"Pocałunkowy protest" w Ankarze zaatakowany przez islamistów

27.05.2013 12:21
Policja przed stacją metra

Policja przed stacją metra (Fot. Burhan Ozbilici AP)

200 osób publicznie całowało się w Ankarze po tym, jak tamtejsze władze zaapelowały do pasażerów metra o "moralne zachowywanie się". Całujące się party zostały zaatakowane przez grupkę islamistów. Jedna osoba została pchnięta nożem.
Władze Ankary, stolicy Turcji wystosowały publiczne oświadczenie, w którym zaapelowało do pasażerów metra, by ci "zachowywali się moralnie" w czasie korzystania z transportu publicznego. Oświadczenie zostały wydane, gdy, jak stwierdziły władze Ankary, kamery w metrze zarejestrowały "nieodpowiednio zachowującą się parę".

Część mieszkańców stolicy oburzyła się taką ingerencją władz miejskich - gdzie większość ma konserwatywna, islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju - w ich życie prywatne. Zorganizowali demonstrację przed jedną ze stacji metra, gdzie 200 osób publicznie się całowało.Policja otoczyła stację metra i nie pozwoliła demonstrantom na wejście do niej. Jak z kolei podaje AFP, część całujących się manifestantów została zaatakowana przez grupę islamistów. Jeden z uczestników protestu został pchnięty nożem. Wcześniej islamiści skandowali "Allah Akhbar" (Bóg jest wielki).

Przeciw alkoholowi

To niejedyne kontrowersyjne posunięcie konserwatywnych władz Turcji. Parlament przyjął w zeszłym tygodniu ustawę ograniczającą sprzedaż alkoholu i zakazującą jego reklamy. Ustawę przeforsowała rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju mimo głosów opozycji, że jest ona krokiem ku islamizacji kraju. Zgodnie z ustawą alkoholu nie będzie można sprzedawać w sklepach od godz. 10 wieczorem do 6 rano. Ponadto na każdej butelce będą musiały być umieszczone ostrzeżenia o szkodliwości alkoholu dla zdrowia, podobne do tych, jakie są na papierosach.

Nowe przepisy zakazują też wszelkich kampanii reklamowych alkoholu - kampanii promocyjnych, sponsorskich, a także polegających na darmowym rozdawaniu alkoholu. Jedynym wyjątkiem będą targi międzynarodowe, których celem będzie sprzedaż alkoholu na rynkach międzynarodowych.

Turcja jest państwem świeckim o ludności muzułmańskiej. Krytycy postislamskiej AKP uważają, że rząd usiłuje wprowadzić zasady religii do życia publicznego. W islamie alkohol jest zakazany. AKP od dojścia do władzy w 2002 roku podjęła szereg kroków, by ograniczyć spożycie alkoholu, m.in. nałożyła wysokie akcyzy na alkohol.

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • noken

  Oceniono 712 razy 682

  Wydaje m się, że islam powinien zostać dopisany do listy ideologii nienawiści i zakazany w świecie zachodu.
  Wiem, wielu muzułmanów jest pokojowo nastawionych, starają się żyć własnym życiem i przestrzegać moralności, ale nie warto ryzykować. Kultura arabska nie uznaje pojęcia pluralizmu, dyskusji czy tolerancji odmienności. Bez ustanku jacyś islamiści albo się wysadzają w powietrze, albo sztyletują ludzi czy prowadzą do zamieszek - ostatnio także w europie. Należy ich traktować w ten sam sposób jak posiadanie broni, czy karę śmierci, ryzyko błędu jest zbyt duże, aby w cywilizowanym kraju na te rzeczy pozwalać. Jestem agnostykiem, i nie przepadam ani za chrześcijaństwem ani żadną inną religią, ale trzeba w końcu spojrzeć prawdzie w oczy i traktować muzułmanów tak, jak oni traktują innych.

 • zwyklyblogpl

  Oceniono 219 razy 187

  islam-religia pokoju. Z jednej strony ciesze się,że mieszkam w tak bardzo katolickim i ksenofobicznym kraju, przynajmniej tutaj nie dotrze religia pokoju :)

  zarabianiepogodzinach.blogspot.com/

 • szats69

  Oceniono 162 razy 160

  Ktoś pchnięty nożem, ale władze nie potępiają go tylko tych co się całowali - rzeczywiście całowanie to większy występek.

 • gr_ub_y

  Oceniono 136 razy 100

  Islam to nie jest religia, to system quasipolityczny. W chwili gdy europejczycy zrozumieją podstawy jego działania, będzie już za późno.

  Wtedy wspomnienie "danieli Głódzia" będzie już tylko wyrazem tęsknoty za tamtymi, dobrymi czasami, gdzie można było wybebeszyć cycki na wierzch marszałkując ze szmatami.

  Tymczasem polecam wstrząsający dokument nt. Islamu:

  www.youtube.com/watch?v=3t5f_bOZn1o

 • vomitorium1

  Oceniono 53 razy 41

  "Jeden z uczestników protestu został pchnięty nożem."
  "To także zdrowy rozsądek w sprawie pojmowania rodziny, sprawach wartości "
  (gdzieś to słyszałem)

 • szczurzec1

  Oceniono 131 razy 25

  Islamiści??????? Gazeto, jakże to? Skąd to potępienie i stygmatyzacja? Przecież Turcja to prawie Europa, a w Europie jak wiadomo islamiści mogą się dowolnie zachowywać i wyrażać poczucie krzywdy. Najwyraźniej GW zaczyna krzewić faszyzm, nazizm, ksenofobię i mowę nienawiści :DDD

 • kot_ikkk

  Oceniono 24 razy 24

  W kraju muslim nie wolno się całować w metrze dorosłym ludziom ale brać ślub z małą dziewczynką muzułmanin to już może????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje