Dojdzie do "zderzenia cywilizacji"? Brytyjczycy o muzułmanach [SONDAŻ]

Policyjni eksperci na miejscu zbrodni w Woolwich

Policyjni eksperci na miejscu zbrodni w Woolwich (Fot. STEFAN WERMUTH REUTERS)

Prawie dwie trzecie mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że dojdzie do "zderzenia cywilizacji" pomiędzy brytyjskimi muzułmanami i białymi Brytyjczykami - pisze "Guardian". Naukowcy uspokajają jednak, że rośnie też odsetek Brytyjczyków, którzy pozytywnie oceniają brytyjskich muzułmanów.
Jak wynika z sondażu, liczba osób, które uważają, że takie zderzenie jest nieuniknione, wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 9 punktów procentowych. Niewiele, ale jednak wzrósł też odsetek tych, zdaniem których brytyjscy muzułmanie stanowią poważne zagrożenie dla demokracji. Jest ich już 34 procent wobec 30 procent w listopadzie zeszłego roku. Może to być odpowiedź na morderstwo brytyjskiego żołnierza w Woolwich.

Wielka Brytania nadal tolerancyjna

Wyniki sondażu nie są chyba aż tak niepokojące, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Co prawda prawicowe grupy głośno wypowiadają swoje zdanie, ale Brytyjczycy wierzą, że da się współżyć ze wszystkimi.

Wyniki sondażu międzynarodowej firmy badawczej YouGov wskazują jednoznacznie, że Wielka Brytania nadal jest państwem tolerancyjnym, a poparcie dla skrajnie prawicowych ugrupowań jest marginalne. Prawie dwie trzecie badanych uważa, że większość muzułmanów to dobrzy, brytyjscy obywatele. To wzrost o jeden punkt procentowy od listopada 2012.

Z kolei o 9 punktów procentowych (do 33 proc.) wzrósł odsetek tych, których zdaniem muzułmanie mogą żyć zgodnie z "brytyjskim stylem życia". Dwie trzecie badanych jest zdania, że generalnie większość ludzi może żyć ze sobą w zgodzie. Jeden na pięciu ankietowanych dobrze ocenił ostatnie demonstracje po morderstwie w Londynie, połowie się to nie podobało.

"Islam to zagrożenie dla Wielkiej Brytanii? Ludzie w to nie wierzą"

- W porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy przeprowadzaliśmy takie same badanie, ludzie są bardziej skłonni do poparcia wielu pozytywnych tez. Chociażby takich, że muzułmanie są dobrymi obywatelami, wspierają i dzielą się naszą kulturą - mówi dr Matthew Goodwin z Uniwersytetu w Nottingham, który zlecił sondaż.

- Mimo że prawicowe grupy przekonują o zagrożeniu, jakim dla Brytyjczyków są mieszkający tu muzułmanie, odsetek ludzi wierzących, że są oni kompatybilni, wzrósł o 10 punktów, do jednej trzeciej - dodaje Goodwin.

Morderstwo żołnierza

Lee Rigby został zabity w Londynie w środę przez dwóch napastników uzbrojonych w nóż i tasak rzeźniczy. Mężczyźni brutalnie zamordowali żołnierza, po czym przeciągnęli jego ciało na środek ulicy i tam je zostawili. Wymachując bronią palną i nożami, krzyczeli "Allah akbar" i domagali się od znajdujących się w pobliżu ludzi, by robili im zdjęcia. Napastnicy zostali ranieni przez policję i przewiezieni do szpitala.

Po ataku w Woolwich premier David Cameron powiedział, że istnieją "mocne przesłanki" świadczące o tym, że zabójstwo było atakiem terrorystycznym. Zwołał w trybie pilnym spotkanie sztabu kryzysowego Cobra. Nigdy nie ugniemy się przed terrorystami - napisał Cameron na Twitterze. Zapowiedział też, że niedługo po zebraniu sztabu wyda oświadczenie.

Premier przypomniał o bohaterskim zachowaniu Ingrid Loyau-Kennett, która usiłowała zabrać broń mordercom z Woolwich. - Gdy napastnik powiedział jej, że chce rozpętać wojnę w Londynie, odpowiedziała: "Przegracie, bo występujecie sami przeciw nam wszystkim". Mówiła w imieniu każdego z nas - podkreślił Cameron.

Zobacz także
 • Lee Rigby, zamordowany w Londynie brytyjski żołnierz "Lubiany, dowcipny żołnierz, ojciec dwulatka". Kim był mężczyzna zamordowany w Londynie
 • Dwóch sprawców maczetą obcięło ofierze głowę wznosząc okrzyki "Allahu akbar" Brutalne morderstwo w Londynie. Służby już wcześniej zajmowały się napastnikami
 • David Cameron Cameron: To nie tylko atak na Brytyjczyków, ale też zdrada islamu
Komentarze (422)
Dojdzie do "zderzenia cywilizacji"? Brytyjczycy o muzułmanach [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • yamata

  Oceniono 1 raz 1

  "Napastnicy zostali ranieni przez policję i przewiezieni do szpitala..."
  I to był pierwszy błąd. Oni już nigdzie, poza cmentarzem, nie powinni zostać przewiezieni... ;)

 • asteria007

  0

  Ciekawostka, czyli że można na to morderstwo albo "morderstwo" popatrzeć z innej strony:
  www.liveleak.com/view?i=bdc_1369418174

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy -1

  Physicians for Human Rights - Massacre in Central Burma
  This report details the results of a PHR investigation into the March 20 and 21, 2013, attacks on Muslim students, teachers, and residents in the Mingalar Zayyone quarter of Meiktila, a small town in central Burma.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  A w tle tych "ataków terrorystycznych" przy pomocy noża i różnych zamieszek: Activist Post: Why Obama Will Survive the Equivalent of Five “Watergate Scandals”
  "A now widely circulated report emanating by the Ministry of Foreign Affairs (MFA) has written about a meeting which just concluded between Foreign Minister Sergey Lavrov and US Secretary of State, John Kerry; and the report is stating that President Putin has ordered Russian military forces to “immediately move” from Local War to Regional War military operational status and to be “fully prepared” to expand to Large-Scale War should either the United States or European Union enter into the Syria Civil War. I would also presume that this admonition extends to US-led NATO intervention as well.
  A definition of terms is critical. A Regional War is clearly speaking about the entire Middle East.
  According to the Mission and Objectives of the Russian Armed Forces, a Large-Scale War denotes:
  A war between coalitions of countries or larger world powers. It can be precipitated by escalation of an armed conflict, local or regional war by way of a significant number of countries from different world regions being effectively involved. In a large-scale war, the warring sides would pursue radical military and political goals. It would require that participating countries mobilize all of their available material resources and moral courage."

  Polecam wszystkim zwracanie większej uwagi na ostanie komunikaty, wystąpienia i działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego...

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 6 razy 4

  Jasne. Islam nie jest żadnym problemem.
  To reszta świata jest problemem islamu.

 • ursi51

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma świecie i nigdy nie było sił bardziej destrukcyjnych niż religie. Religie są najtragiczniejszym absurdem ludzkości.

 • partachun

  Oceniono 3 razy 1

  'Naukowcy uspokajają jednak, że rośnie też odsetek Brytyjczyków, którzy pozytywnie oceniają brytyjskich muzułmanów'. Ha ha ha. Do bani z takimi naukowcami. Problem nie na tym polega lecz na tym, że muzułmanie nie chcą żyć na jednej planecie z ludzmi innej wiary.

 • cm007

  0

  nic więcej nie trzeba dodawać!!!!

  www.youtube.com/watch?v=psZBaJU_Cvo&feature=youtu.be

 • juesej

  Oceniono 6 razy 0

  Gdyby wpływowe media żydowskie nie atakowały bez przerwy chrześcijaństwa, zagrożenie ze strony islamu nie byłoby tak groźne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje