Indie: napad na konwój lokalnych władz. Rebelianci na wschodzie zabili co najmniej 23 osoby

26.05.2013 10:54
Bliscy ofiar zamachu w Indiach

Bliscy ofiar zamachu w Indiach (Fot. AP)

Rebelianci we wschodnich Indiach, prawdopodobnie maoiści, dokonali napaści na konwój lokalnych władz i zabili 23 osoby - podała indyjska policja. 24 osoby są ranne. Do ataku doszło w stanie Ćhattisgarh, około 350 kilometrów na południe od Rajpuru.
Napastnicy zablokowali drogę konarami drzew, a potem ostrzelali kolumnę samochodów - podała agencja Press Trust of India. Wśród zabitych są dwaj regionalni liderzy Indyjskiego Kongresu Narodowego [partii rządzącej - red.] i pięciu policjantów.

Podejrzewa się, że napastnicy to miejscowi rebelianci, znani jako naksalici czy też maoiści bengalscy, walczący z władzą centralną od kilkudziesięciu lat i domagający się ziemi i pracy dla ubogich. Ich główną bazą jest stan Bengal Zachodni, ale obecnie działają na terenie całego kraju.

Ruch czerpie inspiracje z działalności Mao Tse-tunga oraz chińskiego komunizmu. Cieszy się poparciem ludności wiejskiej i plemiennej, ofiar przesiedleń i korupcji urzędniczej. Premier Indii Manmohan Singh nazwał rebeliantów największym zagrożeniem wewnętrznym kraju.

Sonia Ghandi: To podły atak

Indyjska działaczka polityczna Sonia Ghandi po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu powiedziała dziennikarzom, że atak na lokalnych polityków był szokujący. - To podłe, że zaatakowani zostali zwykli ludzie zaangażowani w działalność polityczną.

Zobacz także
Komentarze (7)
Indie: napad na konwój lokalnych władz. Rebelianci na wschodzie zabili co najmniej 23 osoby
Zaloguj się
 • kharper

  Oceniono 11 razy -5

  Naxalici to MArxisci a nie Maoisci jak podaje przgloopie media amreykanskie, ale coz wymagac od przgooopuff lizo dupow jankeskich w Bolandii

 • aghrra

  Oceniono 21 razy 3

  Zwykli komunistyczni bandyci opłacani przez Chiny

 • maxmex

  Oceniono 8 razy 2

  Oj Indie zmieniłyście się a ile czasu mineło od opuszczenia świata przez Gandiego

 • poljack

  Oceniono 30 razy 18

  No tak zwykli ludzie to politycy reszta to kto, podludzie którzy mają całe życie utrzymywać darmozjadów i wysłuchiwać obelg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje