Francja: 150 tys. osób w proteście przeciw małżeństwom homoseksualnym. Zamieszki

26.05.2013 22:14
Protesty przeciw małżeństwom homoseksualnym we Francji

Protesty przeciw małżeństwom homoseksualnym we Francji (Fot. STEPHANE MAHE REUTERS)

Ponad 150 tys. osób - według policji - wzięło udział dzisiejszej demonstracji w Paryżu przeciwko małżeństwom homoseksualnym, usankcjonowanym 23 kwietnia ustawą, która pozwala im również na adopcję dzieci. Nawiązując do obchodzonego dziś Dnia Matki, uczestnicy demonstracji szli przez miasto m.in. z transparentem, na którym wypisano: "Ostatni Dzień Matki przed likwidacją". Doszło też do kilku starć z policją.
Demonstranci wyruszyli o godzinie 14 z trzech punktów stolicy Francji, aby spotkać się na rozległym placu Inwalidów. Organizatorzy napisali w komunikacie ogłoszonym po demonstracji: "Było nas milion, a policja kłamie".

Około dwudziestu uczestników demonstracji, według komunikatu, okupowało siedzibę Partii Socjalistycznej przy ulicy Solferino nieopodal placu Inwalidów, skąd usunęła ich po jakimś czasie policja. Rzecznik tej partii poinformował, że należeli do niewielkiego ugrupowania skrajnej prawicy.

Ustawa o małżeństwach homoseksualnych została ogłoszona po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej 18 maja. Głosowało za nią 331 deputowanych, przeciwko - 225 członków Zgromadzenia Narodowego. A w najbliższą środę w Montpellier odbędzie się pierwszy we Francji ślub pary homoseksualnej.

"Manifestacja dla wszystkich"

Na kilku autobusach, które przywiozły do Paryża grupy uczestników protestu zorganizowane przez parafie katolickie, umieszczono tabliczki z napisem: "Manifestacja dla wszystkich". Była to aluzja do jednego z haseł wyborczych prezydenta Francji, socjalisty Francois Hollande'a: "Małżeństwa dla wszystkich".

Francuski minister spraw wewnętrznych Manuel Valls oświadczył, że duże siły policyjne rozmieszczono na trasie pochodów przeciwników małżeństw gejowskich w obawie przed włączeniem się do protestów grup skrajnej prawicy. Valls "odradzał" rodzicom zabieranie ze sobą dzieci na demonstracje. Podczas poprzednich pochodów przeciwko usankcjonowaniu małżeństw gejowskich - przypominają agencje - dochodziło w Paryżu do starć między skrajnie prawicowymi uczestnikami demonstracji a policją. Podobnie było tym razem. Policja starła się z demonstrantami, doszło do kilku zatrzymań.

72 proc. Francuzom przeciw protestom

Organizatorzy "demonstracji dla wszystkich" oskarżają rząd o prowokowanie "alarmistycznych" nastrojów wokół demonstracji w celu "zastraszenia" i "zdemobilizowania" jej potencjalnych uczestników. Według sondażu, którego wyniki ogłoszono w dniu demonstracji, 72 proc. Francuzów uważa, że nadszedł już czas, aby zaprzestać demonstrowania przeciwko uchwalonej ustawie.

Początkowo popierała ją ogromna większość Francuzów, jakkolwiek byli podzieleni co do przyznania małżeństwom osób jednej płci prawa do adopcji dzieci. Jednak po uchwaleniu ustawy zaczął narastać ruch protestu, w którym aktywnie uczestniczy część francuskiej prawicy świeckiej i różne ruchy katolickie.

Zobacz także
Komentarze (215)
Francja: 150 tys. osób w proteście przeciw małżeństwom homoseksualnym. Zamieszki
Zaloguj się
 • noc.nick.rasowy

  Oceniono 3 razy 1

  Tak się zdarzyło przypadkowo, że obserwowałem w ostatnim dniu krótkiego pobytu w Paryżu wspomnianą demonstrację. I to z nie byle jakiego punktu obserwacyjnego, bo z samej Wieży Eiffla. Centralny punkt zbiorczy dla gwiaździście zorganizowanych kilkunastu grup demonstrantów przewidziany był na Placu przed Pałacem Inwalidów. Grupy, które maszerowały na przykład z kierunku zachodniego bulwarem nad Sekwaną oraz z północnego od strony Łuku Triumfalnego (dla których nie było miejsca w punkcie zbiorczym) połączyły się na Trocadero i na Placu Warszawskim, następnie przeszły przez most na drugą stronę rzeki oraz z powrotem zawróciły bulwarem Sekwany po jej drugiej stronie. Grupa ta pojawiła się moście około 16 i maszerowała prawie 2 godziny. Na moich oczach demonstrowało prawie 100tys wspaniale zorganizowanych ludzi. Podobnych grup było co najmniej 10 w całym centralnym Paryżu, a na Placu Inwalidów nie było gdzie wcisnąć przysłowiowej szpilki. Wszystkie mosty i bulwary w centrum były zablokowane przez policję i aż do godziny 18 musieliśmy czekać na możliwość wyjazdu z Pól Marsowych i opuszczenie Paryża. Jako bezpośredni świadek i niemalże przypadkowy uczestnik demonstracji mogę potwierdzić z całą odpowiedzialnością, że w demonstracji wzięło udział niemal milion mieszkańców Paryża...

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 5 razy -1

  To tylko 150 tyś. udało się kapłanom przekupić?
  A ile tam było wystraszonych rychłą śmiercią babć i dziadków wystraszonych przez cwanych kapłanów...?
  Proszę sprawdzić jako to procent tej ciemnoty w całej populacji Francji... Ten odsetek nawiedzonych to nic...

 • dzapallo

  Oceniono 4 razy 0

  Cos cenzura tnie mi ten komentarz

  Francuzi wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko homo małżeństwom, z których pierwsze ma zostać zawarte już w w środę. Policja do pacyfikacji protestu zmobilizowała 4 tys funkcjonariuszy.
  Film:
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dHNtDFjj2PY
  Z ichniej strony (duzo ich):
  www.lamanifpourtous.fr/images/articles/Invalides%20belle%20vue.jpg
  Z pierwszej ręki info:
  na Manif pour Tous są wszyscy. Można spotkac szlachecką Francję, rozbrykaną młodzież jak i troszkę nacjonalistów. Byłam tam przez chwilę wolontariuszką. Szkoda, że więcej dyskoteki niż modlitwy. Islamiści i żydzi też protestują...(Józia)

 • dzapallo

  Oceniono 1 raz 1

  Francuzi wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko homo małżeństwom, z których pierwsze ma zostać zawarte już w w środę. Policja do pacyfikacji protestu zmobilizowała 4 tys funkcjonariuszy.
  Film:
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dHNtDFjj2PY
  Z ichniej strony (duzo ich):
  www.lamanifpourtous.fr/images/articles/Invalides%20belle%20vue.jpg
  Z pierwszej ręki info:
  na Manif pour Tous są wszyscy. Można spotkac szlachecką Francję, rozbrykaną młodzież jak i troszkę nacjonalistów. Byłam tam przez chwilę wolontariuszką. Szkoda, że więcej dyskoteki niż modlitwy. Islamiści i żydzi też protestują...(Józia)

 • 1group

  Oceniono 6 razy 0

  Czekamy na historyczny dzień,kiedy gazeta nie wydali z siebie nic o pedałach.:))
  A przy okazji proponuję,by jakiś językoznawca rozprawił się z terminem:"gej" i dziennikarze zaczęliby stosować do określania pederastów,właściwej nazwy.

 • makak84

  Oceniono 6 razy -2

  Divide et Impera. Dziel i rządz. Sztuczka stara jak świat, ale jak widać nadal działa świetnie. Jak łatwo jest rządzącym skanalizować niebezpieczne emocje młodego pokolenia (podłozem których są problemy czysto ekonomiczne- BEZROBOCIE). Wystarczyło troche pomieszać, poszczuć jednych na drugich a młódź zamiast domagać się pracy, ściga gejów czy mozlemów po krzakach. W Pałacu Elizejskim mogą sobie pogratulować.

 • hanyszameryki

  Oceniono 7 razy 1

  Zastanawiam sie, czy uczestnicy i uczestniczki tej demonstracji zdaja sobie sprawe z tego, ze w.g. ustawy, przeciwko ktorej protestuja, gejowskie malzenstwa nie a obowiaskowe. Mozna takze zawrzec malzenstwp heteroseksualne. (Tylko, ze heteroseksualni Francuzi wola zyc z heteroseksualnymi Francuskami na kocia lape).

 • rekontra333

  Oceniono 26 razy 4

  Europa się budzi i ma dość muslimanów i pedalstwa.

  Czekać jak Szechterpost będzie alarmował, że wraca faszyzm.

 • olos_777

  Oceniono 4 razy 2

  www.fronda.pl/a/wladza-moze-finansowac-tylko-dewiacje-kiedy-dolozy-cos-dla-normalnych-musi-zostac-potepiona,28416.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje