Brytyjski dziennik ujawnia: zabójca żołnierza chciał się szkolić u Al-Szabab w Somalii

26.05.2013 13:33
Michael Adebolajo, jeden ze sprawców brutalnego zabójstwa żołnierza w Londynie, planował przyłączenie się do radykalnego ugrupowania Al-Szabab w Somalii, ale został aresztowany w Kenii, był tam sądzony i deportowany do Wielkiej Brytanii - ujawnia "Sunday Telegraph".
Według gazety fakty te nasuwają pytanie, dlaczego Adebolajo nie znalazł się pod większym nadzorem brytyjskich służb, a także dlaczego nie był sądzony w Anglii po deportowaniu go z Kenii.

- Na mocy ustawy antyterrorystycznej z 2006 r. przestępstwem jest podróż lub zamiar podróży za granicę z zamiarem popełnienia zamachów terrorystycznych bądź uzyskania przeszkolenia terrorystycznego - przypomina gazeta.

Aresztowany w 2010 roku

W 2010 r. 25-letni wówczas Adebolajo, którego rodzice pochodzą z Nigerii, choć on sam urodził się w Londynie, przebywał na wyspie Lamu położonej ok. 100 km od granicy kenijsko-somalijskiej. Wraz z miejscowymi ochotnikami pragnącymi przyłączyć się do islamistów z Al-Szabab wyprawił się motorówką do wsi Kizingitini, gdzie go aresztowano.

W listopadzie tego samego roku stanął przed sądem w Mombasie. W czasie policyjnej operacji w grupie aresztowanych znaleziono propagandowe publikacje łączące ich z Al-Szabab - relacjonuje "Sunday Telegraph". Kenijskie źródła powiedziały gazecie, że Adebolajo zachowywał się wyzywająco i arogancko. Jako posiadacza brytyjskiego paszportu sąd zdecydował go deportować. Kenijska prasa, która pisała o sprawie, przekręciła jego nazwisko.

Po powrocie z Kenii Adebolajo skarżył się, że był tam torturowany. Ambasada Wielkiej Brytanii w Nairobi w reakcji na tę skargę zwróciła się do władz kenijskich o wyjaśnienie, ale te twierdzą, że zaprzeczyły listownie.

Były podstawy do ścigania mężczyzny?

- Materiał dowodowy zgromadzony przez władze Kenii mógł być podstawą do ścigania Adebolajo - uważa "Sunday Telegraph". Przypomina, że na początku bieżącego roku sąd w Anglii skazał na kary pozbawienia wolności Brytyjczyka Richarda Darta, który przeszedł na islam, oraz kilku muzułmanów urodzonych w Wlk. Brytanii, którzy przyznali się, że planowali wyjazd do Pakistanu, by przejść tam szkolenie terrorystyczne. Rozmawiali też oni o atakach w mieście Wootton Bassett, dokąd sprowadzano zwłoki żołnierzy poległych w Afganistanie.

"Sunday Telegraph" ujawnia także, że współsprawca zabójstwa żołnierza, 22-letni Michael Adebowale, przed dwoma miesiącami był zatrzymany przez policję na skutek skargi sklepikarzy na działania radykałów muzułmańskich. - Rewelacje te stawiają na porządku dziennym pytanie o to, jak brytyjskie siły bezpieczeństwa monitorowały Abebowale i Adebolajo, którzy zostali namierzeni przez MI5, ale nie zostali uznani za osoby stwarzające zagrożenie dla życia innych ludzi - podkreśla "Sunday Telegraph".

W najbliższym tygodniu służby specjalne przedstawią komisji ds. wywiadu Izby Gmin sprawozdanie o tym, co wiedziały o zabójcach żołnierza, jak ich monitorowały i oceniały. Obrady komisji są tajne.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • aaqwee

  Oceniono 126 razy 102

  ,,Imigrant z Afryki wbił nóż w szyję francuskiego żołnierza"

  www.rp.pl/artykul/32,1013325-Francja-Zolnierz-raniony-nozem-w-Paryzu.html
  www.leparisien.fr/faits-divers/militaire-blesse-a-la-defense-l-agresseur-recherche-tous-azimuts-26-05-2013-2836147.php

  W Londynie muzułmanie mordują z zimną krwią żołnierza, we Francji napad także na żołnierza, Sztokholm płonie. Już nie możemy chować dłużej głowy w piasek bo wybiją nas wszystkich.

  A więc wojna..."

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 101 razy 89

  Czyli służby dały ciała. W przypadku takich czubków zastanawia mnie fakt, o co on chciał niby walczyć? Co w tej łepetynie się kolebało? Rodzice przyjechali za chlebem, państwo wsparło, a dziecku się we łbie wersety popierdzieliły.

 • framberg

  Oceniono 88 razy 66

  W Warszawie jest budowany gigantyczny meczet. Nowy meczet już stoi w Gdańsku.
  Stare meczety polskich Tatarów w Kruszynianach i Bohonikach są restaurowane.
  I najważniejsze. O ile związek muzułmanów kierowany przez polskich Tatarów był zdecydowanie polski t nowe organizacje są takie jak w zachodniej Europie.
  Kręcimy sobie sznur na własną szyję albo lekkomyślnie idziemy ku wojnie.

 • mude

  Oceniono 48 razy 40

  Mówią, że był pod "nadzorem" służb brytyjskich, a tymczasem wydaje się jak łatwo udało mu się zaangażować Brytyjski MSZ we własnej obronie przed Kenijskimi "torturami". I to nie Brytanie nim się zainteresowała tylko Kenia. Zaskakuje mnie łatwość z jaką radykalne islamskie organizacje potrafią po swojej stronie zaangażować Europejskich siedzących za biurkiem urzędników , dziennikarzy, organizacje humanitarne, obrońców różnych praw i sumień w prosty sposób bazując na sloganach - hasłach typu "Wolność", "Sprawiedliwość" itd ..........

 • 31.februarius

  Oceniono 50 razy 40

  Jeśli ten artykuł nie jest żartem, to strach się bać.

 • chateau

  Oceniono 32 razy 24

  No to teraz myślcie panowie i panie z komisji ds. wywiadu co poszło nie tak.
  Tyle, że to przekracza wasze kompetencje, bo "nie tak" poszło znacznie wcześniej, w efekcie Kenia deportuje obywatela formalnie brytyjskiego, który tym obywatelem się nie czuje i który nienawidzi swoich współobywateli.

 • porque

  Oceniono 36 razy 22

  Zgodnie z nurtem politycznej poprawnosci europalantow, uznano go za niewinnego podobnie za jak za niewinnych i nieslusznie przetrzymywanyxh pewne kregi uznaja wiezniow w Guantanamo. Gdyby wpadl on w rece Amerykanow, juz dawno wygrzewalby sie w kubanskim sloncu.

 • hkloss1

  Oceniono 20 razy 18

  Smaic mi sie chce z angoli kazdego dnia ze dali sie wyrolowac swoim slabym , bez kregoslupa politykierom, nasciagali sobie imigrantow z calego swiata ktorzy, bardzmy sobie calkowicie szczerzy, ci wszyscy imigranci w angli:
  1. pozabierali prace anglikom kladac presje na zarobki, zarobki w anglii od wielu lat spadaja w realnym ujeciu, czyli przecietnego anglika jest stac na o wiele mniej niz powiedzmy 10 czy 20 lat temu.
  2. Stawki realne za godzine pracy po uwzglednieniu inflacji spadaja, nie a niektorzy mowia ze tyle samo nominalnie maja placone na godzine co w 2000 roku a inflacja jak sami wiemy poszla w gore.
  3. Nie kontrolowana imigracja doprowadzila do zwiekszenia nierownosci spolecznych jako ze przedsiebiorcy wieksza czesc pieniedzy ktore zarobia zostawiaja dla siebie, bogacac sie niewspolmiernie, bo imigranci chca pracowac za nizsze niz anglicy pieniadze czym stawiaja tame wzrostowi zarobkow, stawek za godzine pracy plus pracodawcy chetniej zatrudniaja imigrantow gdyz ci pracuje chetnie za nizsze stawki plus pracuja bardziej wydajnie, bardzioej sie staraja wygryzajac z rynku pracy lokalnych mlodych ludzi i wogole angoli ktorzy chcieli by miec jakies rozsadne warunki pracy.
  4. Ceny wynajecia mieszkan, sprzedazy mieszkan poszly niewspolmiernie w gore, gdyz jest duzo chetnych imigrabntow na ich wynajecie przez co stawki za wynajecie ida w gore kilkakrotnie szybciej niz inflacja, mowi sie o tym ze anglicy ci mlodzi nie maja szans na wlasne mieszkanie , nie zdolaja uzbierac depozytu przed 40-ym rokiem zycia, jezeli wogole imsie kiedykolwiek uda.
  5. to co u gory opisalem to tylko wstep i to oczywiscie nawet nie jest o roznych kulturach mieszkajacych w anglii i wielu innych krajach zachodnich gdzie walki pomiedzy religiami i klturami to codziennosc.
  6. dzisiaj w prasie jest artykul o nestepnym gangu muzulmanskim ktory wykorzystywal mlode biale angielskie dziwczybki do seksu, przez ponad 10 lat, male dzieci byly wykorzystywane przez muzulmanow tym razem w oxford, gdzie rozni muzulmanie przyjezdzali z dalszych miast zeby je sobie pogwalcic, i to dzialo sie przez 10 lat, policja nic nie robila, bo bala sie byc oskarzona o bycie uprzedzonej na tle rasowym.#
  7. w australii kilka lat temu byly slynne "Cronulla Riots" gdzie muzulmanie dobierali sie po raz kolejny do bialych dziwczyn na plazy, w obronie ich postawil sie ratownik, to muzulmanie go pobili, po tym byla wielka rozroba, wpisz sobie "cronulla riots" w YT to zobaczysz o co chodzi.
  To jest temat rzeka, nienawisc pomiedzy religiami i kulturami w europie bedzie narastac az skonczy sie nowym holokaustem jak to bylo podczas II wojny swiatowej

  www.youtube.com/watch?v=QYiAAxZWyys
  www.dailymail.co.uk/news/article-2324386/Oxford-paedophile-ring-guilty-grooming-vulnerable-underage-girls-sexual-exploitation.html

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 32 razy 18

  Co za czasy! Dziwny jest kierunek tej deportacji. Czy właściwym miejscem dla niedźwiedzia polarnego jest Afryka? Pomyleńcy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX