Kościół anglikański ujawnia swoje plany: Kobiety-biskupi już w 2015 roku

Katedra Canterbury

Katedra Canterbury (Fot. Hans Musil / CC BY-SA 3.0)

Kościół anglikański przedstawił plan, zgodnie z którym od 2015 roku kobiety będą mogły zostawać biskupami. Decyzję podjęto po dwóch dekadach pełnej podziałów debaty. Plan podpisany przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego i arcybiskupa Yorku Johna Sentamu zostanie przedstawiony na Synodzie Generalnym w lipcu.
- Prawdopodobnie doszliśmy do momentu, w którym jedyny sposób na pójście do przodu sprawia, że nikt nie może odtrąbić jednoznacznego zwycięstwa - powiedział biskup Nigel Stock. To on przewodniczył grupie roboczej, która pracowała nad reformą po porażce w listopadzie zeszłego roku.

Zgodnie z reformą w każdej diecezji będzie musiał być przynajmniej jeden biskup skłonny do wyświęcenia kobiet. - Kościół anglikański powinien utrzymać swoją cechę charakterystyczną. Powinien być kościołem szerokim, zdolnym pomieścić całą gamę przekonań - dodał Stock.

Kobiety służą już jako biskupi w kościołach w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale kościoły anglikańskie w wielu krajach współpracują ze sobą, by obronić się przed takimi reformami.

Zobacz także
Komentarze (38)
Kościół anglikański ujawnia swoje plany: Kobiety-biskupi już w 2015 roku
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz -1

  Tak zwany kościół, czy to anglikański, czy watykański to jedno i to samo. ODSZCZEPIEŃCZE INSTYTUCJE.

 • soldadura104

  Oceniono 1 raz 1

  Królowa Angli jest przełożonym Kościoła Anglikańjskiego więc jej kuzynki też muszą mieć biskupie stołki.

 • cztery44442

  Oceniono 15 razy 7

  Kościół anglikański zauważa zmiany i stara się do nich dostosować i bardzo słusznie, natomiast Krk jest konserwatywny. Dlatego kraje w których dominuje religia Krk są zapóźnione w rozwoju zarówno gospodarczym jak i mentalności.

 • losiu4

  Oceniono 16 razy -8

  widzę że biora kurs na zlewaczenie, czyli dziadostwo. Cóż, ich problem.

  Pozdrawiam

  losiu

 • brzoskwinia6

  Oceniono 24 razy 16

  W innych kościołach protestanckich, na przykład szwedzkim, kobiety mogą już od kilku lat wykonywać funkcje pastorów, a nawet są biskupami.

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy -6

  Nie zabierałem głosu na temat wyolbrzymianego konfliktu cywilizacji islamu i cywilizacji Brytyjczyka na Wyspach Brytyjskich bo myślałem że porażka islamu, a i wszystkich religii, jest nieuchronna w związku z powszechną tendencją laicyzacji wszystkich społeczeństw w miarę postępu.

  W moim środowisku w Kanadzie już 40 lat temu wyznanie partnerki było równie nieistotne jak jej kolor włosów, a na pewno mniej istotne niż rozmiar biustu....W szowinistycznym środowisku inżynierów naukowców ranking religii pokrywał się z prawdopodobieństwem dziewictwa do czasu zamążpójścia. Wysoka pozycja katolickich pielęgniarek z Filipin powodowała zawiść wszystkich Amerykanek, najbardziej reformowanych żydówek.

  Ale jeśli anglikanie zaczną wyświęcać kobiety na biskupów to może się okazać że większość zdąży przejść na islam zanim dojrzeją aby być ateistami...

 • od-or

  Oceniono 17 razy 5

  dlatego KKtak tłamsi kobiety bo się ich boi

 • queserasera

  Oceniono 16 razy 0

  Tak chce bóg. Spytajcie Głódzia!

 • queserasera

  Oceniono 11 razy -7

  Kobiety-biskupi już w 2015 roku... czyli Armagedon, koniec świata i upadek chrześcijaństwa. LOL!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje