Francja: 150 tys. osób w proteście przeciw małżeństwom homoseksualnym. Zamieszki

26.05.2013 22:14
Protesty przeciw małżeństwom homoseksualnym we Francji

Protesty przeciw małżeństwom homoseksualnym we Francji (Fot. STEPHANE MAHE REUTERS)

Ponad 150 tys. osób - według policji - wzięło udział dzisiejszej demonstracji w Paryżu przeciwko małżeństwom homoseksualnym, usankcjonowanym 23 kwietnia ustawą, która pozwala im również na adopcję dzieci. Nawiązując do obchodzonego dziś Dnia Matki, uczestnicy demonstracji szli przez miasto m.in. z transparentem, na którym wypisano: "Ostatni Dzień Matki przed likwidacją". Doszło też do kilku starć z policją.
Demonstranci wyruszyli o godzinie 14 z trzech punktów stolicy Francji, aby spotkać się na rozległym placu Inwalidów. Organizatorzy napisali w komunikacie ogłoszonym po demonstracji: "Było nas milion, a policja kłamie".

Około dwudziestu uczestników demonstracji, według komunikatu, okupowało siedzibę Partii Socjalistycznej przy ulicy Solferino nieopodal placu Inwalidów, skąd usunęła ich po jakimś czasie policja. Rzecznik tej partii poinformował, że należeli do niewielkiego ugrupowania skrajnej prawicy.

Ustawa o małżeństwach homoseksualnych została ogłoszona po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej 18 maja. Głosowało za nią 331 deputowanych, przeciwko - 225 członków Zgromadzenia Narodowego. A w najbliższą środę w Montpellier odbędzie się pierwszy we Francji ślub pary homoseksualnej.

"Manifestacja dla wszystkich"

Na kilku autobusach, które przywiozły do Paryża grupy uczestników protestu zorganizowane przez parafie katolickie, umieszczono tabliczki z napisem: "Manifestacja dla wszystkich". Była to aluzja do jednego z haseł wyborczych prezydenta Francji, socjalisty Francois Hollande'a: "Małżeństwa dla wszystkich".

Francuski minister spraw wewnętrznych Manuel Valls oświadczył, że duże siły policyjne rozmieszczono na trasie pochodów przeciwników małżeństw gejowskich w obawie przed włączeniem się do protestów grup skrajnej prawicy. Valls "odradzał" rodzicom zabieranie ze sobą dzieci na demonstracje. Podczas poprzednich pochodów przeciwko usankcjonowaniu małżeństw gejowskich - przypominają agencje - dochodziło w Paryżu do starć między skrajnie prawicowymi uczestnikami demonstracji a policją. Podobnie było tym razem. Policja starła się z demonstrantami, doszło do kilku zatrzymań.

72 proc. Francuzom przeciw protestom

Organizatorzy "demonstracji dla wszystkich" oskarżają rząd o prowokowanie "alarmistycznych" nastrojów wokół demonstracji w celu "zastraszenia" i "zdemobilizowania" jej potencjalnych uczestników. Według sondażu, którego wyniki ogłoszono w dniu demonstracji, 72 proc. Francuzów uważa, że nadszedł już czas, aby zaprzestać demonstrowania przeciwko uchwalonej ustawie.

Początkowo popierała ją ogromna większość Francuzów, jakkolwiek byli podzieleni co do przyznania małżeństwom osób jednej płci prawa do adopcji dzieci. Jednak po uchwaleniu ustawy zaczął narastać ruch protestu, w którym aktywnie uczestniczy część francuskiej prawicy świeckiej i różne ruchy katolickie.

Zobacz także
Komentarze (215)
Zaloguj się
 • jerry.uk

  Oceniono 275 razy 145

  Jeśli Gazeta podaje, że protestujących przeciw homoseksualistom było 150 tysięcy, to jestem pewny, że tych ludzi było ponad pół miliona.

 • jar.lip

  Oceniono 241 razy 129

  Czy osoby przeciwne małżeństwom homoseksualistów muszą być nazywane " skrajną prawica" ?

 • staalkeer

  Oceniono 147 razy 75

  Jak na razie to na jednym z najwiekszych portali francuskich jest sonda z pytaniem czy jestes za uchyleniem prawo o małżeństwach homoseksualnych i jest 71 % za.

  www.lefigaro.fr/politique/2013/05/26/01002-20130526QCMWWW00169-apres-la-manifestation-du-26-mai-faut-il-abroger-la-loi-sur-le-mariage-homosexuel.php
  Wszystkie zagraniczne portale również te lewicowe jak guardian cz rt podawały przez cały dzień informacje o tych protestach a tu cisza. A chyba wczoraj informacja o 50 osobach na Ukrainie protestujących za związkami wisiała przez cały dzień na tym portalu. O północy mogliście o tym napisać a o 4 z rana zdjąć. Według rządu było 150 tys według organizatorów protestu milion.

 • nie-tak

  Oceniono 68 razy 32

  Nie tylko w Francji, nie tylko w Szwecji ale w Szwajcarii byla tez dzis powazna rozroba.

 • zyks

  Oceniono 69 razy 29

  We Francji wielki postęp. Ale ja jeszcze nie skorzystam. Kocham moja kózkę, ona mnie też. Żyjemy w szczęśliwym związku (niestety nieformalnym), ale poczekamy, aż dadzą nam równe prawa z heteroseksualnymi i homoseksualnymi zwyrodnialcami i zawrzemy związek małżeński w majestacie prawa, w USC, ale lepiej w kościele. Mamy na oku pewną suczkę, którą chcemy wtedy oficjalnie adoptować. Nie zgadzamy się na monopol hetero+homo. Żądamy równych praw dla wszystkich !!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 105 razy 29

  Nie ma zgody na marsze zbolałej dupy.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 23 razy 11

  no i spadło z pierwszej strony - cenzor nie dał rady ?

 • braunal

  Oceniono 37 razy 11

  jeżeli we Francji wyszło 150 000 to w Polsce wyjdzie 2 000 000.Uważajcie lewaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje