David Cameron po mordzie w Woolwich: Zaknebluję usta duchownym nienawiści

26.05.2013 21:52
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron (Fot. ANDREW WINNING REUTERS)

Szef brytyjskiego rządu powołał nową specjalną grupę roboczą, która ma zająć się m.in. monitorowaniem muzułmańskich duchownych szerzących ekstremistyczne poglądy. To odpowiedź na brutalne morderstwo, do którego doszło na ulicach Londynu. Od ciosów maczetą zginął 25-letni brytyjski żołnierz.
Cameron, którego cytuje "Daily Mail", miał w ostrych słowach powiedzieć, że "zamknie usta duchownym szerzącym nienawiść". Ma mu w tym pomóc specjalnie utworzona grupa robocza. Rozważy ona, czy służby bezpieczeństwa nie potrzebują nowych uprawnień, by stawić czoło groźbie nasilającego się ekstremizmu.

Grupa Camerona przeanalizuje także inne sposoby zapobiegania ekstremizmowi. Mówi się w tym kontekście m.in. o zakazie dostępu radykalnych duchownych muzułmańskich do szkół, meczetów i innych miejsc publicznych, a także o rozszerzeniu praktyki delegalizowania radykalnych grup politycznych. Choć niektóre z tych sugerowanych rozwiązań mogą zaniepokoić organizacje monitorujące przestrzeganie swobód obywatelskich, brytyjska opinia publiczna opowiada się za zaostrzeniem prawa w celu położenia kresu podżeganiu do terroryzmu.

Sondaż ośrodka Survation opublikowany w tygodniku "Mail on Sunday" pokazał, że 64 proc. ankietowanych sądzi, iż rząd musi sięgnąć po nowe środki zapobiegające radykalizacji ludzi podatnych na agitację. 63 proc. ankietowanych uważa, że należy przywrócić karę śmierci wobec skazanych za terroryzm. W śledztwie dotyczącym środowego zabójstwa żołnierza Lee Rigby'ego w Woolwich uczestniczy 500 osób, w tym policyjni eksperci ds. terroryzmu.

Sprawcy brutalnego zabójstwa - 28-letni Michael Adebolajo i 22-letni Michael Adebowale, postrzeleni przez policję na miejscu zbrodni - przebywają w szpitalu. W związku z tą sprawą aresztowano w sobotę trzech mężczyzn w wieku 21, 24 lat i 28 lat. Wobec dwóch w trakcie aresztowania użyto paralizatora.

Z powodu rasistowskich i podżegających do nienawiści i przemocy wpisów, które pojawiają się w portalach społecznościowych po zabójstwie w Woolwich, kilka osób stanie przed sądem - donosi BBC, nie podając szczegółów.

Zobacz także
Komentarze (125)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 217 razy 183

  "... brytyjska opinia publiczna opowiada się za zaostrzeniem prawa w celu położenia kresu podżeganiu do terroryzmu."

  Tego, za czym się brytyjska opinia publiczna - szczególnie w ostatnich dniach - faktycznie opowiada, GW przenigdy nie wydrukuje.

 • grogreg

  Oceniono 200 razy 180

  Izraelska armia eksmituje i burzy domy rodzin zamachowców samobójców.
  Rząd Wielkiej Brytanii ma znacznie potężniejszą broń. Wystarczy pozabierać im zasiłki.

 • heliheli

  Oceniono 82 razy 80

  Zgarnac Muselmanow i do Arabii Saudyjskiej a tam "demokratyczna" monarchia Saudow poradzi sobie z nimi w try miga . Albo jeszcze szybciej . I te Imamy i ich omamy trafia do swoich obiecanych hurys w mgnieniu oka

 • nikodem_73

  Oceniono 75 razy 67

  Jak to mawiają "a day late and a dime short".

  Panie Cameron... Trzeba było to zrobić dawno, dawno, daaaawno, temu. Nawet nie pan, lecz pańscy poprzednicy. Jak tylko przelękliście się pierwszych haseł o "dyskryminacji". TO był sygnał, że "coś śmierdzi".

 • jezdziec_apokalipsy

  Oceniono 67 razy 33

  Przyznam, że jestem rozczarowany takim dziennikarstwem. Ja np. chciałbym wiedzieć co się naprawdę stało, zamiast czytać i słuchać w kółko tych samych plotek powtarzanych z ust do ust. Po pierwsze ten człowiek najpierw został przez napastników przejechany/potrącony samochodem i niewykluczone, że to właśnie spowodowało jego śmierć. Po drugie, wbrew temu co się słyszy, nikt mu głowy nie uciął, chociaż możliwe że próbował. Po trzecie nie żadną maczetą tylko nożem i tasakiem. Mam wrażenie, że ci co to piszą nie widzieli na oczy maczety.

  Niby szczegóły, ale banda nawiedzonych już się ich czepia i wymyśla kolejne teorie spiskowe, bo dziennikarze zamiast się dowiedzieć jak było, albo po prostu obejrzeć dokładnie wideo dostępne za darmo na internecie, bawią się w głuchy telefon i w najlepsze uprawiają plotkarstwo.

 • watyklan

  Oceniono 41 razy 25

  Brytyjczycy powinni ostro żądać wydalenia wszystkich Muzułmanów z UK. Bez wyjątku. Tylko wtedy zapewni sobie bezpieczeństwo.

 • miaukota

  Oceniono 66 razy 24

  Gó... tam Calderon zrobi bez ludzi takich jak Polacy z Dywizjonu 303 i takich jak ci spod Wiednia.
  Poprawność i gnuśność ucięła Anglikom jaja.

  www.youtube.com/watch?v=jJIQT9FN-pY

 • processor

  Oceniono 28 razy 20

  Za późno Panie Cameron - teraz to już możecie się tylko pakować. W większości najbogatszych państw UE macie już ponad 4% muzułmanów, a to już przekracza poziom krytyczny w państwie demokratycznym.

  Co pozostaje ? - tylko jedno wyjście (niestety) - rezygnacja w całej UE z pojęcia "państwo prawa" i całkowity zakaz tej religii. Niestety ten krok wymaga wprowadzenia faszyzmu, co jak mniemam (i mam nadzieję) nie wchodzi w rachubę.

  Wniosek ostateczny: sprawa jest już przegrana :( - za max 40 lat w całej UE zapanuje prawo Szariatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje