że zwierzę zaszlachtowane jest świadome. Precyzyjne ostrze przecina i tchawicę i tętnicę, więc zwierzę traci przytomność natychmiast. Najbardziej przeraża mnie w tym wszystkim ogólna ignorancja i gorliwość neofitów, którzy tak zawierzyli "nowoczesnym" metodom zabijania. Walczycie o prawo oparte na szacunku do zwierzęcia? To wbrew pozorom też prawo żydowskie i muzułmańskie. Różnica jest taka, że w halal i szechicie dokładnie kontroluje się przebieg umierania zwierzęcia. W końcu tylko zwierzę, które nie cierpiało w procesie zabijania jego jest koszerne. Wy wolicie nie wiedzieć albo mydlicie sobie oczy obietnicą fabrycznej humanitarności.

 • didej007

  Oceniono 2 razy 2

  Jakim prawem izraelski msz żąda zmiany polskiego prawa?! To hucpa, jakiej nie było od lat! Przecież do ciężkiej cholery mogą sobie importować koszer. Pieprzenie o tradycji? To składajmy baranki w ofierze... I do banana: Bananku, czy chcesz przez to powiedzieć, że w USA biją Murzynów? To dlaczego Żydzi nie sprzeciwiali się tam segregacji rasowej?

 • nirelle

  Oceniono 2 razy 2

  Zakazmy zabijania karpia na Wigilię. Ryby tez cierpią. A jedzenie karpia jest tylko tradycją a nie wynika z religii.Zakaz zabijania rytualnego zwierzat miesnych dla garstki polskich religijnych żydów jest świństwem. Tak nie powinni postepować katolicy.

 • wolna_hamerykanka

  Oceniono 1 raz 1

  A co w sprawie uboju nienarodzonych dzieci ?

 • drupal

  Oceniono 3 razy 3

  PO i PSL - ludzie pozbawieni jakiegokolwiek moralnego kręgosłupa.
  Za euro zrobią wszystko, zeszmacą się zgodnie z każdym zamówieniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje