Nie będzie śledztwa z doniesienia Macierewicza. Prokuratura: jego informacja nie jest wiarygodna

27.05.2013 12:24
Kaczyński i Macierewicz

Kaczyński i Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prokuratura Wojskowa w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa ws. prokuratorów, którzy - według Antoniego Macierewicza - nie weryfikowali informacji o osobach, które rzekomo przeżyły katastrofę smoleńską. Informacja o możliwości przeżycia katastrofy była niewiarygodna - podkreśla prokuratura.
Poseł PiS Antoni Macierewicz złożył wniosek dotyczący domniemanego przestępstwa prokuratorów wojskowych z Warszawy polegającego na niezweryfikowaniu informacji o możliwości przeżycia katastrofy smoleńskiej przez trzy osoby. Prokuratorzy mieli nie sprawdzić tej informacji przez cały okres trwania śledztwa w sprawie katastrofy. Według poznańskiej prokuratury w tym przypadku nie popełniono przestępstwa.

- Informacja o możliwości przeżycia katastrofy przez trzy osoby była niewiarygodna i należałoby ją ocenić w kategorii plotki, która na miejscu wypadku została zweryfikowana negatywnie. Śledztwo wszczyna się, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a w tym przypadku takiego podejrzenia, jeżeli chodzi o prokuratorów, nie ma. Uznano, że ich zachowanie nie wyczerpuje znamion jakiegokolwiek przestępstwa - powiedział rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, ppłk Sławomir Schewe.

Prawomocne postanowienie prokuratury

Postanowienie prokuratury jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. W połowie kwietnia Antoni Macierewicz, który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, powiedział, że po blisko trzech latach badań może "powiedzieć z olbrzymią dozą pewności czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły [katastrofę - red.], są wiarygodne". Poseł PiS powoływał się przy tym na "trzy niezależne źródła".

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu od ubiegłego roku prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku. Schewe poinformował, że śledztwo to zostało przedłużone do lipca. "Są zaplanowane kolejne przesłuchania świadków w tej sprawie" - powiedział.

Prokuratorzy mieli nie dopełnić obowiązków

Doniesienie w tej sprawie w ubiegłym roku złożył pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski. Według składającego zawiadomienie wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie brali udziału w sekcjach zwłok i nie wnioskowali o to; nie przeprowadzili sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski.

Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia. Śledztwo zostało wszczęte 2 listopada 2012 roku i obecnie jest prowadzone w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • 5m00tny

  Oceniono 212 razy 196

  A kiedy prokuratura zajmie się Macierewiczem, głównym wichrzycielem destabilizującym państwo? Przez niego politycy, media i organy ścigania zajmują się pomówieniami i bajkami zamiast zajmować się realnymi problemami społeczeństwa

 • 3.praktyk

  Oceniono 153 razy 135

  Co ten człowiek robi z Polski, wstydzę się za posła M. To blamaż dla Narodu Polskiego ten cały Micierewicz

 • wojtusz

  Oceniono 115 razy 103

  Ten Antek, to już totalnie odlatuje.

 • cowboy66

  Oceniono 83 razy 79

  U Macierewicza nie ma co sprawdzac, Lekarz stwierdzil ze Macierewicz jest chory, stwierdzono brak mózgu w czaszcze, będzie dochodzenie gdzie go zgubił, są podejrzenia ponieważ PIS ma 3 świadków kradzieży mózgu Macierewicza, są to ci którzy rzekomo mieli przeżyć katastrofę Smolenska! ! ! ! ! !

 • oyayebye

  Oceniono 83 razy 77

  Wysłać Antka do Rosji na poszukiwania tej trójki. Żałosny kolo.

 • petroo81

  Oceniono 79 razy 69

  PO czy PiS ??? ??? ???

  Niestety wśród sekty PiS-owskiej takich oszołomów wymagających natychmiastowej konsultacji psychiatry jest więcej i nawet zegarki Nowaka są przy tym pierdnięciem.

  PO to mniejsze zło, a PiS to WSTYD I ŻENADA !!!

 • ojtekk54_pl

  Oceniono 71 razy 69

  przychodzi Maciarewicz do lekarza..., a lekarz: no nareszcie, panie Antoni...
  nie mamy karetki aby ja po pana wysłać...

 • ad2009

  Oceniono 55 razy 49

  Macierewicz po dojściu do władzy PiSu udowodni wam i nam wszystko:, nawet to, że Ziemia jest płaska

 • lisstom

  Oceniono 66 razy 48

  Skoro prokuratura odrzuciła skargę Antoniego na prokuraturę,
  to decyzja o odrzuceniu jest żelaznym dowodem,
  że prokuratura mąci, zaciemnia i manipuluje.

  Teraz Antoni powoła ekspertów, którzy to wyjaśnia i opracują pod względem naukowym.
  Przewidziani są profesorowie z USA, Australii oraz innych jeszcze państw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje