Ciotka Angeliny Jolie zmarła w niedzielę na raka piersi

27.05.2013 07:11
Po tym, jak Angelina Jolie oświadczyła, że poddała się profilaktycznej mastektomii, kobiety na całym świecie zaczęły się zgłaszać do poradni genetycznych, by przebadać się na obecność genu BRCA1.

Po tym, jak Angelina Jolie oświadczyła, że poddała się profilaktycznej mastektomii, kobiety na całym świecie zaczęły się zgłaszać do poradni genetycznych, by przebadać się na obecność genu BRCA1. (Fot. Carlo Allegri AP)

Ciotka amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie zmarła w niedzielę na raka piersi - poinformowała rzeczniczka jednego z kalifornijskich szpitali, dwa tygodnie po tym, jak Jolie powiadomiła, że zdecydowała się na podwójną mastektomię w obawie przed rakiem piersi.
Debbie Martin, młodsza siostra matki Jolie, zmarła w wieku 61 lat w szpitalu w Escondido, niedaleko San Diego w Kalifornii.

Mąż Debbie Ron Martin powiedział stacji Britain Sky News, że zmarła miała taki sam wadliwy gen BRCA1 jak Angelina Jolie.

14 maja na łamach "New York Times'a" 37-letnia aktorka poinformowała, że jako nosicielka wadliwego genu BRCA1 z obawy przed rakiem piersi, którego ryzyko było bardzo wysokie, zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię.

W osobistym artykule, którym przykuła uwagę opinii publicznej na całym świecie, Jolie napisała o swojej matce Marcheline Bertrand, która po trwającej niemal 10 lat walce z chorobą zmarła w 2007 r. na raka jajnika w wieku 56 lat. Wyjaśniła, że ona sama jest nosicielką genu BRCA1, który zdecydowanie zwiększył ryzyko wystąpienia u niej nowotworu piersi i jajnika. Lekarze szacowali prawdopodobieństwo wystąpienia u Jolie pierwszej z tych chorób na 87 proc., a drugiej - na 50 proc.

Gwiazda zaapelowała w "NYT" również do innych kobiet, by - zwłaszcza jeśli w ich rodzinach wystąpiły nowotwory piersi i jajnika - starały się zasięgać informacji i kontaktowały się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję.

Eksperci wskazują, że nie wszystkie kobiety stać na taką prewencję; istnieją też obawy, że decyzja aktorki skłoni do zabiegu kobiety, dla których nie jest on konieczny.

Jolie poddała się operacji usunięcia obu piersi w lutym 2013 r., ponad dwa miesiące później, w kwietniu, przeprowadzono u niej zabieg rekonstrukcji piersi.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (143)
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 366 razy 314

  Czy z tej śmierci najmądrzejszy-na-świecie Piecha też zamierza szydzić?

 • gj61

  Oceniono 256 razy 210

  I co wy na to? Wy DEBILE z PiSdy, senatorowie Piechy, lekarze ginekolodzy z bożej łaski?
  Fajno wam, łajzy, łapówkarze?

 • 2pyralginy

  Oceniono 188 razy 178

  Zwracam się niniejszym do wszystkich dziennikarzy z prośbą, aby zwrócili się do posła Piechy o komentarz. Ten pan tak chętnie komentował decyzję pani Jolie, że i tym razem na pewno też nie może się doczekać, żeby wypowiedzieć się na ten temat.
  Z góry serdecznie dziękuję.

 • kac

  Oceniono 179 razy 165

  Wiadomość należy zadedykować wszystkim tym mądralom co o PR i akcji promocyjnej gadali.
  Zmarnowali okazję aby siedzieć cicho. Mądry człowiek jak nie ma nic do powiedzenia to słucha.
  Jak widać, dobre wykształcenie i wysokie stanowisko mądrości nie gwarantują.

 • radek_sziwa

  Oceniono 134 razy 82

  Ta smierc ciotki to tyko event taki, publicity stunt, ona zyje w ukryciu tak naprawde z nowymi implantami. Ave pistaliban!

 • apache5

  Oceniono 99 razy 81

  Czy Pana Piechę stać na refleksje nad swoim postępowaniem i głoszonymi tezami, czyżby oceniał innych wg siebie . Przykre że facet siedzi w Sejmie.

 • gj61

  Oceniono 125 razy 81

  Pani Agelino Jolie,
  czy wie Pani ile swoim czynem kobiet uratowała?
  W Polsce, to taki kałmucki kraik na końcu Europy (mentalnej): WIELE o ile nie bardzo dużo.

 • bemeta

  Oceniono 48 razy 42

  Jak to wyglada u innych,

  A w Hiszpanii jets tak, jezeli sa wczesniejsze przypadki raka piersi w rodzinie lekarz rodzinny kieruje pacientke do specjalisty. Przeprowadzone zostaja badania genetyczne, jezeli ryzyko sie potwierdzi to za zgoda kobiety przeprowadzana jest operacja usuniecia gruczolow piersiowych polaczona z rekonstrukcja piersi. Przeprowadza sie ten zabieg u kobiet do 40 roku zycia i dotyczy jednej kobiety na tysiac w skali populacji?
  Zabieg jest w calosci refundowany.
  No ale katotaliby i pissdzielce wiedza swoje, aktorka chciala sobie cycki poprawic i zrobic event!
  A przeciez mogola sie modlic o zdrowie, kapliczke ufundowac, trawke dla danieli kupic.... Dzialke pod kosciolek podarowac..... Tyle innych mozliwosci.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje