Kwaśniewski i Cox spotkali się z więzioną Julią Tymoszenko

26.05.2013 20:31
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko (Fot. Sergei Chuzavkov AP)

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się w Charkowie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.
Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji. Do spotkania z Tymoszenko doszło w szpitalu w Charkowie na wschodzie Ukrainy, gdzie opozycjonistka jest leczona pod nadzorem służby więziennej. Kwaśniewski i Cox przebywali w szpitalu ponad 2,5 godziny; po spotkaniu z Tymoszenko odjechali, nie rozmawiając z obecnymi na miejscu dziennikarzami.

W kwietniu przewodniczący PE Martin Schulz poinformował, że decyzją konferencji przewodniczących PE misja Kwaśniewskiego i Coxa będzie przedłużona co najmniej do września bieżącego roku. Po wysłuchaniu sprawozdania z ich misji konferencja postanowiła, że obaj politycy będą kontynuowali działania na rzecz Tymoszenko.

- Będziemy się starać. Nasza praca ma służyć temu, by zlikwidować przeszkody dla podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie - powiedział wówczas Kwaśniewski.

Przed zawarciem umowy stowarzyszeniowej UE oczekuje od Ukrainy spełnienia trzech głównych warunków: rozwiązania kwestii wybiórczego stosowania prawa wobec oponentów politycznych, reformy sądownictwa oraz zmian w prawie wyborczym.

Julia Tymoszenko odbywa karę więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją. W ocenie polityków unijnych skazanie byłej premier było umotywowane politycznie.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 75 razy 41

  Kwaśniewski odwiedził uwięzioną Dżulję T.
  da Bóg, to się dziewczyna może kiedyś zrewanżuje.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 66 razy 38

  "W ocenie polityków unijnych skazanie byłej premier było umotywowane politycznie." - a miliony na koncie ma za ładne oczy ?

 • andopal

  Oceniono 35 razy 29

  wszystkie zwierzęta są równe, ale są wśród nich równiejsze...

 • czastkapierwotna

  Oceniono 27 razy 23

  ...Przed zawarciem umowy stowarzyszeniowej UE oczekuje od Ukrainy spełnienia trzech głównych warunków: rozwiązania kwestii wybiórczego stosowania prawa wobec oponentów politycznych, reformy sądownictwa oraz zmian w prawie wyborczym....to kuriozum poniewaz w zasadzie te same trzy warunki moznaby postawic Polsce. My co prawda juz jestesmy w Unii ale rowniez elyty wybiorczo stosuja prawo wobec niepokornych, sadwonictwo rowniez calkowicie lezy (tego chyba nie zauwazyli jedynie ci ktorzy nigdy z polskim sadem nie mieli na razie do czynienia), co do prawa wyborczego tez mialbym sporo watpliwosci.

 • no4nwo

  Oceniono 31 razy 21

  kwachu, a kiedy spotkasz się z więzionymi młodymi Polakami, którzy zostali zamknięci za posiadanie woreczka z gramem nieszkodliwego suszu konopnego, albo skręta z tymże suszem? Oni są więzieni na podstawie bandyckiego, sk*rwysyńskiego prawa, które przyklepałeś, kwachu. Kiedy ich odwiedzisz i wytłumaczysz im, dlaczego są więzieni, a mendy zamroczone C2H5OH szwendają się na wolności i robią syf?

 • czumizm

  Oceniono 31 razy 21

  A Jula w czasie premierowania, to zupełnie na nic nie była chora. Czysta magia!

 • tadeusz1939

  Oceniono 25 razy 19

  Politycy bronia pollitykow

 • 2alexander

  Oceniono 24 razy 16

  Pwenie Kwach kombinuje jak tu w przyszlosci zalapac sie na klamkowego do Julii.

 • supertlumacz

  Oceniono 35 razy 15

  W ocenie polityków unijnych ...
  Nawet nie " W ocenie WIĘKSZOŚCI polityków unijnych"
  Zapewne przez aklamację doszli do wniosku że skazanie byłej premier było umotywowane politycznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje