Gowin ruszył ze swoją kampanią? Ostry list polityka do członków PO. "Sytuacja się pogarsza"

Jarosław Gowin wystosował dziś do członków PO list otwarty. Na czterech stronach polityk punktuje błędy rządu i alarmuje, że partię "zaczyna cechować buta, partyjniactwo i budzące wątpliwości moralne korzystanie z przywilejów władzy". Pismo i zapowiedź spotkań w terenie potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że były minister sprawiedliwości poważnie myśli o wystartowaniu w wyborach na szefa partii.
Oficjalnie Gowin list napisał po to, by zaprosić członków Platformy do dyskusji nad stanem partii, która według niego odwróciła się od wartości, które leżą u jej podstaw. Idee te to "wolny rynek, ograniczanie opresyjności państwa, rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz obrona zdrowego rozsądku i dobrze rozumianej tradycji". Przy czym tę ostatnią Gowin zdefiniował jako "wspieranie rodziny i tradycyjne normy obyczajowe".

Okazją do rozmowy o PO są przyspieszone wybory na nowego szefa Platformy. List przypomina zresztą program wyborczy Gowina, o którym coraz częściej mówi się, że chce rzucić rękawicę Donaldowi Tuskowi: "Zmiana reguł i gwałtowne przyśpieszenie wyboru przewodniczącego partii sprawia, że na taką dyskusję pozostało bardzo mało czasu. Jest ona jednak niezbędna. W lipcu wybierać bowiem będziemy nie tylko między kandydatami, ale także między istotnie się różniącymi koncepcjami partii, polityki i wyzwań stojących przed Polską".

"Wszyscy widzimy, że sytuacja się pogarsza"

W kolejnej części listu przechodzi do wymienienia największych sukcesów Platformy, w tym m.in. dwukrotnie wygrane wybory parlamentarne, dodatni PKB w czasach światowego kryzysu gospodarczego czy deregulacja, której Gowin jest tak gorącym orędownikiem.

Dziś jednak - jak odnotował ze smutkiem w liście były minister sprawiedliwości - PO nie ma za wielu powodów do zadowolenia: "Niestety, wszyscy widzimy, że sytuacja wyraźnie się pogarsza. Tempo wzrostu gospodarczego maleje. Szybko rośnie bezrobocie. Ponieśliśmy szereg dotkliwych porażek w różnego rodzaju wyborach lokalnych. Nasze koleżanki i koledzy alarmują, że coraz częściej działania samorządowców Platformy i aparatu partyjnego w regionach zaczyna cechować buta, partyjniactwo i budzące wątpliwości moralne korzystanie z przywilejów władzy. W efekcie tego wszystkiego nasze notowania spadają, a w naszych szeregach pojawia się zaniepokojenie".

"Bezmyślne naśladowanie zagranicznych nowinek"

Polityk alarmuje, że partia musi "rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd biorą się ostatnie niepowodzenia". Gowin zdaje się upatrywać źródła kłopotów w rządzie, który mimo zapowiedzi nie obniżył podatków, nie ograniczył zatrudnienia w administracji i nie zapewnił ani dostępu do szerokopasmowego internetu ani dobrej polityki ws. wydobycia gazu z łupków.

"Zamiast zajmować się gospodarką i walką z kryzysem demograficznym, wdaliśmy się w niepotrzebne spory światopoglądowe. Jak do naszej Deklaracji Ideowej ma się dążenie do instytucjonalizacji związków homoseksualnych, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem definiowanie płci poprzez role społeczne czy uznawanie poloneza na studniówce za przejaw homofobii? Bezmyślne naśladowanie zagranicznych nowinek ideologicznych zostawmy innym partiom" - radzi Gowin.

"Ciepła woda w kranie? Potrzeba ambitnego programu"

Poseł pisze problemem jest polityka prowadzona przez obecny rząd: "Pamiętacie hasło jednej z naszych kampanii: 'Nie róbmy polityki. Budujmy drogi'? Ja jestem dumny z tego, że jestem politykiem. Bo polityka to rozumna troska o dobro wspólne, poświęcenie się dla Ojczyzny, wyraz aktywnego patriotyzmu".

Dalej polityk rozprawia się ze słynną koncepcją premiera "ciepłej wody w kranie". "To administrowanie bez odważnych reform, bez strategicznych planów, bez niezbędnych, choć niepopularnych decyzji. Taka koncepcja to przywilej czasów dobrobytu i państw sprawnie urządzonych. Dzisiaj w Polsce 'ciepła woda w kranie' to za mało. Polacy... potrzebują ambitnego programu, który powinniśmy im zaoferować". Ten program, pisze Gowin, to głębokie reformy, z którymi nie należy czekać na czas po wyborach.

"Głęboko wierzę, że wciąż jesteśmy w stanie wspólnie podjąć trud głębokiej refleksji nad stanem państwa i ciężkiej pracy na rzecz zmiany tego, co utrudnia życie Polakom. Po to tworzyliśmy Platformę Obywatelską, po to walczyliśmy o władzę. Nie zawiedźmy tych, którzy uwierzyli w nasze ideały" - napisał na koniec listu, zapowiadając spotkania w terenie z członkami partii, aby osobiście podyskutować o stanie Platformy.

Zobacz także
 • Gowin zdymisjonowany. Przypominamy największe wpadki ministra
 • Jarosław Gowin Gowin: Mogło dojść do zniszczenia nawet 10 tys. zarodków. Klinika: Po prostu znaleźliśmy pusty pojemnik
Komentarze (329)
Gowin ruszył ze swoją kampanią? Ostry list polityka do członków PO. "Sytuacja się pogarsza"
Zaloguj się
 • kazfil

  0

  Gowinowi brakuje jednej kropki

 • kadeka706

  0

  Pan Gowin praktycznie znalazł się poza PO i zamiast być wybierany, powinien zostać usunięty.

 • polakprawdziwypatriota

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin nawet nie potrafi zapoznać się z tematem, który porusza... W książce KPH nie było ani słowa o tym, że polonez jest przejawem homofobii, autor książki napisał tylko, że zabranianie tańczenia poloneza parom chłopców i parom dziewczyn, jest przejawem dyskryminacji w szkole i trudno się z tym nie zgodzić...

  Polecam szersze omówienie tematu poloneza:
  www.homopedia.pl/wiki/Lekcja_R%C3%B3wno%C5%9Bci._Materia%C5%82y_dla_nauczycieli_i_nauczycielek

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk kala własne gniazdo, bo powołując go na stanowisko ministra sprawiedliwości Gowina sam sprzeciwił się własnym decyzjom. Skoro powołał Gowina to linia rządu powinna wspierać Gowina zgodnie z linią polityczną jego frakcji..

 • orion57

  Oceniono 2 razy 0

  " wdaliśmy się w niepotrzebne spory światopoglądowe" większego hipokryty na świecie nie znajdziemy. Panie Gowin pana czas już minął a sprawę kradzieży sądów z miast powiatowych - pamiętamy.

 • sqlwysyn

  Oceniono 2 razy 0

  Niedawny członek rządu piętnuje błędy rządu. To coś w tym rządzie robił by tych b błędów uniknąć?
  Obłuda. I syndrom zabranego wiaderka.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin chce bronic" zdrowego rozsądku", a sam tego rozsądku za grosz nie posiada. Bardzo pokrętny to facet.Boję się takich polityków.

 • abw12300

  Oceniono 4 razy 2

  Premia dla Grasia
  Dla Ludu kiszka
  Taki jest POmysł
  Księdza Franciszka
  Dla Bufetowej nowiutkie buty
  Za likwidację warszawskiej huty
  Dla wodza order z szczerego złota
  A dla roboli wolna sobota.............
  .........................................................
  Nad biurkiem wodza jest naPIS taki
  Kto bije konia- idzie do paki.

 • staruszek_portier_50

  Oceniono 5 razy -1

  sorry jak słyszę ten rozmodlony głos, jak widzę tę obłudę w oczach... robi mi się po prostu niedobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje