Nie będzie śledztwa z doniesienia Macierewicza. Prokuratura: jego informacja nie jest wiarygodna

27.05.2013 12:24
Kaczyński i Macierewicz

Kaczyński i Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prokuratura Wojskowa w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa ws. prokuratorów, którzy - według Antoniego Macierewicza - nie weryfikowali informacji o osobach, które rzekomo przeżyły katastrofę smoleńską. Informacja o możliwości przeżycia katastrofy była niewiarygodna - podkreśla prokuratura.
Poseł PiS Antoni Macierewicz złożył wniosek dotyczący domniemanego przestępstwa prokuratorów wojskowych z Warszawy polegającego na niezweryfikowaniu informacji o możliwości przeżycia katastrofy smoleńskiej przez trzy osoby. Prokuratorzy mieli nie sprawdzić tej informacji przez cały okres trwania śledztwa w sprawie katastrofy. Według poznańskiej prokuratury w tym przypadku nie popełniono przestępstwa.

- Informacja o możliwości przeżycia katastrofy przez trzy osoby była niewiarygodna i należałoby ją ocenić w kategorii plotki, która na miejscu wypadku została zweryfikowana negatywnie. Śledztwo wszczyna się, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a w tym przypadku takiego podejrzenia, jeżeli chodzi o prokuratorów, nie ma. Uznano, że ich zachowanie nie wyczerpuje znamion jakiegokolwiek przestępstwa - powiedział rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, ppłk Sławomir Schewe.

Prawomocne postanowienie prokuratury

Postanowienie prokuratury jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. W połowie kwietnia Antoni Macierewicz, który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, powiedział, że po blisko trzech latach badań może "powiedzieć z olbrzymią dozą pewności czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły [katastrofę - red.], są wiarygodne". Poseł PiS powoływał się przy tym na "trzy niezależne źródła".

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu od ubiegłego roku prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku. Schewe poinformował, że śledztwo to zostało przedłużone do lipca. "Są zaplanowane kolejne przesłuchania świadków w tej sprawie" - powiedział.

Prokuratorzy mieli nie dopełnić obowiązków

Doniesienie w tej sprawie w ubiegłym roku złożył pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski. Według składającego zawiadomienie wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie brali udziału w sekcjach zwłok i nie wnioskowali o to; nie przeprowadzili sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski.

Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia. Śledztwo zostało wszczęte 2 listopada 2012 roku i obecnie jest prowadzone w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Zobacz także
Komentarze (111)
Nie będzie śledztwa z doniesienia Macierewicza. Prokuratura: jego informacja nie jest wiarygodna
Zaloguj się
 • totapis500

  0

  Antek znowu narazi skarb państwa na kolejną wyprawę do USA aby zasięgnąć opinii jakiegoś pedała biskupa,bo nikt inny o katastrofie nie chce z nim rozmawiać

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Noszenie przez wiele pokoleń przodków okrągłego nakrycia głowy - kipa- i związane z tym niedotlenienie skóry powoduje zmiany genetyczne, min. skłonność do przedwczesnego łysienia tej części głowy. Patrz na głowę Jarosława Kaczyńskiego na zdjęciu.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -4

  Państwo w państwie ten program oglądajcie to się dowiecie co wyprawia prokuratura i sądy za rządu rządu PO

 • 3.janusz

  Oceniono 4 razy 4

  -
  Gdyby prokuratury miały zajmować się ŚWIRAMI,to miałyby robotę z 4/5 pisowców.
  -

 • 99makabra1977

  Oceniono 5 razy 5

  Jedno jest pewne Antoniego M. nie było w samolocie, ale czy byli jego Czeczeńscy terroryści to tylko wiedzą Rosjanie.

 • dyskootantka

  Oceniono 4 razy 4

  Zaraz pisiaki w trybie pilnym zlustrują poznańską prokuraturę. I okaże się, że prapradziadkowie ich wszystkich służyli w wojsku cesarza Wilhelma i cała ta prokuratura to zakamuflowana opcja pruska.

 • y0rg

  Oceniono 10 razy 10

  Prokurator zapomniał dać skierowania na przymusowe badania u psychiatry.

 • cowboy66

  Oceniono 9 razy 9

  U Macierewicza nie ma co sprawdzac, Lekarz stwierdzil ze Macierewicz jest chory, stwierdzono brak mózgu w czaszcze, będzie dochodzenie gdzie go zgubił, są podejrzenia ponieważ PIS ma 3 świadków kradzieży mózgu Macierewicza, są to ci którzy rzekomo mieli przeżyć katastrofę Smolenska! ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje