Dojdzie do "zderzenia cywilizacji"? Brytyjczycy o muzułmanach [SONDAŻ]

26.05.2013 09:35
Policyjni eksperci na miejscu zbrodni w Woolwich

Policyjni eksperci na miejscu zbrodni w Woolwich (Fot. STEFAN WERMUTH REUTERS)

Prawie dwie trzecie mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że dojdzie do "zderzenia cywilizacji" pomiędzy brytyjskimi muzułmanami i białymi Brytyjczykami - pisze "Guardian". Naukowcy uspokajają jednak, że rośnie też odsetek Brytyjczyków, którzy pozytywnie oceniają brytyjskich muzułmanów.
Jak wynika z sondażu, liczba osób, które uważają, że takie zderzenie jest nieuniknione, wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 9 punktów procentowych. Niewiele, ale jednak wzrósł też odsetek tych, zdaniem których brytyjscy muzułmanie stanowią poważne zagrożenie dla demokracji. Jest ich już 34 procent wobec 30 procent w listopadzie zeszłego roku. Może to być odpowiedź na morderstwo brytyjskiego żołnierza w Woolwich.

Wielka Brytania nadal tolerancyjna

Wyniki sondażu nie są chyba aż tak niepokojące, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Co prawda prawicowe grupy głośno wypowiadają swoje zdanie, ale Brytyjczycy wierzą, że da się współżyć ze wszystkimi.

Wyniki sondażu międzynarodowej firmy badawczej YouGov wskazują jednoznacznie, że Wielka Brytania nadal jest państwem tolerancyjnym, a poparcie dla skrajnie prawicowych ugrupowań jest marginalne. Prawie dwie trzecie badanych uważa, że większość muzułmanów to dobrzy, brytyjscy obywatele. To wzrost o jeden punkt procentowy od listopada 2012.

Z kolei o 9 punktów procentowych (do 33 proc.) wzrósł odsetek tych, których zdaniem muzułmanie mogą żyć zgodnie z "brytyjskim stylem życia". Dwie trzecie badanych jest zdania, że generalnie większość ludzi może żyć ze sobą w zgodzie. Jeden na pięciu ankietowanych dobrze ocenił ostatnie demonstracje po morderstwie w Londynie, połowie się to nie podobało.

"Islam to zagrożenie dla Wielkiej Brytanii? Ludzie w to nie wierzą"

- W porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy przeprowadzaliśmy takie same badanie, ludzie są bardziej skłonni do poparcia wielu pozytywnych tez. Chociażby takich, że muzułmanie są dobrymi obywatelami, wspierają i dzielą się naszą kulturą - mówi dr Matthew Goodwin z Uniwersytetu w Nottingham, który zlecił sondaż.

- Mimo że prawicowe grupy przekonują o zagrożeniu, jakim dla Brytyjczyków są mieszkający tu muzułmanie, odsetek ludzi wierzących, że są oni kompatybilni, wzrósł o 10 punktów, do jednej trzeciej - dodaje Goodwin.

Morderstwo żołnierza

Lee Rigby został zabity w Londynie w środę przez dwóch napastników uzbrojonych w nóż i tasak rzeźniczy. Mężczyźni brutalnie zamordowali żołnierza, po czym przeciągnęli jego ciało na środek ulicy i tam je zostawili. Wymachując bronią palną i nożami, krzyczeli "Allah akbar" i domagali się od znajdujących się w pobliżu ludzi, by robili im zdjęcia. Napastnicy zostali ranieni przez policję i przewiezieni do szpitala.

Po ataku w Woolwich premier David Cameron powiedział, że istnieją "mocne przesłanki" świadczące o tym, że zabójstwo było atakiem terrorystycznym. Zwołał w trybie pilnym spotkanie sztabu kryzysowego Cobra. Nigdy nie ugniemy się przed terrorystami - napisał Cameron na Twitterze. Zapowiedział też, że niedługo po zebraniu sztabu wyda oświadczenie.

Premier przypomniał o bohaterskim zachowaniu Ingrid Loyau-Kennett, która usiłowała zabrać broń mordercom z Woolwich. - Gdy napastnik powiedział jej, że chce rozpętać wojnę w Londynie, odpowiedziała: "Przegracie, bo występujecie sami przeciw nam wszystkim". Mówiła w imieniu każdego z nas - podkreślił Cameron.

Zobacz także
Komentarze (422)
Zaloguj się
 • adiera

  Oceniono 1351 razy 1251

  "Naukowcy uspokajają jednak, że rośnie też odsetek Brytyjczyków, którzy pozytywnie oceniają brytyjskich muzułmanów." Mnie to bardziej zaniepokoiło niż uspokoiło.

 • 31.februarius

  Oceniono 809 razy 753

  "Islam to zagrożenie dla Wielkiej Brytanii? Ludzie w to nie wierzą"

  To się Brytyjczykom nie mieści w głowie, tak długo jak przedstawiciel innej "cywilizacji" tasakiem nie oddzieli jej od reszty ciała.

 • yarrrr

  Oceniono 736 razy 702

  Trzeba ograniczyć socjal i wydatki oraz zaostrzyć prawo imigracyjne. Bardziej strzec porządku. Wprowadzić ustawy, że jak imigrant zachowuje się w sposób niedopuszczalny, np. głosi wyższość islamu i konieczność podporządkowania się białych, to jest deportowany. Jak będą rozruchy, powinny być bezwzględnie pacyfikowane z użyciem broni palnej.
  Jest taki filmik na YT gdzie dziewczyna w czerwonej sukience rozmawia z tymi fanatykami. Oni wprost mówią, że to oni mają rację, nie my. I że my powinniśmy przyjąć ich rację. To jest niedopuszczalne. Niech sobie swoje racje wprowadzają w swoich krajach. Ja nie pojadę tam ich zmieniać.

 • jawa03

  Oceniono 638 razy 472

  Jest wiele nieporozumień jeśli chodzi o islam.
  Muzułmanie jednak dają nam coraz lepiej poznać tę ciekawą religię. Dzielą się z nami ich kulturą w Londynie, Sztokholmie i wielu innych zachodnich stolicach.
  Dziękujemy.

 • szczurzec1

  Oceniono 502 razy 432

  Pytanie do wszystkich tolerastów (czyli takich co twierdzą że tolerancja=zachwyt i pełna akceptacja):
  Jak myślicie, czy Aztekom i Inkom wyszła na dobre tolerancja wobec Hiszpanów? Bardzo jetem ciekaw odpowiedzi...

 • kain_brat_abla

  Oceniono 390 razy 340

  "Przegracie, bo występujecie sami przeciw nam wszystkim". - Ostrzegawczy strzał w głowę, ciało zawinąć w świńską skórę i wystawić na widok publiczny w muzułmańskiej dzielnicy.

 • jezierskiadam

  Oceniono 364 razy 334

  Szczerze mówiąc, to uważam, że informacje o tolerancyjności Brytyjczyków są baardzo, ale to baaaaaaardzo przesadzone.

 • koniu800

  Oceniono 369 razy 301

  pracowałem u tych baranów i często próbowali mi wytłumaczyć swoją wyższość multi-kulti, widziałem jednak u nich zazdrość jak mówiłem, że pewnego dnia wrócę do białego kraju, abstrahując od debilnych i złodziejskich polityków tego jednak nie próbowałem im wytłumaczyć bo i tak by nie zrozumieli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje