Policjant w ostatniej chwili ratuje mężczyznę skaczącego z mostu [FILM]

Aspirant Michał Jaśkowski - Szkoła Policji w Słupsku

Aspirant Michał Jaśkowski - Szkoła Policji w Słupsku (Fot. Materiały Szkoły Policji w Słupsku)

Policjant ze Słupska uratował życie mężczyźnie, który chciał popełnić samobójstwo, skacząc z mostu do rzeki. - Udało mi się go złapać w ostatniej chwili, sam wisiałem na barierce - opowiada aspirant Michał Jaśkowski, wykładowca Szkoły Policji w Słupsku.
Na dyżurkę słupskiej Szkoły Policji przybiegł przechodzień, który zauważył mężczyznę stojącego za barierką mostu przy ul. Kilińskiego w Słupsku i wykrzykującego, że chce skoczyć do wody.

- Byłem w tym czasie na dyżurce, natychmiast pobiegłem ma most, który znajduje się w pobliżu szkoły - mówi asp. Michał Jaśkowski. - Po drodze zadzwoniłem do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Mężczyzna na moście był młody, miał ok. 20 lat. Pogoda była kiepska, padał deszcz, a on stał na śliskiej rurze. W każdej chwili mógł wpaść do wody. Most ma około 4,5 m wysokości, ale pod powierzchnią znajdują się zbrojenia. W dodatku nurt Słupi w tym miejscu jest rwący. Skacząc do wody, mógłby stracić przytomność.

Chwyciłem go w ostatniej chwili

Przez kilka minut policjant negocjował z mężczyzną.

- Próbowałem zdobyć jego zaufanie, przeszliśmy na "ty" - opowiada aspirant Michał Jaśkowski. - Starałem się też odwrócić jego uwagę, a kiedy mi się to udawało, robiłem pół kroku w jego stronę.

Rozmowa trwała ok. ośmiu minut, w tym czasie na moście pojawili się również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku i... antyterroryści z Gdańska, którzy kilka godzin wcześniej przyjechali do Słupska na ogólnopolskie zawody w ratownictwie medycznym. Jeden z policjantów ustawił się przy rzece, żeby w razie czego wskoczyć do wody za próbującym popełnić samobójstwo mężczyzną. Ruch na moście został zablokowany.

W pewnym momencie, mimo negocjacji, mężczyzna zdecydował się jednak skoczyć z mostu.

- Byłem już na tyle blisko, że udało mi się go złapać prawie w powietrzu - relacjonuje policjant. - W ostatniej chwili chwyciłem go za rękę i za szyję. Sam wisiałem na barierce. Mężczyzna próbował się jeszcze uwolnić, ale działała już adrenalina, nie puściłem go.

Niedoszły samobójca trafił do szpitala na obserwację.

Negocjacje na dachu wieżowca

Policjant przyznaje, że nie przechodził kursu dla negocjatorów, działał instynktownie. Już drugi raz udało mu się uratować osobę, która próbowała popełnić samobójstwo. W Gdańsku negocjował z kobietą stojącą na dachu 7-piętrowego bloku na Chełmie.

- Byłem w tym czasie dzielnicowym, o tym, że na dachu znajduje się młoda kobieta, poinformował mnie jej chłopak - opowiada aspirant Jaśkowski. - Rozmowa trwała wtedy ok. 25 minut, udało mi się ją namówić, by nie skoczyła. Nie miałem z nią już później kontaktu, ale kilka dni później przyszedł do mnie z podziękowaniami jej chłopak.

Aspirant Michał Jaśkowski od kilku lat pełni służbę jako wykładowca Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego Szkoły Policji w Słupsku.godz. 21.30:31 - negocjacje na środku mostu, z lewej, pod drzewem, policjanci z gdańskiej jednostki AT

godz. 21.30:44 - asp. Michał Jaśkowski w ostatniej chwili chwyta skaczącego mężczyznę

Jak zachowałbyś się widząc osobę, która próbuje popełnić samobójstwo?
Zobacz także
 • Badacze z programu 'Charisma-Molab' w Muzeum Narodowym w Gdańsku badają 'Sąd Ostateczny' Hansa Memlinga Czy to Memling namalował "Sąd Ostateczny"? Naukowcy mają wątpliwości [ZDJĘCIA]
 • Brudne myśli skłaniają nas do mycia - odkryli sopoccy psychologowie
Komentarze (20)
Policjant w ostatniej chwili ratuje mężczyznę skaczącego z mostu [FILM]
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 1 raz 1

  Policjant interweniował bezprawnie, bo w Polsce próba samobójstwa nie podlega karze, czyli jest DOZWOLONA, a uniemożliwianie dokonania czynności prawem nie zabronionej jest ograniczeniem wolności.

 • blogfiles

  Oceniono 1 raz 1

  Nie widzę w tym nic bohaterskiego. W Polsce nie ma możliwości skorzystania z eutanazji? Ok. To chociaż nie przeszkadzajcie tym którzy dokonują samodzielnego wyboru. Żenada. I jeszcze się głupio cieszy. Z czego?

 • czulaglista

  Oceniono 4 razy 0

  krótko. Najlepiej do 67roku życia

 • neonzamachowiec

  Oceniono 10 razy -2

  Do wiekszosci z nizej komentujacych: wiekszosc z was, to straszne gnoje. Gdyby chodzilo o wasze zywoty - zasrancy - to inaczej byscie pisali.

 • remislanc

  Oceniono 10 razy 0

  Z całym szacunkiem dla Policjanta ( celowo przez wielkie "P"). Ale to jest jakaś kładka a nie most............A z pewnością nie jest to Golden Gate......:)

 • turbo-liberal

  Oceniono 19 razy 9

  A gdzie odpowiedź "nic bym nie robił(a)?"
  Właśnie taką chciałem wybrać.

 • elkipan

  Oceniono 12 razy 0

  No bo właściwie to jak żyć, no jak żyć panie premierze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje